fbpx
Таг: Тафталиџе

таг: Тафталиџе

За 37 деца во „Мајски цвет“ треба да се грижат само две воспитувачки, од градинката велат – нема да доаѓаат сите

Во градинката „Мајски цвет“ во општина Карпош, во клонот што се наоѓа во населбата Тафталиџе, во групата наменета за деца на возраст меѓу 5 и 6 години, има запишано 37 дечиња, што е вон законски предвидениот број, реагираат родители на деца во оваа градинка. Тие стравуваат за тоа, како ќе успеат две вработени (една воспитувачка и една негователка) да...

Возрасен маж се прошета во Тафталиџе и си се „почести“ со две кутии за бездомни мачки

Активистите од „Енџелкетс санктуари“ (Angelcats Sanctuary) денеска споделија информација дека во скопската населба Тафталиџе граѓанин без да праша си зел две пластични изолирани кутии кои биле поставени пред трговски локал за да може бездомните мачки од оваа населба да имаат суво засолниште. „На снимката од видео надзор поставена во локалот се гледа дека возрасен човек поминува, ги разгледува кутиите и...

СДСМ бара итна проверка на детските реквизити во Карпош

Наместо преку соопштенија да создаваат конструкции и теории на заговор за наводни саботажи, доколку Јакимовски и Општина Карпош навистина се грижат за граѓаните, треба да ја преземат одговорноста за овој случај и да направат итна инспекција на сите други реквизити на ова и на другите игралишта, за во иднина да не се повтори ваков инцидент, порача денеска Душко Весковски,...

Жителите на Тафталиџе со референдум ќе го бранат паркот

Жителите на Тафталиџе ќе побараат од Советот на општина Карпош одржување на референдум во месна заедница Тафталиџе 1, за да се докаже дека граѓаните не сакаат зграда на местото на паркот. - Граѓаните мора да се послушаат за нивното уставно право за здрава животна средина. Планираме утре да упатиме повик до Советот на општината, да се направи референдум за месна заедница...

„Паркот нема да падне“ порачуваат жителите на Тафталиџе кои цел ден ќе се дружат за таа цел

Жителите на улица Букурешка, во скопската населба Тафталиџе денеска во 12 часот ќе се соберат на целодневно дружење. Во нивниот повик на социјалните мрежи се вели дека, „дружењето со граѓаните е со цел да му се даде до знаење на узурпаторот на овој простор, дека „Паркот нема да падне“.“ - Зачестеното присуство на багерите и градежните работници се јасен индикатор за намерата...

В недела целодневна забава за зачувување на паркот во Тафталиџе

По успешната одбрана на паркот во Тафталиџе ова утро, неколку жители решија да продолжат со дружењата на единствената зелена површина во населбата, пренесе Радио МОФ. Тие за оваа недела најавија целодневен настан во паркот на улицата „Букурешка“, со почеток во 12 часот. На неа се повикани сите граѓани кои сакаат да помогнат во зачувувањето на паркот. „Организираме целодневно дружење на граѓаните...

Жителите на Тафталиџе спречија парк да се претвори во градилиште

Граѓани од Тафталиџе повторно спречија обид паркот во нивната населба да се претвори во градилиште, пренесе радио МОФ. Утрово околу 10 часот жителите на оваа населба алармираа на социјалните мрежи дека градежна механизација и работници повторно се појавиле во паркот. Вознемирени, тие велат дека се користи моментот на национална трагедија да се раскопа паркот и да почне со изградба на...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...