fbpx
Таг: предавање

таг: предавање

[Станица: Студентска 8] Маџаров: Доаѓа ера во која вештачката интелигенција ќе биде алатка за секого

Развојот на вештачката интелигенција отвора многу нерешени прашања, а меѓу најважните е „Кој ќе сноси одговорност за тоа што ќе се случува?“. Трката меѓу компаниите во развој на технологија е веќе започната и е безобразна. Ова го истакна професорот Ѓорѓи Маџаров од Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) на денешното предавање „Потенцијали и ризици на вештачката интелигенција и...

Пендаровски: Не се очекува ескалација во Косово, а во однос на дојавите за бомби децата во училиштата се безбедни

Претседателот Срево Пендаровски рече дека не гледа причина да се паничи народот и да го свикува Советот за безбедност во врска со ситуацијата во Косово. А, за лажните дојави за бомби смета дека институциите си ја вршат работата и учениците се безбедни во училиштата. Пендаровски на денешното предавање кое во рамки на проектот „Лице в Лице“ го одржа на Правниот...

Предавање за споделеното владеење денеска на Фестивалот за критичка култура КРИК

Во рамките на КРИК - фестивал за критичка култура, денеска со почеток во 19.30 часот провокативниот филозоф Петер Халвард ќе одржи онлајн-предавање насловено „Заедничка цел: Предизвикот на споделеното владеење“. Предавањето ќе може да се следи на Facebook страницата на фестивалот или на Zoom на следниот линк. По предавањето ќе следи разговор со Артан Садику, а и онлајн полемика отворена за сите...

Од 15 септември продолжение на „КРИК 05“ со предавања, филмска проекција и концерт

Вториот дел од фестивалот „КРИК 05“ ќе се одржи од 15 до 18 септември во Музејот на современа уметност. Овогодинешното издание на фестивалот започна во јуни, а ќе се одвива до декември. Темата на овогодинешниот КРИК, „Конечноста и кршливото општество – социјализам, слобода и секуларност“ е инспирирана од книгата на Мартин Хеглунд „Овој живот – секуларна вера и духовна...

Да се дигитализира наставата за време на корона вирусот во земјава

Не е решение само да се донесе одлука за прекин на наставниот процес во училиштата. Учениците треба да учат и во вонредни услови, вели наставникот Сатки Исмаили, кој бара под итно да се воспостави практиката на онлајн настава. И средношколците се согласуваат со овој предлог, а од Министерството за образование и наука (МОН) посочуваат дека работат во оваа насока,...

Прибе на предавањето во Охрид одби да даде политичкa изјавa

Германскиот експерт што го подготви извештајот за реформските приоритети кои се составен дел од Договорот од Пржино, Рајнхард Прибе, денеска во Охрид одржа предавање пред учесниците на еднонеделната Школа на природно право, која се одржува во организација на Македонската академија на науки и уметности и на Амбасадата на САД во Македонија. Прибе во изјавата за медиуми не сакаше да даде политичка изјава...

Претседателот Иванов ќе одржи предавање на Глобалниот лидерски форум во Турција

Претседателот Ѓорге Иванов ќе одржи предавање на Глобалниот лидерски форум, кој се одржува во Турција, соопштија од неговиот кабинет. Темата на форумот е „Стратешки алијанси и нов поглед на лидерството во услови на глобален баланс на силите“. Меѓу темите на дискусија на Глобалниот лидерскиот форум се „Претседателството на Трамп: Промени во американската политика и нејзиното влијание врз светскиот поредок“, „Идни сценарија за...

Скопје и Тетово ќе добијат зелени билборди за прочистување на воздухот

Утре пред Центарот за култура во Тетово и в среда во близина на хотелот „Мериот“ во Скопје, невладината организација „Екосвест“ и Амбасадата на Германија во Македонија ќе го промовираат проектот за клима и за заштита од климатски промени „Сити три“ (City tree). На градовите Скопје и Тетово и на нивните граѓани, како што соопштија од Амбасадата на Германија, ќе им...

Јанева: Уште ќе разговараме со Советот на јавни обвинители, ништо не е конечно

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, и петмина обвинители од нејзиниот тим на денешната средба со членовите на Советот на јавни обвинители, дискутирале по барањето на Советот за давање увид во списите од документацијата од предметот „Пуч“. Тие, како што соопштија од Советот, се договориле ваквите средби да продолжат по потреба и во иднина. Јанева по завршувањето на состанокот, кој траеше два...

Излекуваниот доктор од ебола им предаваше на штипските студенти

„Мојата приказна не е само поврзана со медицината. Тоа е приказна за верба и за чуда, уништувања и пожртвувања на луѓе кои страдале во последните три децении. Како повеќето од вас, одбрав медицина зашто сакав да им служам на луѓето“, рече американскиот доктор Кент Брентли, првиот Американец излекуван од ебола, во својот говор пред студентите на Медицинскиот факултет во Штип. Според Кент,...

Коѕиас ја критикуваше Македонија во Техеран

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, говореше за македонско-грчкиот спор и упати критика на сметка на македонската влада во Иран. Грчкиот министер за надворешни работи, на говорот на Универзитетот во Техеран викендов, за грчката надворешна политика издвои подолго време за да го претстави спорот за името како посебен проблем за Грција, посочувајќи дека една од причините поради која не...

Предавање на академикот Ѓурчинов посветено на писателот Живко Чинго

Во рамки на Научната и уметничка визита, во организација на  Македонската академија на науките и уметностите, претпладнево во Охрид, академик Милан Ѓурчинов ќе  одржи предавање на тема „Великани на македонската уметничка проза - Живко Чинго“. Предавањето е по повод 80-годишнината од раѓањето на писателот Чинго. Средбата на која ќе се беседи за Живко Чинго ќе се одржи во Куќата на Уранија,...

Манчевски одржа предавање во Лондон

Режисерот Милчо Манчевски одржа предавање во реномираната британска филмска академија „Лондон филм скул“ во Ковент гарден во Лондон. На покана од академијата и од катедрата за сценарио, Манчевски одржа предавање под наслов „Сценарист или режисер: Уметност – подобрување на вистината?“. Предавањето и разговорот со студентите се однесуваа на темата на преточување на пишаната форма (сценарио) во визуелна форма (филм),...

Истражувачки новинар од Холандија одржа предавање на Правен факултет

Холандскиот новинар и професор по новинарство Лук Сенгерс, денеска на Правниот факултет „Јустинијан Први“ пред студентите по новинарство одржа предавање на тема „Истражувачко новинарство базирано на јавна расправа“. На предавањето присуствуваа околу 50 студенти по новинарство од универзитетите во Скопје и во Штип. Професорот Сенгерс ќе одржи уште две предавања во Скопје на Универзитетот ФОН и Универзитетот за туризам. Предавањата...

Јанкулоска ќе одржи предавање во гимназијата „Јосип Броз Тито“

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, денеска во гимназијата „Јосип Броз Тито“ во Скопје, ќе присуствува на предавање во рамки на заедничкиот проект на министерствата за внатрешни работи и за здравство, посветен на младите. Предавањето е за влијанието на алкохолот, дрогата и на психотропните супстанции кај младите, од безбедносен и од здравствен аспект.

Владимир Путин во посета на Виетнам

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Виетнам, каде ќе се сретне со лидерите на владејачката Комунистичка партија. Со оваа посета, рускиот претседател ја завршува својата кратка тура на официјални...