fbpx
Таг: преодна влада

таг: преодна влада

Се одржа првата седница на новоформираната техничка влада

Денеска се одржа првата седница на новоформираната преодна влада. Новоизбраниот премиер Талат Џафери им го честита изборот на сите министри. Тој го прочита воведното на албански, па на македонски јазик и им порача на министрите да не ставаат слушалки за превод. „Пред нас е една клучна задача, подготовка и организирање слободни, фер и демократски редовни избори во отворена и законита...

Спасовски најави економски мерки и професионализација на полицијата

Техничкиот премиер во заминување Оливер Спасовски на денешната прес-конференција оцени дека преодната влада во овој деветмесечен мандат успешно одговорила на предизвиците. На тој начин, додаде Спасовски, таа направила пат за новата влада со полн мандат да ги води државата и граѓаните напред. „Јас сум уверен дека во личностите кои се предложени за министри постои сериозен капацитет за општествено одговорни лица,...

Спасовски и Заев се сретнаа со Цариградскиот патријарх и го поканија да ја посети земјава

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, во придружба на доскорешниот премиер и претседател на СДСМ, Зоран Заев, како и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска во Истанбул, во седиштето на Цариградската патријаршија, имале средба со Вселенскиот патријарх г. г. Вартоломеј, информираа Владата и СДСМ. Посетата била на покана од Цариградскиот патријарх до Заев, како...

Новиот владин кабинет примен од претседателот Стево Пендаровски

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва во својата резиденција на Водно ги прими членовите на новиот состав на преодната Влада за спроведување на избори на пратеници. Пендаровски честитајќи им го изборот на новите министри, изрази очекување „во овие историски моменти за нашата држава, кога треба да се заокружи полноправното членство во НАТО и да се одреди датум за...

Едногласно избрана техничката влада

Со сите гласови „за“ вечерва во Собранието на Република Македонија беше избрана новата преодна, техничка влада, која треба да спроведе слободни, фер и демократски избори. “За” гласаа 101 пратеници, немаше ниту еден глас против, ниту пак воздржан. Во 18 часот ќе биде одржана и седницата на која ќе бидат избрани и дополнителните заменици министри, додека членовите на владата во 18.30 ќе...

Пендаровски му го врачи мандатот за состав на преодна влада на Оливер Спасовски

Претседателот Стево Пендаровски, попладнево во претседателската вила на Водно му го врачи мандатот за составување преодна влада на Оливер Спасовски. - Врз основа на член 84 алинеа прва од Уставот на Република Северна Македонија, а во согласност со член 43 од Законот за Владата на Република Македонија и предлогот на најголемата политичка партија што го формира владиното мнозинство, за мандатор...

Собранието ја констатираше оставката на Заев

Собранието на попладневната седница ја констатираше оставката на премиерот Зоран Заев. Тој утрово ја потпиша и ја достави оставката од премиерската функција, но не беше присутен на седницата во парламентот. Беше константирана и оставката на пратеничката Невенка Стаменковска - Стојкоски, која заминува на позицијата технички министер за информатичко општество и администрација од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. По ова, се очекува во 13.45...

Пендаровски во 13.45 часот ќе му го врачи мандатот на Оливер Спасовски

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во 13.45 часот, ќе му го врачи мандатот на Оливер Спасовски за состав на преодна Влада за спроведување на избори на пратеници, соопштија од кабинетот на шефот на државата.

Спасовски: Ќе го пресретнеме секој обид за изборни или предизборни нерегуларности

Од денеска, ние, министрите и дополнителните заменици-министри од СДСМ, ќе бидеме очите на граѓаните во владата, вети новиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој предмалку беше избран во Собранието, во согласност со Договорот од Пржино. - На 11 декември мора да има и ќе има регуларни избори. Во Македонија ќе има само регуларни избори и никакви поинакви. Затоа сме...

Спасовски: Вечерва ќе се знае кои ќе бидат новите министри и заменици министри

Генералниот секретар на СДСМ и поранешен министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска не сакаше да ги открие имињата на министрите и на замениците министри кои треба да ги именува СДСМ во преодната влада за организирање на предвремените парламентарни избори. Тој не сакаше да каже дали тој ќе биде старо-нов министер за внатрешни работи. - Вечерва ќе заседаваат највисоките органи...

Почнаа преговорите во Пржино, партиите резервирани

„За договор сме дојдени“, изјави Артан Груби од ДУИ пред почетокот на денешната рунда преговори на претставниците на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино во резиденцијата на Европската Унија, која што почна претпладнево. На прашањето на „Мета“ дали денеска очекуваат да се постигне договор, заменик-претседателската на СДСМ, Радмила Шекеринска, само кусо изјави „Ќе видиме“. Имер Алиу од ДПА и Никола...

