fbpx
Таг: Сергеј Станишев

таг: Сергеј Станишев

Во годишниот извештај за земјава, ЕП со амандмани против бугарските провокации

Во Годишниот извештај за Северна Македонија поднесен до Европскиот парламент (ЕП), кој ќе се најде на дневен ред пред европратениците утре и задутре (24 и 25 март 2021) да се додадат и амандмани кои се однесуваат на непримереното однесување и провокации на претставници на бугарските власти. Со таков предлог вчера излегле европратеници од Зелените и од Социјалистите, кои ги...

Манчевски во Брисел: Ќе продолжат демократските процеси во Македонија

Потпретседателот на СДСМ и пратеник во Собранието на Република Македонија, Дамјан Манчевски, при вчерашната посета на Европскиот парламент, присуствувал на заедничкиот состанок на пратеници од Европскиот парламент, на кој биле и еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, и амбасадорот на Македонија во ЕУ, Андреј Лепавцов. „На состанокот, еврокомесарот Хан ги оцени случувањата во Собранието на Република Македонија минатиот четврток, како незамислив...

Станишев побарал да прекине обвинението против него за изгубени тајни документи

Поранешниот бугарски премиер Сергеј Станишев побарал од Апелацискиот суд во Софија да го прекине случајот против него за изгубени тајни документи поради застареност на делото, јавува дописничката на „Мета“ од Софија. Адвокатот Васил Василев побарал да се прекине случајот против Станишев, бидејќи рокот истекол на 27 јануари, така што завршница на случајот се очекува следниот месец. Во декември лани Основниот суд во...

Петрле, Станишев и Џамбаски во посета на Македонија

Kопретседавачот на бирото на Мешовитиот парламентарен комитет - Република Македонија и ЕУ (МПК), Алојз Петрле, и заменик-копретседавачите, Сергеј Станишев и Ангел Џамбаски, денеска се во посета на Македонија. Евопската тројка ќе се сретне со копретседавачот на Комитетот, Кенан Хасипи, и со заменик-копретседавачот Артан Груби. Според најавите, тема на средбата ќе бидат активностите на комитетот, но и за состојбите во земјата...

Страхил Ангелов го осуди присуството на Станишев на протестите во Скопје

Лидерот на Партијата на европските социјалисти и поранешен претседател на Бугарската социјалистичка партија (БСП), Сергеј Станишев, не го оправда своето присуство на антивладините протести во Скопје, изјави Страхил Ангелов, поранешен пратеник на БСП. - Ако Бугарија требаше за нешто да протестира во Скопје, тоа е за антибугарската пропаганда, која без преседан ја спроведува македонскиот премиер Никола Груевски. Исто така, не...

Станишев: Политичката криза сериозно ја загрозува евроинтеграцијата на Македонија

Евроинтреграцијата на Македонија е доведена под знак прашање поради политичката ситуација во земјата, оцени денеска во Софија бугарскиот европратеник Сергеј Станишев. - Ако политичката криза во Македонија продолжи да ескалира, ако дојде до апсења на лидерот на опозицијата, за што има голема веројатност, ако продолжи недостигот од дијалог, постојат сериозни ризици Европската комисија и Европскиот парламент да ги преиспитаат изгледите за...

Станишев: ЕУ не може сама да ги реши проблемите во Македонија

Властите во Македонија мора да преземат иницијатива за обновување на политичкиот дијалог, во спротивно, посредството од европските институции нема да ги реши внатрешните проблеми на Македонија, рече бугарскиот европратеник Сергеј Станишев за време на дебатата во Стразбур за извештајот за напредокот на Македонија во евроинтерграциите. - Веќе не станува збор само за дијалог меѓу партиите, туку за одбрана на основните...

Станишев: Кризата ѝ ги загрозува евроинтеграциите на Македонија

Европските социјалисти сметаат дека почетокот на преговорите за членство на Македонија во ЕУ може да има позитивно влијание врз земјата и да даде поттик за напредок во проблематичните области, вклучувајќи ги и отворените билатерални прашања, изјави заменик-претседателот на Заедничкиот комитет за парламентарна соработка на ЕУ и на Македонија, бугарскиот европратеник и лидер на ПЕС, Сергеј Станишев. - Оваа одлука, сепак,...

Станишев со остри критики за македонската политичка состојба

Партијата на европските социјалисти (ПЕС) со зголемена загриженост ги следи последните случувања во Македонија, изјави членот на групата на социјалистите во Европскиот парламент и потпретседател на мешовитата парламентарна комисија ЕУ-Македонија, европратеникот од Бугарија, Сергеј Станишев кој е и претседател на Партијата на европските социјалисти. - Сè поголемата конфронтација им се заканува на демократските процеси и на довербата во институциите. Повеќепати Европската комисија...

Последици од невремето: поплавени куќи и подруми, паднати дрва, уништени автомобили

По вчерашното невреме што ги зафати Скопје, Гостивар и Тетово околу 16.30 часот, од Центарот за управување со кризи (ЦУК), информираа дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи...