fbpx
Таг: Спасе Глигоров

таг: Спасе Глигоров

Аирлија за десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, рече Џафери

Откако информираше дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ го известиле дека формираат 10 пратенички групи, претседателот на Собранието, Талат Џафери, се заблагодари што конечно пратениците му ја признале функцијата. Потоа ги прочита координаторите и заменик-координаторите и рече „Аирлија“. Откако во претпладневната сесија на првото продолжение на 6. седница на Собранието пратениците го прифатија предлогот на Владата да се именува Спасе Глигоров за...

Смената на Зврлевски и денеска ќе чека ред во расправата на пратениците

Откако вчера 6. седница на Собранието заврши со расправија меѓу пратениците на опозицијата и на власта за предлогот на Владата да се именува Спасе Глигоров за директор на Агенцијата за администрација, денеска првото продолжение на оваа седница ќе продолжи токму оттаму. На дневниот ред е и предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски. Опозицијата...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...