Преговорите завршија, партиите не постигнаа договор

Завршија маратонските преговори на претставниците на политичките партии во резиденцијата на Европската Унија во Пржино, но договор ниту денеска не е постигнат, јави „Нова ТВ“. Како што изјави амбасадорот на ЕУ, Аиво Орав, договор не е постигнат само поради едно прашање, но ниту по инсистирањето на новинарите, тој не откри за кое прашање станува збор. Неофицијално, партиите не можат да се...

Шекеринска: Се надеваме дека вечерва ќе постигнеме договор

По три и пол часа разговори, претставниците на политичките партии си заминаа од резиденцијата на Европската Унија во Пржино, на консултации со раководствата на партиите. Како што информираа, вечерва во 18.30 часот тие ќе ги продолжат преговорите. Заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, кусо изјави дека се надева денеска да биде постигнат конечен договор. Како што дознаваме, претставниците на политичките партии, Никола...

ДИК: Владата изрази подготвеност да излезе во пресрет на нашите барања

Премиерот на преодната влада, Емил Димитриев, на денешната средба со членовите на Државната изборна комисија (ДИК) изразил подготвеност да излезе во пресрет на барањата на ДИК што се однесуваат на организациските и на техничките подготовки за вкрстените проверки на различни бази на податоци, теренските проверки и на други правни работи поврзани со изборите, соопштуваат од ДИК. На средбата, на која присуствувале...

Собранието ја избра преодната влада на премиерот Емил Димитриев

Собранието на Република Македонија со 71 глас „за“ и со девет воздржани, ја избра новата преодна влада која ќе ја предводи премиерот Емил Димитриев. Сите министри од претходниот состав ќе бидат министри и во преодната влада, вклучувајќи ги и министрите предложени од опозицијата, за внатрешни работи, Оливер Спасовски, и за труд и социјална политика, Фросина Ременски, кои не беа присутни на седницата. Антонио...

Емил Димитриев ќе биде преоден премиер откако Груевски ќе ја активира оставката

Актуелниот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Емил Димитриев, ќе биде новиот премиер, кој ќе дојде на чело на преодната влада откако ќе биде активирана оставката на Никола Груевски, соопшти и официјално вечерва на прес-конференција Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ. Одлуката Димитриев да биде на чело на преодната влада, што на денешната седница ја донел извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, била потврдена од централниот...

Емил Димитриев ќе биде премиер на преодната влада?

Актуелниот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Емил Димитриев, ќе бил новиот премиер, кој ќе дојде на чело на преодната влада откако ќе биде активирана оставката на Никола Груевски, објави вечерва порталот „Прес 24“, повикувајќи се на свои извори во владејачката партија. Сепак, од ВМРО-ДПМНЕ засега ниту ја потврдуваат ниту ја демантираат оваа информација. Според неофицијалните информации на порталот, одлуката Димитриев да биде...

На Груевски му излета „оставка“, а не „повлекување“

Шест месеци по Договорот од Пржино, премиерот Никола Груевски вчера првпат го употреби терминот „оставка“, која, според договорот, треба да ја поднесе пред 15 јануари, кога треба да биде избрана привремената влада, 100 дена пред изборите во април. Термините што досега ги употребуваше Груевски се менуваа како што се наближува датумот за избор на преодната влада. Прво тој говореше дека...

„Катимерини“: Привремената влада во Македонија нова можност за спорот за името

Привремената македонска влада, која треба да биде избрана на 15 јануари следната година, во Грција и понатаму се истакнува како можност за придвижување на работите во спорот за името. Весникот „Катимерини“ во анализа на состојбата во која се наоѓа отворениот спор забележува дека периодов се отвора прозорец на можности за решавање на прашањето. Според весникот, иако прашањето не е на врвот...

Демократскиот сојуз бара одговорност од актерите на политичката криза

Кризата трае предолго и нејзините генератори мора да се повлечат и да отворат можност за доследно спроведување на принципот на одговорност на сите нивоа, велат од Демократскиот сојуз по синоќа постигнатиот договор меѓу четирите најголеми политички партии околу отворените прашања од Договорот од Пржино. „Македонија не смее и понатаму да биде во заложништво на личните интереси и на интересите на...

Старо видео од протест во Истанбул, споделено како ново по нападот врз Рафах на 26 мај

Турските медиуми не објавија за ниту еден протест пред конзулатот на Израел во Истанбул по воздушниот напад на Рафах на 26 мај. Новинската агенција Демирен на 27 мај објави...