fbpx
Таг: терористичкинапад

таг: терористичкинапад

Седум политичко-инфарктни дена

Последнава недела настаните во Македонија како да добија на честота и на тежина. За кусо време имавме толку сериозни и битни случки за кои некогаш се потребни и месеци. Кога, пак, настаните ќе се наредат еден по друг, даваат малку поинаков поглед на нештата и отвораат низа прашања за нивната евентуална причинско-последична поврзаност. Еве ги настаните од понеделник до понеделник: Понеделник, 20 април Поранешниот претседател на...

Јанкулоска за акцијата во Брест : Имаме прилично сериозна ситуација

Две автоматски пушки, две снајперски пушки, стотина парчиња муниција, две радиостаници и маскирна униформа со ознаки на УЧК, запленила полицијата во вчерашната акција во селата Брест и Брњарци, а кои се дел од оружјето што било одземено при нападот на караулата Гошинце, во вторникот, минатата недела, соопшти денеска на прес-конференција министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска. Според Јанкулоска, оружјето било...

Москва е загрижена од нападот на караулата во Гошинце

Нападот врз караулата во Гошинце зборува за континуираните етнички тензии во регионот, соопшти руското министерство за надворешни работи. „На ситуацијата влијае, пред сè, сериозниот недостиг од владеење на правото и од безбедност во Косово, што претставува очигледна последица од нерешавањето на косовскиот проблем во целина. Не може да се игнорираат и сè почестите великоалбански пароли во регионот. Сметаме дека напорите на властите...

„Мета“ на пограничниот појас: Во Танушевци не се чувствува Гошинце…

Засилени со дополнителен број колеги, но во мирна и по ниеден нишан наелектризирана атмосфера, минува дневната рутина на полициската екипа на караулата кај Танушевци, во делот од северната граница кон Косово, еден ден по инцидентот на караулата во Гошинце, кој Министерството за внатрешни работи (МВР) го оквалификува како терористички напад на државните институции. Караулата, оддалечена околу седум километри од селото,...

Османи: За ДУИ состанокот кај Иванов е непостоечки зашто тој е нелегитимен претседател

„Тоа е непостоечки состанок затоа што Иванов е нелегитимен претседател.“ Вака, Бујар Османи, портпаролот на Демократската унија за интеграција, ни одговори на прашањето зошто ниту еден претставник од ДУИ не присуствуваше на вчерашната итна средба кај претседателот Ѓорге Иванов. На вчерашниот состанок кај претседателот Ѓорге Иванов не присуствуваа претставници на албанскиот блок од владината коалиција. На состанокот присуствуваа претседателот на Собранието, Трајко...

МНР на Косово го осуди нападот на полициската станица во Гошинце

Министерството за надворешни работи (МНР) на Косово го осуди нападот на полициската станица во Гошинце. Во соопштението се наведува дека веста за нападот била примена со голема загриженост. Во него, исто така, стои дека најостро се осудува секој акт на насилство врз органите на редот на Република Македонија и истовремено се апелира на професионална и нееднострана истрага. Официјална Приштина искажува подготвеност...

Иванов свика итен состанок на државниот врв

Претседателот  Ѓорге Иванов свика состанок на кој надлежните институции од областа на одбраната, безбедноста и на разузнавањето ќе го информираат државниот врв на Република Македонија за актуелните настани, во врска со инцидентот на караулата Гошинце. Состанокот ќе се одржи вечерва, во кабинетот на претседателот на Република Македонија, по враќањето во државата на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, и на премиерот...

Жителите од липковскиот регион не се изненадени од инцидентот

Жители од липковскиот регион велат дека не се изненадени од инцидентот бидејќи речиси цел месец во тој реон „се движела група и вршела одредени притисоци“, јави „Дојче веле“. - Добро е што состојбата е мирна. Засега нема никаква вознемиреност, но факт е и дека многу од граѓаните сè уште не знаат што се случило. Генерално, во целиот изминат период, состојбата на...

СДСМ: Нерасветлувањето на инцидентите отвора можност за тензии

СДСМ најостро го осудува инцидентот во липковскиот регион. Oд партијата посочуваат дека нерасветлувањето на инцидентите од безбедносен карактер за кои информира власта последниов период, отвора можност за различни шпекулации и за тензии. „Сериозно се сомневаме во капацитетите на институциите кои се партиски испостави на власта. Ги повикувме граѓаните на воздржаност и да не подлегнуваат на какви било режирани сценарија“, се вели...

Котевски: Комуницираме и со косовските и со српските власти

Теренот околу караулата Гошинце, која ноќеска беше нападната, се обезбедува и се создаваат услови за непречено и безбедно одвивање на увидот, изјави попладнево помошник-министерот за односи со јавностa во Министерството за внатрешни работи, Иво Котевски. Како што пишуваат медиумите, направени се контакти со косовските власти и се очекува утре да се одржат состаноци на највисоко ниво. Комуникација и состаноци ќе има...

ВМРО-ДПМНЕ за Гошинце: Да не се подгреваат тензиите!

