fbpx
Таг: пребројување

таг: пребројување

Не е точно дека предвреме заокружени ливчиња за Бајден се броеле во Детроит

Нема ништо незаконско или нерегуларно во тоа гласачките кутии да се носат на место за пребројување 8 часа после завршувањето на гласањето. Меѓу овие гласачки ливчиња што се донесени на пребројување, имало не само гласови за Бајден, како што лажно се тврди во постот кој го рецензираме, туку имало гласови и за неговиот тогашен противкандидат Доналд Трамп. Но, во...

ДИК повеќе од шест часа пребројуваше 38.000 гласови

Повеќе од шест часа ѝ беа потребни на Државната изборна комисија (ДИК) да ги информира граѓаните за резултатот од изборите на 20 август за избор на градоначалници на Маврово и Ростуше, Центар Жупа и изборите на општински советници во Тетово. Новинарите нагласуваат дека тоа се одразува на квалитетот на нивната работа и навременото информирање на граѓаните, пишува Порталб.мк. На денот...

ВМРО-ДПМНЕ не се појави: Блокада на самиот почеток на конститутивната седница

Само што почна 21. продолжение на конститутивната седница во Собранието, претседателот Џафери речиси веднаш прогласи пауза, бидејќи во салата не беа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на коалицијата, а отсуствуваа и пратеници на другите партии. Повиците на собранискиот спикер Талат Џафери пратениците да влезат во салата не даде резултат и тој по само неколку минути пребројување, прогласи пауза од половина час. На дневен...

Јанковиќ обвини за кражба, Вучиќ повика гласовите да се бројат пред камери

Победникот на претседателските избори во Србија, актуелниот премиер Александар Вучиќ повика Републичката изборна комисија јавно да ги отвори вреќите со гласачките ливчиња од избирачките места за кои неговиот противкандидат Саша Јанковиќ рече дека се „украдени“. Од изборниот штаб на Јанковиќ, поранешен народен правобранител, порачаа дека Александар Вучиќ украл 319.000 гласа за време на изборите на 2 април. Вучиќ освои уште...

„Мост“: Резултатот е претесен, не можеме да го предвидиме бројот на мандатите

Поради маргината на грешка што програмата ПВТ (паралелно пребројување на гласовите) ја продуцира, од граѓанската асоцијација „Мост“ соопштија дека не се во можност да ја проектираат распределбата на мандати по изборни единици. „Ја повикуваме јавноста на трпение сè додека ДИК не ги објави првичните резултати од изборите. Внимателно ќе ја следиме работата на ДИК во наредниот период и ќе ја известуваме...

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...