fbpx
Таг: расправа

таг: расправа

ВМРО-ДПМНЕ бара за законот за јазиците да се гласа со двотретинско мнозинство

Во едночасовната расправа за предлог законот за употреба на јазиците опозицијата го обвини парламентарното мнозинство дека сака набрзина да спроведе нешто што е неуставно, а кое што СДСМ не го најавил во изборната кампања за парламентарните избори. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека законот е неуставен и дека треба да се изнајде ново решение со кое би се овозможила праведна примена на јазиците...

Работата во Собранието – турни ме да кинисам, пратениците се бараат „со потерница“

Во анемична атмосфера, со мало учество во дискусиите и со повеќе празни отколку зафатени пратенички фотелји,  денеска пратениците во Собранието сработија многу малку од дневниот ред. Иако се гласаше по неколку точки, за половината од нив немаше доволен број пратеници во салата. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, трипати ги покануваше пратениците кои имаа пријавено учество на седницата, а не беа...

Поповски: Ни треба Законот за јазиците, но да не биде донесен на „фушерски начин“

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен министер за надворешни работи, Никола Поповски, на денешното продолжение на седницата на која се расправа за Закон за употреба на јазиците, рече дека ни е потребен ваков закон, но тој не треба да биде донесен на „фушерски начин“. На ова, претседателот на Собранието, Талат Џафери, рече дека за тоа дали расправата е „фушерска“ или не,...

Собранието денеска ќе ја продолжи расправата за Законот за употреба на јазиците

Собранието денеска напладне ќе ја продолжи 15. седница на која на дневен ред е законот за употреба на јазициите. Предлог-законот е со европско знаменце, односно треба да биде донесен по скратена постапка. Расправата по оваа точка на претходните продолженија на седницата се одвиваше во тензична атмосфера, бидејќи пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека законот е неуставен, дека е резулатат на...

Собранието со 70 гласа „за“ изгласа минимална плата од 12.000 денари

Собранието денеска со 70 гласа „за“ и ниту еден против и воздржан го изгласа предлог-законот за зголемување на минималната плата, со кој официјално треба да почне исплатата на минималната плата во износ од 12.000 денари. За збор беа пријавени повеќе од триесетина пратеници, а расправата помина во меѓусебни обвинувања на владејачкото мнозинство и на опозицијата, по што опозицијата реши да го...

Собранието ќе расправа за минимална плата и за укинување на радиодифузната такса

Собранието денеска во 11 часот ќе ја продолжи 12. седница, на која како точки на дневен ред се законот за минимална плата, законот за стечајците и укинување на радиодифузната такса. Освен тоа, на дневен ред ќе се најде и предлог за утврдување на бројот на потпретседатели на Собранието, ратификација на Спогодбата за соработка помеѓу Владата на Република Македонија и Советот на...

Партиските обврски на пратениците пак ја прекинаа дебатата за законот за јазиците

Поради партиските обврски на пратениците за поднесување кандидатски листи за претстојните локални избори закажани на 15 октомври, претседателот на Собранието, Талат Џафери, наместо во 18 часот, седницата ја прекина во 16 часот. Следното продолжение на собраниската седницата, на која се расправа за предлог-законот за употреба на јазиците, рече дека дополнително ќе го закаже и ќе ја информира јавноста. Денешната прва...

МАНУ бара стручна и научна расправа за Законот за употреба на јазиците

Пред усвојувањето на Законот за употребата на јазиците, треба да се отвори стручна и научна расправа за одделните прашања што ги регулира овој предлог-закон, со учество на експерти од различен профил - лингвисти (македонисти, албанолози, специјалисти од областа на ареалната лингивистика), правници и социолози. Ова е ставот на претседателството на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) по повод Законот...

Законот за јазиците денеска излегува од Комисијата за европски прашања

Во Комисијата за европски прашања на Собранието на Република Македонија денеска треба да заврши расправата по единствената точка од дневниот ред, Законот за употреба на јазиците, во прво читање. Во рамките на денешната расправа, која почнува во 12 часот, се најавени завршни обраќања на координаторите на четирите најголеми групи во Собранието, по што ќе се гласа за законот, и потоа,...

ВМРО-ДПМНЕ повторно бара одложување на расправата за оглас за нов јавен обвинител

На продолжението на 12. пленарна седница, на која се расправа за предлогот на Владата за распишување оглас за именување нов државен јавен обвинител, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ повторно бараа расправата по оваа точка да се одложи и да продолжи по одржувањето на локалните избори. Тие сметаат дека со оваа расправа Собранието не ги почитува законите. - Како и разрешувањето на јавниот обвинител, така...

