fbpx
Таг: Црно Море

таг: Црно Море

Прогноза за торнадо во Црното Море, Русија ги прибра бродовите и ракетните носачи во базите

Во регионот на Црното Море се прогнозира торнадо по невремето во кое загинаа најмалку 14 лица, а повеќе од 2 милиони останаа без струја во Русија и Украина, вклучително и окупираниот Крим. Американскиот Институт за проучување на војната соопшти дека невремето ја принудило Русија да ги врати своите поморски бродови и ракетни носачи во нивните бази, но и дека заканата...

Велика Британија ја обвини Русија дека планира минирање на бродови со украинско жито

Велика Британија ја обвини Русија дека планира саботажа на цивилни танкери натоварени со украинско жито, со поставување на морски мини на приодите до црноморските пристаништа во земјата, јавува „Гардијан“. Обединетото Кралство врз основа на, како што беше истакнато, декласифицирани разузнавачки информации, рече дека Русија не сака директно со проектили да ги нападне трговските бродови користејќи го новосоздадениот хуманитарен коридор на...

Тагарев: Руски бродови шетаат низ бугарската зона во Црното Море, постои ризик од инцидент

Во Црното Море постои опасност од несреќи поради руските провокации кон трговските бродови, предупреди бугарскиот министер за одбрана Тодор Тагарев, а пренесе mediapool.bg. Според него, Русија користи фиктивни воени вежби за да го блокира извозот на украинско жито, што исто така претставува ризик за безбедноста на Бугарија. „Знаете дека руски бродови шетаат околу нашата ексклузивна економска зона, преземајќи провокативни дејствија против...

Путин: Нема нов договор за извоз на украинското жито додека Западот не ги прифати руските барања

Обидот на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган да го убеди рускиот колега Владимир Путин, Русија повторно да се обврзе под капата на Обединетите Нации да гарантира безбеден извоз на украинското жито преку Црното Море по се изгледа ќе биде безуспешен. Како што јави новинската агенција „Асошиејтeд Прес“ од рускиот црноморски град Сочи, Путин рекол дека нема да се склучи нов...

Руско ракетирање врз Херсон и Одеса, десетина загинати и повредени цивили

Најмалку седум загинати лица во Херсон и тројца повредени во Одеса е билансот на руските ракетни напади од изминатово деноноќие, јавува Гардијан. Во Одеса биле погодени супермаркет, образовна институција и станбена зграда во центарот на градот, а гувернерот на регионот Одеса, Олег Кипер изјави дека украинската противвоздушна одбрана успеала да пресретне 15 камикази дронови и осум ракети Калибр. Во руското...

Кијив втора ноќ под воздушни напади, руски ракетни носачи во Црното Море на готовс

Во воздушни напади утрово, Русија погоди воена цел во западниот украински регион Хмелницки, а спасувачите сè уште се борат да ги локализираат пожарите, јавува „Гардијан“. Повикувајќи се на изјава на регионалниот гувернер на Хмелницки на апликацијата за пораки Телеграм, Ројтерс објави дека во моментов се ставаат под контрола пожарите во складишта за гориво и муниција. Во меѓувреме, украинскиот главен град ја...

Две верзии за урнатиот американски дрон во Црно Море – можна е и трета!?

Две спротивставени верзии се пласираат за инцидентот во кој американски воен дрон се урна во Црно Море на 14 март. Американската, која тврди дека уривањето на дронот е последица на неодговорно и небезбедно маневрирање на руските воени авиони кои намерно го оштетиле и пропелерот на дронот и руската, која се заснова на тврдењето дека дронот паднал поради „опасно маневрирање“...

Русија го прекина договорот за жито по напад на Црноморската флота

Русија објави дека го суспендира своето учество во договорот постигнат со меѓународно посредство, кој и овозможува на Украина да извезува жито од нејзините пристаништа на Црното Море, пренесе Би-би-си. Тоа се случи откако Русија ја обвини Украина за „масовен“ напад со беспилотни летала врз Црноморската флота во Севастопол, Крим. Украина не го призна нападот, а претседателот Володимир Зеленски го нарече рускиот...

Извозот на пченица од Украина преку Црното Море никогаш не бил наменет само за африканските земји

Објавата се однесува на Иницијативата потпишана во Истанбул на 22 јули годинава меѓу Турција, Русија и Украина, а на предлог на генералниот секретар на Обединетите Нации. Целта на оваа Иницијатива е да овозможи безбеден проток за извозот на пченица и поврзани суровини за исхрана од украинските пристаништа на Одеса, Черноморск и Јужни. Наспроти манипулацијата и невистината во постот, во...

По падот на Сиеверодонецк, руските војници се обидуваат да го опсадат Лисичанск

Откако вчера градоначалникот на украинскиот источен град Сиеверодонецк објави дека градот е освоен од рускиот сили, руските трупи денеска се обидуваат да ги опколат единиците на Украинските одбранбени сили во Лисичанск - градот-близнак на Сиеверодонецк, од кој е одвоен само од реката Сивериски Донец, известува украинската државна агенција ukrinform.net. Во меѓувреме, во Кијив, руска ракета погоди станбена зграда и голем...

