fbpx
Таг: Рената Дескоска

таг: Рената Дескоска

Владата формираше Kомитет за интеграција во НАТО со кој претседава Заев

Владата на 86. седница формираше Комитет за интеграција во НАТО, а со него претседава премиерот Зоран Заев, а негови заменици се вицепремиерите Радмила Шекеринска Јанковска, Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров. Постојани членови на Комитетот се и министрите Оливер Спасовски, Рената Дескоска, Драган Тевдовски, Дамјан Манчевски, генерал - мајор Васко Ѓурчиновски, началник на генералштабот на АРМ, директорот...

Дескоска ги претстави новите објекти во затворот „Идризово“

Министерката за правда Рената Дескоска и директорот на Управата за извршување на санкции Јовица Стојановиќ, денеска ги промовираа двата новоизградени објекти во затворот „Идризово“. Тоа се КПУ Идризово - отворено одделение за сместување на 294 осудени лица на површина од 3.800 м2, како и полуотворено одделение за сместување на 252 осудени лица на површина од 4.000 м2. Новите одделенија се...

Дескоска: Не можеме да го менуваме цензусот за референдум

Не можеме да го менуваме цензусот за референдум, истакна министерката за правда, Рената Дескоска, која денеска се обрати на третата сесија на Охридската школа на природното право на тема „Добро управување и правни реформи“, организирана од Центарот за стратегиски истражувања при Македонската академија на науката и уметностите. -Битен елемент што го сочинува мозаикот на владеење на правото е супрематијата на...

Се уште нема конечна одлука дали ќе се менува Законот за референдум, вели Дескоска

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се уште нема конечен став дали ќе има измени на законската регулатива за организирање и спроведување на референдумот, во контекст на договорот со Грција за решавање на спорот со името. – Во моментов немаме донесен конечен став околу тоа дали ќе се оди со измена на Законот за референдум или не. Имаме...

Заев: Македонија мора да биде земја со нула толеранција за корупција

Република Македонија мора да биде средина со нула толеранција за корупција. Законскиот пакет од оваа област мора да биде сеопфатен и ефикасен: За да се алармираат коруптивните активности, конфликтите на интереси, злоупотребата во финансирањето на политички партии и изборните кампањи. Мора да обезбедиме поголеми ингеренции за максимална ефикасност на Државната комисија за спречување на корупцијата, порача премиерот Зоран Заев...

Дескоска: Работиме за да изградиме достоинствена професија наставник

Неопходни се дополнителни образовни реформи со кои би се подобриле професионалните компетенции на наставниците, но тие нема да дадат соодветен ефект доколку државата не ги вклучи и наставниците во процесот на планирање и подготвување на тие реформи. Ова е дел од заклучоците кои беа истакнати на конференцијата „Образовни реформи: предизвици и перспективи во образованието на наставниците“ што вчера  ја организираше...

Часови од 55 минути и укинување на домашна работа за првачињата, планира МОН

Децата во прво одделение да влегуваат на возраст од најмалку пет и пол години, а наставните часови за нив да траат 55 минути, во кои ќе има и задолжителен одмор од 15 минути, кој наставникот по свое согледување ќе реши кога да го даде, рече министерката за образование и наука Рената Дескоска, објавувајќи ги реформираните наставни планови и програми...

Дескоска: Новата влада е посветена на создавање отворени образовни ресурси

Македонија треба да вложи големи напори за создавање отворени образовни ресурси (ООР), а тоа е една од заложбите на новата влада, вели за „Мета“ министерката за образование и наука, Рената Дескоска, која учествува на Вториот светски конгрес на отворени образовни ресурси што овие два дена се одржува во Љубљана во организација на УНЕСКО и на Владата на Република Словенија. Идејата...

Дескоска на Светски конгрес на отворени образовни ресурси во Љубљана

Министерката за образование и наука, Рената Дескоска, учествува на Вториот светски конгрес на отворени образовни ресурси (ООР), кој се одржува од 18 до 20 септември во Љубљана во организација на УНЕСКО и на Владата на Република Словенија. Годинешната тема на конгресот е „ООР за инклузивно образование и образование со еднаков квалитет: Од посветеност до акција“, а ќе бидат одбележани 15-годишнината...