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ најостро го осуди терористичкиот настан во селото Гошинце. Од партијата повикуваат институциите да го расчистат овој случај, а граѓаните да останат смирени. „Повикуваме институциите одлучно и решително да постапат за расчистување на овој случај и да ја обезбедат законитоста, сигурноста и стабилноста по сите основи. Граѓаните да останат смирени и да не дозволат реализација на сценарија, чија цел е...

Познат идентитетот на дел од напаѓачите во Гошинце!?

Извесен „командант“ Џеваир Адеми, од Гњилане, според неофицијални информации, бил водачот на групата што утрово ја зазела караулата „Гошинце“, јавува „Утрински“. Според весникот, логистичка поддршка напаѓачите имале од извесен Фарук, а во групата, наводно, биле препознаени браѓата Ерхан и Кадир Бајрами. Сите иднетификувани биле од Гњилане, Косово. Од МВР засега не ги потврдуваат овие информации, но за весникот оттаму рекле дека споменатите...

Селмани: Ова е дело на луѓе што сакаат да го оттргнат вниманието од реалните проблеми

Во Македонија нема никаква основа за етнички или за каков било конфликт, информациите за она што се случило во полициската станица во Гошинце не кореспондираат со тоа што моментално се случува во  општеството, изјавил за бугарската агенција „Бгнес“ Имер Селмани, поранешен вицепремиер и министер за здравство. „Вакви нешта може да се во интерес на одредени центри. Денес, во 2015 година, нема шанси...

Твитер-досетки за „заземањето“ на Гошинце

По информацијата дека полициската станица во Гошинце, во липковскиот крај, е заземена од вооружени лица и по изјавата од МВР дека институците на државата синоќа биле цел на терористички напад, твитер-заедницата молскавично и масовно реагираше и со доза хумор се обиде да ја релативизира ситуацијата. Еве што го предизвика нападот во Гошинце... pic.twitter.com/bslrN0lnwM — Mind Plumber (@mindplumber) April 21, 2015 Видете...

Возила на ОБСЕ во Липковско

Две теренски возила на ОБСЕ во моментов се во Липковско. Иако полицијата им дозволила да се упатат кон Гошинце, од ОБСЕ одлучиле да не продолжат бидејќи возилата не им биле блиндирани, јавува „Нова ТВ“. Дел од новинарските екипи, пред малку, полицијата ги спречила да продолжат кон Гошинце. Репортерите на „Нова“, Сашка Цветковска и Владо Апостолов, сведочат оти им посочиле на полицајците дека кон Гошинце...

Гошинце: Местенка, порака или тероризам?

„Крајно невообичаена ситуација, која изгледа и несериозно. Да не стануваше збор за државата, би било смешно“, вели за „Мета“ универзитетскиот професор Владимир Пивоваров, во врска со денешниот инцидент на караулата Гошинце, што Министерството за внатрешни работи (МВР) го оквалификува како „терористички напад врз државните институции“. - Во светот се познати  доста методи на дејствување. Но, не и ваков, во кој се вели...

Деветмина уапсени поради вмешаност во терористичкиот напад во Тунис

Девет лица биле уапсени поради поврзаност со терористичкиот напад што вчера се случи во музеј во Тунис, а во кој загинаа 23 лица, од кои 20 странски туристи, јавува „Би-Би-Си“. Како што соопштиле туниските власти, четворица од уапсените биле директно поврзани со нападот, а другите петмина имале „врски со терористичката ќелија“. Одговорноста за нападот во музејот „Бардо“ денеска ја презеде Исламска...

Роднина на Гадафи предвидува: На Европа ќе ѝ се случи 11 септември

Еден од роднините на убиениот либиски лидер, Муамер ел Гадафи, предупреди дека во Европа за една-две години ќе се случи 11 септември, бидејќи на борците на Исламска држава им се приклучуваат десетина илјади мигранти, кои го преминуваат Медитеранот и стигаат до европскиот брег. Ахмед Гадафи ел Дам, еден од безбедносните претставници во кој Гадафи имаше најмногу доверба, предвидува дека половина...

Египет: 26 загинати и 30 повредени во серија терористички напади

Дваесет и шест лица загинаа во серијата терористички напади кои исламистичката група ги изврши на Синајскиот Полуостров во Египет. Десетина војници загинаа при експлозија на автомобил-бомба и при минофрлачки напад извршен врз воената касарна Ел Ариш. Како што јавуваат египетски воени извори, еден мајор на египетската војска загина при напад во Рафах, погранично место со појасот Газа. Засега нема информација за бројот на...

Француската полиција сè уште трага по девојката на терористот Кулибали

Француската полиција сè уште трага по Хајат Бумедијен поради учество во престрелката во Монруж, во која беше убиена една полицајка. Парискиот весник „Паризиен“ јавува дека Бумедијен не е меѓу лицата што се убиени или ранети во вчерашните заложнички драми во Париз. Безбедносните служби на Франција, вчера, околу 17 часот, ја завршија потерата по терористите, браќата Саид и Шариф Кауши, како и Амеди...

Србија и Унгарија ќе му предложат на регионот да се приклучи кон изградбата на брза пруга

Србија и Унгарија ќе ги поканат Северна Македонија, Албанија, Грција, Бугарија и Турција да се приклучат кон изградбата на брзата железница во регионот, која за почеток ќе ги поврзува...