Вистиномер: Со стара фотографија од ирански брод во пламен се илустрира потонувањето на крстосувачот Москва

Фотографијата којашто е искористена во постот за да се претстави потонувањето на крстосувачот Москва, е стара и неповрзана со руската инвазија на Украина. Таа потекнува од јуни 2021 година од потонувањето на иранскиот брод во Оманскиот залив, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се споделува медиумски напис ...

Д-р Румена Филипова: Олигарсите во Бугарија се главни медиумски контролори и дезинформатори

Д-р Румена Филипова има докторат по меѓународни односи на универзитетот Оксфорд, каде и магистрирала, а факултетската диплома ја стекнала на универзитетот Кембриџ. Предавала на Оксфорд, а била гостин-експерт и на центарот Карнеги Москва, Полскиот Институт за меѓународни прашања, Чатам Хаус и голем број други меѓународни институти и тинк-тенкови. Сега е истражувач во бугарскиот „Центар за проучување на демократијата“, кој е...

Турски товарен брод исчезна во Црно Море

Товарен брод со десетчлен екипаж исчезна на Црно Море од радарите во близина на азиската страна на Истанбул. Турските власти почнаа потрага по бродот, со кој крајбрежната стража не може да воспостави комуникација. Претставник на крајбрежна стража соопшти дека властите ги проверуваат наводите дека бродот исчезнал кај брегот на Сила.

Товарен брод се преполови во Црното Море

Монголски товарен брод се распукал на два дела во Црно Море, кај северозападот брег на Турција, јавуваат светските медиуми, додавајќи дека бродската посада е спасена. Бродот, кој превезувал товар во цврста состојба и е долг 114 метри, почнал да пука кај брегот на Килиос, во истанбулскиот регион. Половина од бродот успешно е одвлечкан до брегот, додека остатокот од пловниот објект постепено...

Романија: Пресретнат брод со мигранти во Црното море

Романската крајбрежна стража во Црното море пресретнала брод со 69 мигранти со потекло од Ирак, пренесува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“. Крајбрежната стража го забележала бродот, кој пловел под турско знаме, на околу 16 километри од пристаништето Мангалија, кое се наоѓа во југоисточниот дел на Романија, во близина на границата со Бугарија. Во бродот, кој бил испратен до...

На романскиот брег на Црно Море починале 119 делфини

Романската група за заштита на животната средина „Маре нострум“ соопшти дека 119 делфини годинава загинале долж романскиот брег на Црно Море, како последица на вплеткување во рибарските мрежи. Во соопштението на невладината организација се наведува дека ова е најлошата година по 2012 година, кога 177 делфини починаа како последица на рибарските мрежи. Еден од трите видови делфини во Црно Море...

ОМВ и „Газпром“ го оживуваат проектот „Јужен тек“

Австриската нафтена компанија ОМВ и руски „Газпром“ го оживуваат проектот за гасоводот „Јужен тек“, кој заобиколувајќи ја Украина треба да го донесе гасот од Русија до Виена, пишува австриски „Стандард“. Како што појаснува австрискиот медиум, станува збор за гасовод кој преку Црно Море треба да стигне не само до Југоисточна Европа, туку и до Централна Европа. Пред десетина дена, австрискиот канцелар Кристијан...

Товарен брод потона во Црно Море

Товарен брод со 12-член екипаж од Русија, Украина и од Грузија денеска потона во Црното Море, соопшти руското Министерство за вонредни ситуации. Спасувачите пронашле едно лице, а уште четири се локализирани и се подготвуваат за нивно префрлување на спасувачки брод, соопшти висок претставник на министерството на Крим, Владимир Иванов, кој не наведе што се случило со другите членови на екипажот. На...

Извлечено телото на пилотот на рускиот авион кој се урна во Црно Море

Нуркачите го извлекоа на површина телото на Роман Волков, пилотот на авионот „ту-154“, кој вчера падна во Црно Море две минути по полетувањето, при што загинаа 92 лица. Според извори од местото на акцијата, нуркачите што учествувале во операцијата за извлекување на телата на жртвите и на деловите на авионот, пронашле уште едно тело, а кога го извлекле на површина, врз основа на...

Телата на жртвите од падот на рускиот авион ги бараат 27 бродови

Руското министерство за одбрана соопшти дека 27 бродови и чамци, како и повеќе од 3.000 луѓе и 100 нуркачи ги бараат телата на жртвите од авионската несреќа која се случи во близина на Сочи. „Вкупно 27 бродови и чамци, 37 возачи, четири хеликоптери и дронови, како и подморница ја пребаруваат областа во која се урна рускиот воен авион“, се наведува...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...