fbpx

„Самсунг“: Внимавајте што зборувате пред паметните телевизори

-

Јужнокорејската компанија „Самсунг“ ги предупреди своите купувачи да избегнуваат разговори од лична природа пред „паметните“ телевизори.

Предупредувањето се однесува на гледачите кои на своите телевизори „самсунг-смарт“ користат услуга за гласовна активација.

Во соопштението се наведува дека сличните телевизори „слушаат“ разговори кои се водат пред нив и разменуваат детали со „Самсунг“ или со трети лица.

Предупредувањето е објавено на страницата на магазинот „Дејли бист“, каде е објавен дел од политиката за заштита на приватноста на „Самсунг“ во врска со „паметните“ телевизори поврзани со интернет.

Во тој дел се наведува дека телевизорот ги слуша разговорите на луѓето за да воочи изговорена команда.
„Доколку меѓу изговорените зборови спаѓаат лични или други чувствителни информации, тие податоци се наоѓаат меѓу собраните и се испраќаат на трета страна“, се истакнува во упатството на „Самсунг“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...