fbpx
Таг: Спутник

таг: Спутник

Како порталот Спутник, гласноговорник на Кремљ, известуваше за македонските избори?

Два лајт мотива беа содржани во најголемиот дел од анализите и текстовите за изборите во Северна Македонија низ призмата на проруски Спутник. Првиот е дека С. Македонија има притисоци од странците, а вториот е дека притисоците ги правеле Албанците. Оваа реторика се поткрепува и со внимателно одбрани аналитичари од земјава, меѓу кои доминира Ристо Никовски, пишува Вистиномер.  Текстот го пренесуваме...

Емотивни врски и пропаганда: Руската „мека моќ“ на Балканот

Руските медиуми Спутник и РТ (Раша Тудеј) Балкан кои работат во Србија, се користат како пропагандни алатки на путинова Русија и ја претставуваат руската „мека моќ“ во регионот. Оваа пропаганда од Москва преку содржините кои ги објавуваат двата руски медиума, а реобјавуваат српските медиуми, стигнуваат и се читаат секаде на Западен Балкан, вклучително и во С. Македонија. Нашите соговорници, кои се...

Захарова со наративи полни со дезинформации ја учи Европа за демократија и безбедност

Реакцијата на Борел за апсењето на американскиот новинар во Санкт Петерсбург, како и проширувањето на НАТО со Финска и напорите истото да го стори и Шведска, Москва преку портпаролката Марија Захарова го искористи да упати два дезинфо наративa до Европа со кои ја учи на демократија и ја заплашува дека поради делувањето на САД повторно ќе биде „колатерална жртва“,...

„Албанизација на Балканот“ е еден од руските пропагандни наративи, таков проект не постои

Преку сензационален наслов на порталот „Liveportal24hr“, читателите се дезинформираат и се манипулира со нив на национална основа, имајќи ја предвид чувствителноста на темата „Етничка Албанија“, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: „Силна изјава се дава од Русија: Почна ерата на Албанците, Србите ги чекаат црни денови“ е насловот на веста што ја рецензираме. Оваа изјава ја даде...

Андреј Захаров, руски сервис на Би-Би-Си: Осум години пропагандата подготвува луѓе за поддршка на војната во Украина

Андреј Захаров
Андреј Захаров е истражувачки новинар од рускиот сервис на Би-Би-Си. Тој се пресели од Русија во ноември минатата година, кога беше назначен за „странски агент“ во Русија, како што се случи и со многу други новинари. Моментално живее во една европска земја. Во интервју за Вистиномер, тој зборува за руската пропаганда и за начинот на кој таа се шири,...

Вистиномер: Наративи со кои Русија влијае врз медиумите од Западен Балкан

Истражување насловено како „Руски наративи кон Западен Балкан“, објавено од НАТО центарот за извонредност за стратегиски комуникации (СТРАТКОМ) идентификува неколку руски наративи кај медиумите од Западен Балкан. Истражувањето се базира на медиумски објави во 2018 година кои го цитираат српското издание на државната руска новинска агенција „Спутник“. Веб-страницата „Спутник“ којашто е директно финансирана од Кремљ, е препознаена како еден...

Дезинформациските бури во Македонија придонесоа кон дополнителна поларизација на општеството

Локалните прокси за дезинформации градат наративи, истовремено искористувајќи ја идејата за веќе постоечки идентитетски врски, заедничка историја и безусловна руска политичка поддршка со текот на времето. Тие ја замаглуваат границата помеѓу коментарите и фактите, со што се предизвикува недоверба во изворите на фактички информации на кои претходно им се верувало и се создава простор за поедноставена поларизација. Овие наративи...

Проф. Грозданова: Вакцина против ковид треба да се прими еден месец по прележување

До каде сме со процесот на имунизација против ковид-19 во државата, што се презема за да се зголеми опфатот на населението со вакцина, што треба да се направи за да се надмине постојниот скептицизам на граѓаните кон вакцините, дали треба да се проверуваат антитела пред да се прими бустер доза, кога да се прими вакцина против ковид по прележувањето...

Хрватска ќе ни донира 10.000 вакцини „АстраЗенека“, а другата недела се очекуваат и 10.000 „Спутник V“

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека во петок ќе стигнат 10.000 вакцини на „АстраЗенека“, донација од Хрватска, а во текот на наредната недела се очекува да стигнат и 10.000 вакцини „Спутник V“од Русија. Филипче додаде дека имунизацијата кај нас почнала да се одвива теренски, но и во спортските сали и здравствените домови. Во однос на дистрибуцијата на вакцините „Синовак“, министерот...

Нема точен датум кога ќе пристигнат вакцините „Спутник“ и „Синовак“, вели Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека за вакцините „Спутник“ и „Синовак“ нема точен датум кога ќе пристигнат во државата. Тој вчера имал разговор со рускиот амбасадор кој требал да искомуницира со Институтот од Москва и да даде повратна информација во однос на испораката на вакцините. Вакцините „Синовак“, како што додаде Филипче, треба да пристигнат првите десет дена од јуни....

