fbpx
Таг: самоубијци

таг: самоубијци

Во серија напади на цркви во Шри Ланка најмалку 207 загинати

Во серија бомбашки напади на три цркви и четири хотели во Шри Ланка, на прв ден Великден според Грегоријанскиот календар, загинаа најмалку 2017 лица, а над 450 се повредени. Најмалку 27 од загинатите се странци. Засега никој не презема одговорност за нападите во земјата каде до 2009 се водеа борби со сепаратистичките герилци Тамилски тигри. Локалните христијани велат дека последниве години се...

Најмалку 38 жртви во самоубиствен бомбашки напад во Багдад

Најмалку 38 луѓе се убиени и уште 105 се повредени во двојниот бомбашки напад во средиштето на Багдад, втор во последните три дена. Двата напади уследија по неколкуте седмици релативен мирна состојба во главниот град на Ирак. - Двајца самоубијци активираа експлозив кој го носеле на плоштадот Ал-Тајаран во центарот на Багдад - изјави генералот Сад Ман, портпарол на оперативната...

Најмалку 28 лица загинаа, а 50 се повредени при експлозија на две бомби во Багдад

Две бомби експлодираа на пазар во центарот на Багдад, при што загинаа најмалку 28 лица, а повредени се повеќе од 54 лица, соопшти ирачката полиција. Според последните информации од локалните власти, двете експлозии биле предизвикани од бомбаши самоубијци. Претходно денеска избувнаа уште две експлозии во Багдад, во кои загинаа седум лица.

Давутоглу: Имаме докази за поврзаност на бомбашите-самоубијци од Анкара со ИД или ПКК

Ахмет Давутоглу, премиерот на Турција, денеска изјави дека некои од осомничените за нападот во Анкара, во кој во саботата загинаа 97 луѓе, поминале неколку месеци на боишта во Сирија. – Имаме извесни докази за поврзаност на бомбашите-самоубијци со ИД или со ПКК. Дел од осомничените со месеци биле во Сирија - изјави Давутоглу. Давутоглу рече дека истрага се води и за...

„Русија само се брани“ – главниот дезинфо наратив во мај

Денот на победата над фашизмот 9 Mај беше повод рускиот претседател Владимир Путин да го искаже главниот дезинформациски наратив во мај, покрај серијата други, а тоа е, дека Русија...