Снабдувачот со едукативни програми „Кембриџ“ не е исто со Универзитетот „Кембриџ“

„Кембриџ интернешнл“ (Cambridge International Examinations) е најголем светски снабдувач на интернационални едукативни програми за ученици на возраст од 5 до 19 години. Нивните програми се присутни во повеќе од 10.000 училишта, во 160 држави, но таа компанија не треба да се поистоветува со светски познатиот универзитетски центар. Министерката за образование и наука Рената Дескоска вчера информираше дека „Кембриџ интернешнл“ уште лани...

Дескоска: И „Кембриџ“ предупредувал дека се брза со програмата за средно образование

Веднаш по одлуката за одложувањето на Кембриџ-програмата во средното образование, од „Кембриџ интернешнл“ бев информирана дека и тие со свои дописи уште во 2016 година изразиле загриженост за брзањето при воведување на оваа програма во средните училишта и со начинот на избор на учебниците, информираше министерката за образование и наука, Рената Дескоска. Образложувајќи го постигнатото во изминатите 100 дена, таа ги...

МОН ќе го повлече спорниот учебник „Општество“

Министерството за образование ќе го повлече учебникот за четврто одделение по предметот општество, откако Народниот правобранител утврдил дека во него постои дискриминација врз основа на брачен и семеен статус, како и врз религиска основа. Министерката за образование, Рената Дескоска, во изјава за „Сакам да кажам“, вели дека комисијата донела предлог за повлекување на спорниот учебник и оти таа денеска ќе...

Дескоска за утре најави укинување на екстерното, Ристовски обвини за популизам

Првиот чекор во образованието го правиме со тоа што утре на дневен ред на седницата на Собранието ќе се најдат три закони со кои ќе биде укинато екстерното тестирање во основните и во средните училишта, изјави денеска на прес-конференција, кандидатката за нов министер за образование, Рената Дескоска, додавајќи дека за таа цел денеска е одблокирана работата на Собранието. - Заврши...

Заев – Барнет: Кризата може да се реши со фер и демократски избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од членката на извршниот одбор на СДСМ, Рената Дескоска, попладнево се сретнал со потпретседателката на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Дорис Барнет. Тема на состанокот била актуелната политичка ситуација и неопходноста од одржување на слободни и регуларни избори. - Кризата кулминираше поради криминално спроведени и одржани избори, што се покажа дека се случувале во повеќе изборни...

Дескоска: Законите за нотари и за извршители нема да донесат подобрување за граѓаните

Вчера во ноќните часови, сакајќи да го сокрие срамот од своето ретерирање, владејачкото мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ изгласа измени на законите за нотари и за извршители кое нема да донесе никакво подобрување за граѓаните, вели Рената Тренеска-Дескоска, пратеничка од СДСМ. - Со вчерашното гласање се потврди она што СДСМ и коалицијата го зборуваше пред три и пол месеци, кога...

СДСМ песимист, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ оптимисти за преговорите

Претставниците на политичките партии кои и денеска разговараа со амбасадорот на ЕУ во Македонија, Аиво Орав, и со американскиот амбасадор Џес Бејли за надминување на политичката криза во земјава, повторно излегоа со различни впечатоци околу напредокот на разговорите. За СДСМ не станува збор за некои посебни поместувања. - Не може да се преговара и да прифатиме во избирачкиот список да останат...

Дескоска: Одлуката на Уставниот суд создава само привид дека нешто се решава

Одлуката која денеска ја донесе Уставниот суд е уште една потврда дека решенијата ги пишува Груевски, а не оние што ги носат тогите во судот, изјави на денешната прес-конференција, Рената Дескоска, член на Извршниот одбор на СДСМ. Таа рече дека пред точно три месеци, Уставниот суд се прогласил ненадлежен за уставноста на одлуката за распуштање на Собранието со одложено дејство,...

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...