fbpx
Таг: судир на интереси

таг: судир на интереси

Со „Викенд на врапчето“ во скопската Зоолошка, најмладите се едуцираа за борба против корупција и судир на интереси

Во скопската Зоолошка градина викендов се одржа настан за најмладите организиран од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), со цел уште од мали нозе да се развива свесноста за последиците од корупцијата и судирот на интересите, како и за заштита на укажувачите. Во рамките на настанот „Викенд на врапчето“ дечињата цртаа птици - симбол на укажувачите, а воедно се...

Министерството за животна средина ќе додели средства на 108 граѓански организации за финансирање проекти

На конкурсот за доделување на средства според Програмата за инвестиции во животна средина за 2021, пристигнати се 335 апликации за финансирање на проекти од граѓански здруженија, а од нив успешни се 108, информира Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП). По сомнежот за можен судир на интереси со една од избраните граѓански организации, МЖСПП ја задолжи комисијата за...

Антикорупциска утврди судир на интереси кај Анѓушев, тој вели не го прекршил законот

Антикорупциската комисија донесе иницијатива со која од премиерот Зоран Заев ќе бара да поведе постапка против вицепремиерот Кочо Анѓушев во однос на владината одлука да се намали цената на литиумските батерии за акумулатори. Како што пренесува „Радио Слободна Европа“, антикорупционерите во овој случај утврдиле судир на интереси, а за донесување на одлуката гласале мнозинството членови на комисијата. Анѓушев во реакцијата...

Антикорупциска: Го поддржуваме “ветингот”, граѓаните се жалат кај нас на судиите и обвинителите

Претседателката на Комисијата за спречување на корупцијата (Антикорупциска), Билјана Ивановска, вели дека оваа институција ја поддржува идејата за проверка или "ветинг" на судиите и јавните обвинители, со оглед дека до нив има многу поплаки од граѓаните за работата на судиите и обвинителите, пишува „Порталб.мк“. Ние го поддржуваме "ветингот" и мислам дека тоа може да помогне во изборот на судии и...

Платформа против корупција: Заев и како в.д. министер за финансии, го крши антикорупцискиот закон

Ситуацијата премиерот Зоран Заев да ја врши паралелно и функцијата министер за финансии е спротивно на Законот за спречување на корупцијата и судирот на интереси, сеедно што станува збор само за привремено вршење на должноста, предупреди денеска Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата. „И покрај привременото вршење на втората функција, сметаме дека обврска на институциите е да се...

Обвинителство нема да покрене постапка за јавните набавки во Министерство за здравство

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК), односно надлежен обвинител, донело одлука да не почнува постапка зза јавните набавки во Министерство за здравство. „За да постои кривично дело Злоупотреба на службена положба и овластување предвидено и казниво по член 353 став 5 потребно е јавната набавка да е спроведена на незаконит начин и да има склучен...

Бејли: Во Советот на јавните обвинители има непотизам и судир на интереси

Амбасадорот на САД, Џес Бјели, на денешната конференција во Собранието за владеење на правото во земјите од Западен Балкан, во присуство на европратениците ја критикуваше работата на Советот на јавните обвинители за седницата на која се гласаше за избор на обвинители. Говорејќи за реформите во правосудството, Бејли рече дека со спорните одлуки на Советот на јавните обвинители „јавноста изгубила неколку...

Македонските институции стануваат сè повеќе свесни за важноста на отворените податоци

Последниве неколку години се забележува голема и динамична промена во насока на зголемување на отвореноста на институциите, а тоа е пропратено и со зголемен интерес на јавноста за одредени...