fbpx
Таг: спојување

таг: спојување

„Адоби“ и „Фигма“ се откажаа од спојувањето

Компаниите „Адоби“ и „Фигма“, два главни играчи во светот на софтверите за дизајн, го откажаа планираното спојување. Компаниите ја објавија одлуката пред два дена, наведувајќи го како причина недостатокот на јасен пат до одобрување на спојувањето од регуларните органи во Европската Унија и Обединетото Кралство. Предложеното спојување, кое првпат беше објавено во септември 2022 година, ќе овозможеше „Адоби“ да ја...

Владата ја поништи одлуката за спојувањето на двете концесии за рудникот за злато и бакар Иловица-Штука

Владата ја поништи одлуката за спојувањето на двете концесии за рудникот за злато и бакар „Иловица-Штука“. Министерот за економија, Крешник Бектеши денеска на прес конференција информираше дека тоа значи враќање чекор назад во состојбата кога немаше никаква одлука за барањето на „Еуромакс ресорсис“. Ова, смета Бектеши, е спротивно на ставот и предлогот на министерството да се донесе одлука, без...

Нема никакво спојување на Русија и Белорусија

Постот пренесува лажна изјава на Песков врз основа на која дезинформира дека ќе има некакво спојување на Русија и Белорусија. Нашата проверка покажа дека, ниту Песков дал изјава, дека со настапот на Путин на 26 јуни ќе биде одредена судбината на Русија, ниту пак, Путин во обраќањето објави некакво спојување со Белорусија. Тој во својот говор се осврна на...

Твитер повеќе не постои како компанија, се спои со „Екс Корп“

Твитер повеќе не постои како ентитет, откако „Твитер, Инк“ (Twitter, Inc.) се споила со „Екс Корп“ (X Corp.) корпорацијата, според судската пријава за промена на името поднесена во Калифорнија, САД. „Техкранч“ јавува дека бидејќи Твитер повеќе не е јавна компанија, не мора да пријавува ажурирања како промена на името, но новото име било забележано во документ од 4 април кој...

Димитар Ковачевски е нов извршен директор на „Оне-Вип“

Димитар Ковачевски е новиот извршен директор на компанијата „Оне-Вип“ и доаѓа на местото на Никола Љушев. Ковачевски својата успешна 18-годишна кариера ја почнал во „Македонски телеком“, каде го продолжил својот развој на менаџерски позиции, а членувал и во интернационални бренд и комуникациски комитети и во управни одбори. Ковачевски е дипломиран економист во полето на корпоративниот менаџмент, информациски системи и на деловна процесна интеграција. Обврските на...

Пад на аквизициите на почетокот на 2016 година

Бројот на склучени глобални договори за спојување и за преземање меѓу компаниите е значително намален на почетокот на оваа година во однос на рекордите во 2015 година, покажуваат податоците на агенцијата „Томсон Ројтерс“. Како што се оценува во нивната анализа, тоа може да биде сигнал на слабост на светската економија и ранливост на берзанските индекси. Вредноста на договорите реализирани оваа година на...

По спојувањето на „Оне“ и на „Вип“, корисниците ќе функционираат според старите договори

„Вип“ и „Оне“ ја затворија трансакцијата за спојување на двата правни ентитетa во една компанија „Оне-Вип ДОО Скопје“, кој сега е предмет на регистрација во Централниот регистер на РМ. Затворањето на трансакцијата се случува откако во јули оваа година, Комисијата за заштита на конкуренцијата на РМ го одобри спојувањето на двата телекомуникациски операторa. Новоформираниот споен субјект „Оне-Вип“ официјално се очекува да...

Капсулата „Сојуз“ со тричлен екипаж се спои со Меѓународната вселенска станица

Руското вселенско летало „Сојуз“, со тим астронаути утрово безбедно се споил со Меѓународната вселенска станица, на 400 километри од Земјата, јавува „Би-Би-Си“. Капсулата се споила со станицата околу 1.45 часот по средноевропско време. Лансирањето на „Сојуз“ од рускиот космодром „Бајконур“ во Казахстан, поминало без никакви проблеми и по шестчасовен лет, тројцата астронаути од Русија, Јапонија и од САД безбедно пристигнале на...

Одобрено спојувањето на „Вип“ и на „Оне“

Комисијата за заштита на конкуренцијата денеска соопшти дека го одобрува спојувањето на телекомуникациските оператори „Вип“ и „Оне“. Комисијата при оцена на предметната концентрација утврдила дека пријавената концентрација ќе доведе до нарушување на конкуренцијата на пазарот на обезбедување на мобилни телекомуникациски услуги. - Имено, спојувањето на „Оне“ и на „Вип“, кои се втор и трет мобилен оператор, ќе доведе до значително нарушување на...

Се чека одлука за спојувањето на „Вип“ и на „Оне“

За спојувањето на двата мобилни оператори „Вип“ и „Оне“ сè уште се чека одлука од Комисијата за заштита на конкуренцијата. - Процесот за спојување од наша страна е завршен, се чека одлука на Комисијата. Не можеме да кажеме ништо, законскиот рок си тече - изјави маркетинг-директорот на „Оне“, Виктор Доневски. На неодамнешна прес-конференција на операторот „Вип“, главниот извршен директор Никола Љушев изјави...

Израелски тенкови влегле во Рафах

Израелските сили вчеравечер влегле во Рафах со тенкови. Во градот во јужна Газа биле забележани напади од тенкови, артилерија, хеликоптери и дронови, пренесува Гардијан. Нападите врз Рафах изминатиот месец принудија...