fbpx
Таг: Рената Дескоска

таг: Рената Дескоска

Уставниот суд денеска ќе одлучува за графата националност во упатството за издавање изводи

Уставниот суд на денешната седница ќе одлучува дали ќе поведе постапка за Упатството за издавање изводи, во која се воведува графа за национална припадност. Уставниот суд за ова упатство самоиницијативно поведе постапка за оценување на уставноста, а претседателката на судот Добрила Кацарска на брифинг со новинарите рече дека според неа, тоа е неуставно и незаконски. „Овој предмет е формиран согласно...

Наодите од проектот „ACTION SEE“ дел од истражувањето „Отвореност на судството“

Денеска беше промовирана правната анализа на тема „Отвореност на судството во Република Северна Македонија“, на Центарот за правни истражувања и анализи, во соработка со иницијативата за Отворено владино партнерство, во рамки на програмата „Подобрување на транспарентноста, правната сигурност и ефикасноста на судството во Северна Македонија”, финансирана од Британската амбасада Скопје. Целта на анализата е да изврши проценка на отвореноста на...

Дескоска: Ветингот во правосудството ќе се спроведе по изборите

Мора да бидеме свесни дека за да се почне процес на ветинг во правосудството потребно е двотретинско мнозинство, а тоа, како и дебатата за ова прашање не може да се заврши пред изборите, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска пред почетокот на дијалогот за политики „Имплементација на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор 2017-2022 година“, одговарајќи на новинарско...

Законот за јавно обвинителство влегува во Собранието по скратена постапка

Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), денеска е на дневен ред на 108. собраниска седница. Законот влегува во собраниска процедура со европско знаменце и по скратена постапка. Вчера, министерката за правда Рената Дескоска рече дека нема напредок во разговорите за законот, по средбата на работните групи. – Разговаравме за прашањата...

Дескоска: Нема напредок во разговорите за Законот за јавно обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска, рече дека нема напредок во разговорите за Законот за јавно обвинителство, по средбата на работните групи. – Разговаравме за прашањата отворени од самиот почеток, меѓу кои и за статусот на предметите кои ги води СЈО. Клучните непремостливи разлики се оденсуваат токму на ова прашање. Желбата на другата страна е овие предмети да не завршат ефикасно....

Ветуваа реформи „до небо“, а правдата уште ја делат истите судии

Последните настани со судството во Северна Македонија, при што беа помилувани и ослободени од гонење функционери обвинети за тешки кривични дела, меѓународниот притисок за реформа на судството, и како резултат на тоа што не добивме датум за почеток на преговори со ЕУ во јуни, влијаеше граѓаните да го вперат прстот кон Владата дека не ги исполнила ветувањата – дека...

Дескоска: Барањето за екстрадиција на Груевски за 27 април деновиве ќе биде пратено до Будимпешта

Mинистерката за правда Рената Дескоска, денеска изјави дека барањето за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски како организатор на настаните во Собранието од 27 април деновиве ќе биде пратено до Будимпешта. – Целокупното досие од судот и обвинителството стаса во Министерството на крајот на минатата недела. Денеска ги потпишав сите пропратни документи и деновиве ќе биде пратено до Будимпешта со...

Блупринт групата достави решенија за Предлог-законот за јавно обвинителство

Блупринт групата за реформи во правосудството, како неформална мрежа на истакнати граѓански организации, денеска до министерката за правда достави документ со предлог измени на членовите 32, 34 и 105 од Предлог-Законот за Јавното обвинителство. Како што информираат од групата, на состанок со министерката Рената Дескоска минатата седмица било договорено нивните предлози и коментари за законот, бидејќи за Министерството за правда...

Јанева и тимот се надеваат да останат уште еден мандат

Откако денешната средба за судбината на СЈО меѓу министерката за правда Рената Дескоска и преговарачот на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Менкиноски,  заврши со договор за повторно седнување на маса в петок, првиот човек на СЈО, Катица Јанева рече дека сака и таа и целиот нејзин тим да останат да работат заедно уште еден мандат. Таа очекува партиите да се договорат бргу за...

Дескоска: Нема никакво поместување во однос на разликите за Законот за јавно обвинителство

Нема никакви поместувања во однос на разликите помеѓу власта и опозицијата околу Законот за јавно обвинителство, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска, по завршувањето на новата рунда разговори за клучните прашања од реформата на правосудството. -За Министерството за правда не е прифатливо внесување на одредба во законот што ќе значи скриена амнестија - рече Дескоска пред почетокот на конференцијата...