Милошоски: Законот за употреба на јазиците е неуставен и дискриминирачки

Дебатата за Законот за употребата на јазиците на Собраниската комисија за европски прашања предизвика жесток дуел помеѓу пратениците Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ и Џеват Адеми од ДУИ. Милошоски смета дека предлог-законот е противуставен, дека претставува политички договор на владината коалиција и дека без аргументи се носи под знакот на европското знаменце. Според Милошоски предлог-законот е дискриминирачки кон другите етнички заедници. -...

Собраниската расправа за огласот за нов државен јавен обвинител продолжува в среда

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, точно во 18 часот ја прекина расправата по точката за предлогот на Владата за распишување оглас за именување нов државен јавен обвинител, по разрешувањето на претходниот – Марко Зврлевски. Следното продолжение на седницата Џафери го закажа за среда, во 11 часот, затоа што утре тој ќе присуствува на Меѓународната научна конференцијата „Балканот помеѓу Западот и...

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти расправата за Зврлевски оти била противзаконска

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски на претседателот на Собранието, Талат Џафери му достави копија од мислењето на Државната комисија за спречување на корупција, во која се вели дека јавниот обвинител не може да биде разрешен до локалните избори кои треба да се одржат на 15 октомври. Ова мислење на Државната комисија за спречување на корупција на собраниската...

Џафери: Додека имаме работа ќе мора да работиме, продолжуваме утре

Претседателот на Собранието, Талат Џафери не го прифати барањето на кооридинаторот на една од 10-те пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, седницата за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски да продолжи в понеделник и продолжението на расправата го закажа за утре во 11 часот. Денешното продолжение на седницата за разрешување на јавниот обвнител помина без тензии, со реплики и...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги нападнаа медиумите и невладините организации

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на денешното продолжение на седницата за разрешување на државниот јавниот обвинител Марко Зврлевски ги нападнаа медиумите и невладините организации дека одработуваат за власта со критики до опозицијата дека го блокира разрешувањето на јавниот обвинител, наместо да известуваат за „важните прашања“. - Деновиве имаме оркестрирани напади од одредени портали на кои ударните наслови им се дека ВМРО-ДПМНЕ не...

Напладне продолжува тензичната собраниска расправа за разрешувањето на Зврлевски

Денеска напладне Собранието на Република Македонија треба да ја продолжи шестата седница, на која се расправа за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Вчерашното, осмо продолжение од собраниската расправа за разрешувањето на јавниот обвинител во најголем дел помина во реплики и контрареплики помеѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и во процедурални забелешки. Пратениците на опозициската партија тврдеа дека предлогот за разрешување...

Полупразна сала, реплики и контрареплики на продолжението на расправата за Зврлевски

Осмото продолжение на собраниската расправа за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, почна и се одвива според истиот шаблон на реплики и на контрареплики меѓу пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и на процедурални забелешки. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на почетокот на денешното продолжение на седницата побара од претседателот на Собранието да ја прекине расправата поради членот 8-а од Изборниот...

Продолжува расправата за Зврлевски, мислењето од Антикорупциска сè уште го нема

Денеска во 11 часот во Собранието на Република Македонија треба да продолжи расправата за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Собраниската расправа за разрешувањето на Зврлевски почна на 5 јули, а досегашните седум продолжнија на седницата поминаа во реплики и во контрареплики меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и во процедурални забелешки, а во ваков дух се очекува да продолжи и...

Седницата за разрешувањето на Зврлевски ќе продолжи в петок

Седмото продолжение на шестата седница на Собранието, на која се расправаше за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски, по четири паузи, наместо во 18 часот, вечерва беше прекинато во 21.30 часот. Следното продолжение на седницата собранискиот спикер, Талат Џафери, го најави за петок, во 11 часот. Вечерва, расправата помина во реплицирање помеѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, додека пратениците на СДСМ не учествуваа во...

Пратениците и денеска ќе расправаат за ребалансот на буџетот

Пратениците денеска на пленарна седница во Собранието, која ќе почне во 11 часот, четврти ден ќе расправаат за ребалансот на буџетот. На досегашните расправи, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја обвинија власта дека со овој буџет ќе има ново задолжување, нема да се заврши ниту еден проект и дека ќе се зголеми буџетскиот дефицит. Тие исто така сметаат дека со ребалансот нема да...

Климатските промени бараат итна акција и одговор од институциите, апелираат екологистите

Македонија е една од петте најзагрозени земји од климатските промени, а граѓаните треба постојано да бараат од институциите да преземат акции, бидејќи ги имаат сите потребни документи, но не...