Филипче: На почетокот на јуни ќе пристигнат 500.000 вакцини „Синовак“ и 100.000 „Фајзер“ преку Ковакс механизмот

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека 500.000 кинески вакцини „Синовак“ се очекуваат да пристигнат на почетокот на јуни, како и 100.000 „Фајзер“ преку Ковакс. Во меѓувреме, секој понеделник ќе пристигнуваат по 10.000 вакцини „Фајзер“ како резултат на директниот договор помеѓу државата и компанијата. Руските вакцини „Спутник V“ се очекуваат да пристигнат до крајот на месецот, но сè уште не...

Србија ѝ донираше на Северна Македонија дополнителни 13.000 вакцини „Спутник V“

Србија на Северна Македонија ѝ донирала дополнително 13.000 вакцини „Спутник V“ изјави премиерката Ана Брнабиќ, наведувајќи дека до сега оваа држава ни донирала вкупно 48.000 вакцини, пренесуваат српските медиуми. Вакцините биле испорачани доцна синоќа во рамки на контингентот од 20.000 вакцини, компонента 2, наменети за ревакцинација. Брнабиќ потсети дека тие 20.000 вакцини се испорачани пред три недели. Српската премиерка нагласила дека...

Филипче најави стратешка соработка со српскиот Институт „Торлак“ за набавка на вакцини за понатаму

Иако министерот за здравство Венко Филипче најави дека Северна Македонија нема да набави руски вакцини „Спутник В“ од српско производство, тој денеска рече дека во вторник ќе замине во официјална посета на Белград каде што ќе се сретне со министерот за здравство Златибор Лончар и директорката на Институтот за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“, Вера Стоиљковиќ. „Ќе имаме разговор за...

Филипче најави 20.000 дози од вакцината „Фајзер/Бионтек“ кои ќе стигнат на 19 и 26 април

Министерот за здравство Венко Филипче најави 20.000 дози од вакцината „Фајзер“ кои на 19 и на 26 април по 10.000 вакцини треба да пристигнат во државата. Најголема количина се очекува од Кина, од каде што треба да пристигнат 200.000 вакцини, и тие според Филипче ќе направат најголема промена во динамиката на спроведување на вакцинацијата. Тој информираше дека по средбата со...

Србија ѝ донираше на Македонија уште 20.000 руски вакцини „Спутник V“

Србија ѝ донираше на Македонија 20.000 од руските вакцини Спутник V, од пристигнатите 100.000 кај нив, изјави на прес-конференција премиерот Зоран Заев кој денеска со министерот за здравство Венко Филипче ги пречекаа овие вакцини пред Институт за трансфузиологија. Од следната пратка за Србија со уште 100.000 вакцини „Спутник V“, за Македонија ќе бидат донирани уште 20.000. Заев истакна дека овие 40.000...

Заев дал насоки за нарачка на 100.000 руски вакцини „Спутник“

Премиерот Зоран Зев дал насоки да се направи нарачка од 100 илјади дози од руската вакцина „Спутник“. „Синоќа доцна добив информација од министерот за здравство Венко Филипче дека имаме капацитет, согласно склучените договори и платените, да направиме нарачка од 100.000 дози од следна вакцина, со што би го надополниле севкупниот план, и не би останале вишок вакцини. Да одговорам на...

Како Русија влијае врз српските медиуми

Анкета за перцепциите на граѓаните спроведена од Институтот за европски прашања во септември 2019, покажува дека 23 проценти од жителите на Србија мислат дека Русија е најголемиот донатор на помош во нивната земја. Меѓутоа, Русија, според податоци од Министерството за евроинтеграции, од 2000 година не е на врвот на десетте најголеми донатори во Србија. На врвот на листата е ЕУ...

„Спутник“ ги плаши Бугарите дека Македонија има територијални претензии 

Новинската агенција „Спутник“ (Србија) вчера излезе со спектакуларен наслов: „Бугарски политичар: Прашање на денови е кога Македонија ќе побара дел од Бугарија“ (Bugarski političar: Pitanje dana kada će Makedonija da zatraži deo Bugarske). Самата насловна конструкција испраќа порака дека Македонија има територијални претензии кон Бугарија, што е навистина смешно. Тоа едноставно нема никаква допирна точка со вистината и со македонската политика за градење и негување на добрососедските односи.  И не само насловот, туку текстот...

Новинарка на „Спутник Србија“ дезинформира за македонскиот идентитет и Преспанскиот договор

Српската испостава на руската мултимедијална новинска агенција „Спутник“, (Sputnik.rs.) неодамна објави интервју со двајца српски историчари на тема кражба на историја на Балканот, со акцент на Македонија, Црна Гора и Косово, при што новинарката уште во старт ја дезинформираше јавноста со два неточни факта. Разговорот е објавен и кратко прераскажан и на веб страницата на „Спутник“, под наслов „Македонците и...

И српски „Спутњик“ во кампања: „Европски аплауз за Заев како крешчендо на лицемерието“

Руската владина новинска агенција „Спутњик њуз“ на својата верзија на српски јазик денеска објави текст  во кој го нападна македонскиот премиер Зоран Заев дека поткупувал и уценувал пратеници „за да го протурка политичкиот проект за измени на македонскиот устав“. „Македонскиот премиер Зоран Заев, сврте цел круг, од човек што стана лидер на Македонија на бранот на немирите поради корупцијата, до човек...

Стоилковски: Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза

Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза, но се уште нема конечен договор, соопшти денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски и посочи дека се разговара и за ресори...