fbpx
Tag: терористичкинапад

tag: терористичкинапад

Shtatë ditë politike infarkti

Javën e fundit ngjarjet në Maqedoni sikur po bëhen shumë të shpeshta dhe me peshë. Për kohë të shkurtë kishim aq ngjarje të rëndësishme dhe serioze për të cilat ndonjëherë nevojiten muaj të tërë. Ndërsa kur ngjarjet do të renditen një nga një, atëherë japin pikëpamje tjetër për gjërat dhe hapin sërë pyetjesh për lidhshmërinë e tyre eventuale. Ja ngjarjet prej...

Jankuloska për aksionin në Brezë: Kemi situatë serioze

Dy pushka automatik, dy pushka snajperë, qindra municione, dy radiostacione dhe uniformë të maskuar me shenjën e UÇK-së, ka konfiskuar policia në aksionin e djeshëm në fshatrat Brezë dhe Brnjarc, e që janë pjesë e armës që është marrë gjatë sulmit të karakollit Gushincë të martën e kaluar, njoftoi sot në konferencën e shtypit ministrja e brendshme, Gordana Jankuloska. Sipas...

Moska e shqetësuar për sulmin në Gushincë

Incidenti në Gushincë në kufirin maqedonas  tregon se në këtë pjesë të Ballkanit edhe më tutje ekzistojnë tensione të thella etnike dhe vend për konflikte potenciale. Kështu qëndron në reagimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë për incidentin në Gushincë. “Shprehim shqetësimin tonë të thellë pas informative për incidentin në pjesën kosovare të kufirit Maqedoni-Serbi kur një grup...

Makina të OSBE-së në rrethin e Likovës

Dy makina të OSBE-së në Likovë Dy makina terreni të OSBE-së për momentin janë në rajonin e Likovës. Edhe pse policia u ka lejuar të nisen në Goshincë, nga OSBE kanë vendosur që mos të vazhdojnë sepse makinat nuk i kanë pasur me blindë, transmeton "Nova Tv". Një pjesë e ekipeve të gazetarëve, para pak çastesh, i ka ndaluar policia...

Goshinca: Kurdisje, porosi apo terrorizëm?

“Situatë skajshmërisht e pazakontë, që duket edhe joserioze. Të mos bëhej fjalë për shtetin, do të ishte qesharake”, thotë për “Meta” profesori universitar Vladimir Pivovarov, lidhur incidentin në stacionin e policisë në Goshincë, që MPB e kualifikoi si “sulm terrorist ndaj institucioneve shtetërore”. “Në botë njihen shumë metoda veprimi. Por, jo si ky, ku thuhet se “erdhën të sjellin porosi dhe na...

Polica franceze akoma në përndjekje pas të dashurës së terroristit Kulibali

Policia franceze akoma në përndjekje të Hajat Budedijen, për shkak të pjesëmarrje në përleshjen në Monruzh, ku mbeti e vrarë një police.   Gazeta franceze “Parisien” informon se Bumedijen nuk është në mesin e personave që janë të vrarë ose të lënur në dramën e mbrëmshme në Paris.   Forcat e sigurimit të Francës, dje rreth orës 17, përfunduan përndjekjen e terroristëve, vëllezërit...