fbpx
Таг: шпионирање

таг: шпионирање

САД ја санкционираа македонската „Сајтрокс“ поради активности против американската национална безбедност

Владата на САД додаде четири странски комерцијални шпионски ентитети на листата за трговски рестрикции поради ангажирање во активности спротивни на националната безбедност или надворешнополитичките интереси на САД, меѓу кои фирмата Cytrox AD (Сајтрокс) во Северна Македонија, јави „Гласот на Америка“. Другите фирми се Intellexa S.A. во Грција, Intellexa Limited во Ирска и Cytrox Holdings Crt во Унгарија, соопшти Стејт департментот. Овие...

Во Франција усвоен закон кој би ѝ овозможил на полицијата да „шпионира“ телефони

Во Франција се изгласа нов закон, со кој полицијата ќе може да шпионира осомничени лица со тоа што ќе може да ги активира камерата и микрофонот на нивните уреди, како и да има пристап до нивната ГПС локација, известува Ле монд. Сите горенаведени мерки се дел од пообемен закон во насока на „реформирање на правда“, кој што француското собрание го...

Бугарија тензично и со измешани чувства кон Русија го одбележува националниот празник 3. Март

Во тензична атмосфера и со измешани чувства поради воената агресија на Русија врз Украина, во Бугарија денеска се одбележува националниот празник 3. Март - 144 години од крајот на Руско-турската војна и потпишувањето на Санстефанскиот договор. Бугарското општество во моментов е силно поделено во однос на тоа какви односи нивната земја треба да гради со Русија. На врвот Шипка, каде...

Вистиномер: Српските власти ги шпионираат посетите на руските државјани по налог на Кремљ

Позадинската соработка и врските меѓу Србија и Русија доведоа до шпионирање на руските опозиционери на состанок во Белград. Откако шпионските снимки беа доставени до Кремљ, се случува апсење на рускиот опозициски лидер. Уште една приказна која покажува колку далеку се подготвени да одат недемократските режими за да останат на власт, целосно не почитувајќи ги правата на своите граѓани, пишува...

Германија усвои закон за шпионирање сојузници

Пратениците во Германија усвоија закон кој ѝ овозможува на разузнавачката агенција БНД да шпионира институции на Европската Унија и на други земји-членки на асоцијацијата. Ова е дел од пакетот закони што се однесуваат на мерките за унапредување на надзорните шпионски активности, јавуваат светските агенции. Со законот е предвидено воспоставување комисија од независни судии, која ќе мора да биде известена кога БНД ќе ги...

Меркел на удар поради шпионската афера

Германската канцеларка Ангела Меркел и нејзината канцеларска служба се најдоа на удар на критиките на опозицијата, но и на владејачките социјалдемократи, кои бараат објаснување за обидите на американските разузнавачки служби, преку германската БНД, да шпионираат и европски компании. Генералната секретарка на Социјалдемократската партија, Јасмин Фахими, за „Шпигел-онлајн“ рече дека обвиненијата мора темелно и сеопфатно да се разјаснат и оти скандалот...

Израел ги шпионирал преговорите за иранската нуклеарна програма

Израел го шпионирал преговорите меѓу Техеран, САД и петте најголеми светски сили за иранската нуклеарна програма, соопшти денеска „Волстрит џурнал“. Израел набргу ги демантираше информациите на американскиот весник, оценувајќи ги како „спротивни на вистината“. Според весникот, кој цитира американски претставници, израелската операција се состоела од инфилтрирање во расправите и од составување досие за да го спречат прифаќањето на условите од спогодбата...

„Самсунг“: Внимавајте што зборувате пред паметните телевизори

Јужнокорејската компанија „Самсунг“ ги предупреди своите купувачи да избегнуваат разговори од лична природа пред „паметните“ телевизори. Предупредувањето се однесува на гледачите кои на своите телевизори „самсунг-смарт“ користат услуга за гласовна активација. Во соопштението се наведува дека сличните телевизори „слушаат“ разговори кои се водат пред нив и разменуваат детали со „Самсунг“ или со трети лица. Предупредувањето е објавено на страницата на магазинот „Дејли...

Пораките на „блекбери“ не можат да се пресретнат

Лидерот на пазарот на безбедни комуникации, компанијата „Блекбери“, ја унапреди заштитата на најпознатата апликација за праќање пораки во реално време. Компанијата „Блекбери“ ја унапреди апликацијата „Би-Би-Ен“ (белкбери месинџер), додавајќи уште едно ниво на шифрирање (енкрипција) податоци при размена пораки со други мобилни платформи. Дополнителната заштита, без разлика дали станува збор за приватен корисник, мало и средно претпријатие, корпорација или организација на...

Сноуден не користи „ајфон“ од безбедносни причини

Поранешниот соработник на НСА, Едвард Сноуден, не користи „ајфон“ бидејќи паметниот телефон на компанијата „Епл“ има „таен шпионски софтвер“, вели неговиот адвокат во Русија, Анатолиј Кучерена. - Сноуден не користи „ајфон“, туку најобичен телефон. Тоа е така од безбедносни причини. Тој уред има посебен, скриен софтвер кој далечински се активира и собира податоци за корисникот - вели Кучерена. Адвокатот додаде дека тоа...

Полицијата апси хакери низ Европа

Полицијата во Европа почна голема акција против хакерите откако вчера се појави информација дека се шпионираат приватните веб-камери во Велика Британија. Во Велика Британија се уапсени пет лица, кои користеле софтвер за далечинско управување на приватните компјутери, а системот се нарекува „ретинг“. Откако ќе упаднат во компјутерот, хакерите можат да го користат за криминални цели, а шпионирањето со посредство на камерата...

САД шпионираат телефони на свои граѓани

Американското министерство за правда со години собира податоци од мобилните телефони на десетина илјади американски граѓани, пишува „Вол стрит џурнал“. Станува збор за таен шпионски софтвер, кој има цел да ги лоцира и фаќа криминалците, јавува весникот, повикувајќи се на извори блиски до овие операции. За шпионажа, САД користат едноставни средства – авиони со опрема слична на таа што ја користат претставниците...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...