fbpx
Таг: религија

таг: религија

Не постои план за нов светски поредок со една влада, една религија и една војска

Тврдењето за создавањето на „една светска религија“ потекнува од познатите теории на заговор, како што е теоријата на заговор за Новиот светски поредок. Според овие теории на заговор, повеќето политички и економски случувања во изминатите неколку децении се дел од координираните напори на различни глобални меѓувладини организации за ревизија на меѓународниот политички и економски систем. Во некои толкувања на...

Мрачниот свет на православните инфлуенсери: „Демократијата е алатка на сатаната“

„Демократијата е алатка на сатаната која е усовршена од Евреите и нивните родољубиви сојузници во тајните друштва за да преземат контрола над нациите, притоа дозволувајќи им на граѓаните да чувствуваат дека имаат избор во таа работа, држејќи ги послушни и неми“. Ова се зборови напишани од американскиот алтернативно-десничарски блогер и православен фанатик Руш Вализде, објавува „Јуроњуз“. Во неговите неконтролирани антисемитски...

ИВЗ со висока доверба меѓу своите верници од дури 67 проценти

Доверба во Исламската верска заедница (ИВЗ) имаат 66,7 отсто од анкетираните муслимани, од кои 22,8 отсто рекле дека имаат „целосна доверба“, а 43,9 проценти одговориле дека имаат „донекаде“ доверба во ИВЗ. Од друга страна, 4,8 отсто од испитаниците рекле дека воопшто немаат доверба во Исламската верска заедница како институција. Ова го покажува новото истражување на јавното мислење што го спроведоа...

Зеленски не ја претвора војната во религиозна, туку ја брани Украина од руска пропаганда во црквите

Руската православна црква и нејзиното водство активно ја поддржуваат агресијата на Путин на Украина. Тајната служба на Украина има регистрирано случаи во кои свештенството на Украинската православна црква – Московска патријаршија се вклучувало во оправдување на руската агресија против Украина и колаборација со руски трупи во окупираните територии. Поентата на новиот закон е да се спречи Русија преку црквата во Украина да инсталира свои...

Верска пропаганда која му се заканува на Косово

Опасните содржини кои промовираат политички ислам, верски екстремизам, вклучително и „света војна“ (џихад) за создавање на исламска држава и непочитување на уставот на земјата, и натаму се присутни на стотици веб-страници на албански јазик, пренесува на македонски „Вистиномер. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   KALLXO.com, во своето истражување спроведено за Центарот против дезинформации на Западен Балкан, предводен од Фондацијата Метаморфозис, откри...

Не е вистина дека „крисламот“ е официјална светска религија

Документот кој се спомнува во објавата – Документот за човечко братство – е заедничка изјава потпишана од папата на Католичката црква и големиот имам на Ал-Азхар на 4 февруари 2019 година. Изјавата е симболичен гест наменет да ја промовира соработката и меѓусебното почитување меѓу главните светски религии, римокатолицизмот и исламот, и на ниту еден начин не сугерира спојување на...

Попис 2021: Будисти и Јеховини сведоци има повеќе од атеисти [инфографик]

Населението кое живее во Македонија прикажало силна приврзаност со религијата, на спроведениот попис лани од Државниот завод за статистика (ДЗС). Само 355 лица на минатогодишниот попис се впишале како атеисти (0,02 отсто од резидентното население), додека дополнителни 1.964 лица се изјасниле за агностици (0,11 отсто). Заедно со нив, 16 лица воопшто не се изјасниле во делот на религиозната припадност,...

Објавен првиот прирачник за предавање на контроверзни теми во училница

Предавање и дискусија на контроверзните теми сè уште претставува предизвик за наставниците од училиштата во нашата земја, па затоа дури 86 отсто од учениците никогаш немале можност да разговараат за тековни општествени прашања во рамки на образованието. За да се надмине ваквата состојба, Здружението LEAD го издаде првиот прирачник за предавање на контроверзни теми во училница, наменет за наставници и...

Антисемитизмот на Неделковски и мешањето на власта во религијата во извештајот на САД

Религиските групи во Македонија тврдат дека владата ја фаворизира Македонската православна црква – Охридска архиепископија, стои во годишниот извештај верските слободи во Македонија за 2016 година. Во извештајот се наведува дека Уставот на Македонија забранува верска дискриминација и ја гарантира верската слобода и верското изразување, но и дека само пет верски заедници се наведени во Уставот. Останатите треба мора да се...

Папата Франциск: Фундаментализмот е болест на сите религии

Папата Франциск по враќањето од тридневната турнеја низ африканскиот континент изјави дека фундаментализмот е болест на сите религии, вклучувајќи го и католичкото христијанство. - Фундаментализмот е секогаш трагедија. Тој нема врска со верата, туку со идолопоклонството – изјави папата при враќањето во Рим од Централноафриканската република. Поглаварот на Католичката црква во таа земја ги повика христијанските и муслиманските браќа и сестри да...

Речиси 90 отсто од Македонците се религиозни

Според истражувањето на „Вин галуп“, две третини од светската популација се смета себеси за религиозна. Во истражувањето е опфатена и Македонија, каде што 88 отсто од граѓаните рекле дека себеси се сметаат за религиозни, осум отсто се изјасниле како нерелигиозни, два отсто се атеисти, а останатите три процента не се изјасниле Во истражување биле опфатени 64.000 луѓе од 65 земји во светот. Од...

Турција: Полицијата интервенираше на протестите на наставниците и на учениците

Стотици ученици и професори во Турција денеска ја бојкотираа наставата во знак на протест поради зголемените верски содржини во наставата, а полицијата во Измир употреби водени топови за да ги растури илјадата демонстранти собрани на протесниот марш. Светските агенции јавуваат дека најмалку 10 лица се уапсени во пет градови во Турција поради организираниот бојкот и поради уличниот марш на кој се носеле...

ИВЗ го осуди терористичкиот напад во Париз

Исламската верска заедница денеска испрати реакција во која категорично се вели дека насилството не е дел од исламот, алудирајќи на терористичкиот напад во редакцијата на францускиот сатиричен магазин „Шарли ебдо“, каде десет новинари и двајца полицајци ги загубија животите. „Со длабока огорченост ја добивме веста за терористичкиот напад во Париз, Франција. Тајните ги знае само севишниот Алах, но како што...

Папата повика на меѓуверски дијалог

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, во пресрет на Божик, упати писмо до христијаните на Истокот, повикувајќи на меѓуверски дијалог без разлика на проблемите. Во писмото, објавено на седум јазици, меѓу кои и на арапски, папата оцени дека „меѓуверскиот дијалог е сè повеќе потребен кога ситуацијата станува потешка“ и оти „друг пат освен тој не постои“. „Тоа е најдобриот противотров за...

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни...