fbpx
Таг: почит

таг: почит

Делегација на Општина Крушево оддаде почит и положи цвеќиња на гробот на Тоше Проески

Со поклон и положување на свежи цвеќиња на гробот на Тоше Проески, денеска делегација на Општина Крушево предводена од градоначалникот, Томе Христоски оддаде почит на балканската поп икона, на денот кога требаше да го слави својот 40 роденден. „Одбележуваме уште еден роденден без Тоше, но тој е присутен во сите нас. Тој има само датум на раѓање, а наша обврска...

Конеска: Децата растат со ниска самодоверба, потребни се развојни промени

Денешните ученици се сè поагресивни, незаинтересирани, без чувство за другиот, имаат ниска емоционална интелигенција и висока нетолеранција. Тоа укажува на проблеми сврзани со воспитната улога на наставникот, но пред сè на родителската улога. Овие вредности се сè помалку развиени и непоттикнати и затоа мора да се менуваат, вели Марија Конеска, психолог и едукатор која секојдневно работи со наставен кадар,...

Меркел: Мораме да го чуваме наследството на Хелмут Кол

Повеќе од 20 шефови на држави и повеќе стотици официјални претставници денеска присуствуваа на комеморацијата во Европскиот парламент во Стразбур, по повод смртта на поранешниот германски канцелар Хелмут Кол. Тие истакнаа дека Кол придонесе за обединувањето на Европа и за помирување на поранешните противници на континентот. Ковчегот покриен со знамето на Еврпската Унија, кој го внесоа осум германски војници, беше...

Делегација на СДСМ оддаде почит на претседателот Киро Глигоров

Делегација на СДСМ положи цвеќе и оддаде почит на првиот претседател на независна и суверена Република Македонија, Киро Глигоров, денеска, на петгодишнината од неговата смрт. - СДСМ, како и сите граѓани на Македонија, со достојна почит ги вреднува заложбите и придонесот на претседателот Глигоров, кој градеше мостови на соработка во нашата држава и во светот, со што ги отвори перспективите...

Почина канадскиот пејач, поет и уметник Леонард Коен

Вчера, на 82-годишна возраст, почина канадскиот пејач, текстописец и поет Леонард Коен. Веста за неговата смрт е објавена на официјалниот фејсбук-профил на музичарот, но не се наведени детали околу причините за смртта. „Со длабока тага соопштуваме дека почина легендарниот поет, текстописец и уметник Леонард Коен“, стои во соопштението. Канадскиот премиер Џастин Трудо му оддаде почит на пејачот, кој беше еден од...

Делегација на МВР оддаде почит на пилотите што загинаа кај Струмица

Делегација на Министерството за внатрешни работи, денеска оддаде почит на загинатите пилоти Драги Мицев, Иљо Лопатички, Марјан Трајковиќ и Тоде Орешков на спомен-обележјето во аеродромската база Брест во Петровец, соопштија од МВР. Делегацијата на МВР била придружувана од семејствата на трагично загинатите пилоти. Хеликоптерската несреќа се случи на 10 јули 2014 година кај Струмица.

Знамето на САД на половина копје до четврток на зајдисонце

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Барак Обама, денеска издаде наредба знамето на САД на Белата куќа, сите јавни згради, бродови на американската морнарица, амбасади и конзуларни преставништва во странство да бидат поставени на половина копје, во чест на жртвите од масакрот што се случи вчера во Орландо, а во кој животите ги загубија 50 лица. Знамињата, како што стои во наредбата...

Делегации на партиите и семејствата оддадоа почит на загинатите кај Карпалак

По повод 14-годишнината од загинувањето на десетте припадници на македонските безбедносни сили, делегација на СДСМ, предводена од потпретседателката Фросина Ременски, и делегација од општинската организација на СДСМ од Тетово, денеска оддадоа почит и положија свежо цвеќе пред спомен-плочата кај месноста Карпалак. На тој трагичен ден, животот го загубија: Нане Наумовски, Сашо Китаноски, Бранко Секулоски, Горан Миноски, Марко Деспотоски, Ердован Шабаноски,...

Свеќа и почит за Васил Шишков

Група граѓани, пријатели и колеги на познатиот актер Васил Шишков, вечерва организираат достојно испраќање на уметникот, кој синоќа ненадејно почина. Вечерва, во 19 часот, во паркот Жена-борец, ќе се соберат да му оддадат последна почит на актерот.

Во првиот Фаб Лаб на Технолошко-металуршкиот факултет младите иноватори ќе може да развиваат свои продукти

Млади иноватори на возраст од 15 до 29 години ќе можат да развиваат и тестираат иновативни идеи до создавање продукт-прототип во првата лабораторијата за производство и прототипирање Ино Фаб...