Изгледа Тимоние го претскажа тоа што политичарите мислат да сторат со СЈО

„Можеби ќе треба да се затвори тоа досие“ вели францускиот амбасадор Кристијан Тимоние во интервју за ТВ21, зборувајќи за Специјалното јавно обвинителство. Додека Министерството за правда чека на двотретинско мнозинство за да го стави во собраниска процедура новиот Закон за јавно обвинителство, во кое треба да биде вметнато и СЈО, извори од владеачката коалиција ги посочуваат ставовите од интервјуто на...

Aдеми: Учениците и наставниците да не се плашат од националното тестирање 

Одговорните во Министерството за образование и наука анализираат од кога би го вовеле националното тестирање за учениците, кое ќе биде своевидна замена на екстерните тестови. Министерот Арбер Адеми на со новинарите изјави дека заедно со Државниот испитен центар и Бирото за развој на образованието, ќе биде изготвен акциски план кој ќе биде претставен пред Владата, а ќе содржи чекори што...

Дескоска најави целогодишна контрола на АКМИС-от во 16 судови

Министерката за правда Рената Дескоска соопшти дека донела решение со кое во текот на целата наредна година ќе се врши надзор на работењето на АКМИС системот во 16 судови. Проблемите со информатичкиот систем за автоматска прераспределба на предмети (АКМИС), неговото нефункционирање и преголемото влијание на човечкиот фактор беа утврдени со извештајот на Работната група за овој систем формирана од министерството...

Во буџетот се предвидени повеќе приходи од глоби, а се најавува намалување на казните

Во предлог-буџетот за 2019 година се предвидува од глоби, судски и административни такси за граѓаните и компаниите во државната каса да се слеат 2.092.032.000 денари или 34 милиони евра, што е зголемување во однос на годинава кога во буџетот за оваа ставка биле предвидени 2.000.000.000 денари или 32,5 милиони евра. Владата проектира зголемување на овие приходи, а истовремено најави дека...

Казните за граѓаните и фирмите ќе се намалат до 75 отсто

Во владина постапка влегува Законот за прекршоци во кој се предвидуваат измени за намалување на висината на казните за правните и физички лица, со што, како што велат од Владата се воведува разумна казнена политика. „Предвидуваме намалување на глобите за физичките лица за 75 отсто. Со новото решение, минималната глоба за физичко лице е 15 евра, а максималната глоба ќе...

Македонија ќе побара повлекување на одлуката за азил на Груевски

Владата размислува и ќе донесе одлука да испрати барање за повлекување на одлуката за азил на Никола Груевски, рече денеска министерката за правда Рената Дескоска на настанот за почетокот на проектот „Јакнење на казнено-поправниот систем и пробациската служба“. Таа додаде дека, доколку одлуката е заснована врз определени факти кои не се такви какви што се, државата има право да ја отповика...

Заев најави интензивирање на судските реформи

На шестата седница на Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформи на правосудниот сектор на Владата, која се одржала синоќа, премиерот Зоран Заев како претседавач на Советот најавил интензивирање на реформите во правосудниот сектор. Како што стои во соопштението од Владата, министерката за правда, Рената Дескоска, го презентирала добиеното мислење од Венециската комисија за новите предлог-закони за судовите...

Венециската комисија со добра оценка, но и забелешки за судските закони

Министерката за правда Рената Дескоска учествува на 116-та пленарна сесија на Европската комисија за демократија преку правото (Венециска комисија), на која е разгледано и усвоено Мислењето на Венециската комисија за Законот за изменување и дополнување на Законот за Судскиот совет и Законот за судовите, извести Министерството за правда. „Според мислењето на Венециската комисија, кое е неодамна доставено до Министерството за...

Дескоска: Скринингот ќе помогне да се создаде нова реформска динамика

Владино-државна делегација составена од 40 експерти и предводена од вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, министерката за правда Рената Дескоска и шефот на техничкиот преговарачки тим Бојан Маричиќ денеска формално го започна објаснувачкиот скрининг за Македонија и Албанија, како подготовка за почеток на преговорите за полноправно членство во Европската унија. Дескоска рече дека делегацијата е подготвена да ги вложи напорите во процесот...

Македонија денеска го почнува скрининг процесот за членство со ЕУ

Во Европската комисија во Брисел се наоѓа 40-члена делегација составена од експерти од надлежните државни институции кои имаат надлежности во дадената област, предводена од главниот политички преговарач вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, а во нејзиниот состав се и министерката за правда Рената Дескоска, главниот технички преговарач Бојан Маричиќ и експерти од Секретаријатот за европски прашања. Скринингот ќе почне...

Излезе играта „Senua’s Saga: Hellblade 2“

Излезе играта „Senua's Saga: Hellblade 2“, изработена од фирмата Ninja Theory. Во играта контролирате женски лик со проблеми со менталното здравје. Сенуа има свое алтер его што ја води...