fbpx
Таг: ЦИВИЛ – Центар за слобода

таг: ЦИВИЛ – Центар за слобода

Зилбеари: Дезинформациите ја подриваат демократијата преку создавање хаос каде никој ништо не верува

ЦИВИЛ - Центарот за слобода вчера ​​организираше виртуелна дебата за нередот во информациите, дезинформациите и пропагандата, на која учествуваа Елида Зилбеари од Порталб.мк, професорката Весна Поповска и Тони Ангеловски од МВР. На дебатата беше речено дека дезинформациите предизвикуваат хаос или неред во информациите, и дека се штетни за здрава демократија, известува Порталб.мк. Главната уредничка на информативниот портал на албански јазик...

ЦИВИЛ: Повиците за бојкот на пописот се кривично дело

Конечно, по речиси две децении, ќе се одржи попис на населението кој нема политичка димензија, туку е статистичка операција која им е потребна на луѓето, на институциите, на бизнисот и на општеството во целост, соопштија од Цивил – Центар за слобода. Оттаму ја осудуваат политизацијата на процесот, а за повиците на бојкот потенцираат дека се кривично дело. Цивил спроведува мониторинг...

Пристигна првата група од 149 авганистански граѓани, главно членови на меѓународни организации

Првата група од 149 граѓани од Авганистан доцна синоќа пристигна на Меѓународниот аеродром во Скопје. Веднаш по слетувањето на авионот од Тбилиси, бремена жена со нејзиниот сопруг и дете со возило на итна помош беа пренесени на Гинеколошката клиника во Скопје за контрола, додека со друго возило беше спроведено лице кое доживеало колапс. Министерот за надворешни работи Бујар Османи кој...

ЦИВИЛ повикува: Децата и малолетниците да не се (зло)употребуваат во политичките кампањи

Здружението на граѓани ЦИВИЛ– Центар за слобода, најостро ја осудува злоупотребата на децата и на малолетниците во политички цели. Децата никако не смеат да бидат предмет на политичка инструментализација и преку нив да се упатуваат политички пораки, затскривајќи се зад превезот на „патриотизмот“. Злоупотребата на сопствените деца и на сите деца воопшто за упатување политички пораки е законски забрането...

Шарената револуција пет години потоа – различни актери од поинаква перспектива гледаат на важниот настан

Секој со своите променети улоги, власта, опозицијата и дел од граѓанските активисти на различен начин гледаат на Шарената револуција од денешен аспект. Едните го гледаат овој важен настан од македонската историја како успех во повторното придобивање на демократијата и крај на диктатурата, додека други се чувствуваат изиграни и изманипулирани. Власта и опозицијата и по пет години, не се согласуваат...

„Цивил“: Омразата и насилството се кукавички акти на предавство!

„Цивил“ – Центар за слобода изрази најостра осуда на актите на насилство во Скопје и во другите градови во Република Македонија и повика итно да престане тепањето новинари и други медиумски работници што професионално ги извршуваат задачите. Невладината организација тоа го нарече тежок криминал и крајно неморален и кукавички чин, а како виновници и за овој инцидент, но и...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...