fbpx
Таг: платеници

таг: платеници

Вагнер може да го засили регрутирањето надвор од Русија, вклучувајќи го и Западен Балкан

Водачот на паравоената група Вагнер, Евгениј Пригожин би можел да го засили регрутирањето надвор од Русија или Белорусија, а Западниот Балкан е една од опциите за Вагнер. Ова во интервју за Радио Слободна Европа го изјави Ана Матвеева од Институтот РУСИ и истражувач на Кралскиот колеџ во Лондон. Матвеева вели дека откако канцелариите на Вагнер во Русија се затворени, прилично...

Лажна регрутација: Фалсификуван постер повикува бездомници да се борат за Украина

Постерот што се споделува во оваа објава на Фејсбук, со којшто се повикуваат бездомници или лица кои живеат од социјална помош да се приклучат во одбраната на Украина, не постои. Фотографијата којашто се користи во него може да се пронајде од 2021 година на сајтот за фотографии Пекселс. Од украинската амбасада во САД за странски проверувачи на факти изјавиле...

Ниту потврдено, ниту одречено регрутирањето доброволци од страна на Вагнер во регионот

Вагнер групата е приватна воена компанија, со изразени врски со руската влада, чиј сопственик е Евгениј Пригожин, именуван како „готвачот на Путин“ поради бројните зделки поврзани со подготовка и продажба на храна во и околу Кремљ. Втора значајна фигура на Вагнер е Дмитриј Уткин, поранешен припадник на специјалните сили на ГРУ – руската воена разузнавачка служба. Вагнер е таму...

Од платени убијци до ширачи на дезинформации: Американски документи за руски „Вагнер“

Централноафриканска Република, Естонија, Судан, Косово, Сирија, Украина се дел од земјите каде изминативе години беа регистрирани активности на руската паравоена група „Вагнер“. Нивниот шеф, 61-годишниот Евгениј Пригожин има поминато девет години во затвор во СССР за грабежи, измами и други злосторства пред да забележи неверојатен подем и богатство по неговиот ангажман од рускиот претседател Владимир Путин. Политико објавува ексклузивни американски...

Дезинформација е дека е уништена американска војска во Украина

Насловот на текстот споделен во постот е невистинит. САД нема пратено војска да се бори во Украина. Наспроти содржината на текстот во која се зборува за починат доброволец од Америка, насловот сугерира за официјално постоење на американска војска во Украина, што е манипулација. На 12 февруари Пентагон им нареди на американските трупи стационирани во Украина да ја напуштат земјата...

Македонските државјани не смеат да војуваат за странска армија, бидејќи тоа е кривично дело

Оваа објава што се споделува на Фејсбук ја дезинформира јавноста дека и Македонци ќе може да војуваат во Русија. Тоа во нашата држава е кривично дело, исто како и борбата за која било странска армија и се казнува со затворска казна. Учеството во странска легија за македонските граѓани е  спротивно на член 322-а од Кривичниот законик кој забранува учество...

Вистиномер: Нема информации дека во Украина се борат 79 платеници од РСМ

Не е точна изјавата на руското Министерство за одбрана дека од почетокот на руската агресија во Украина се убиени дваесет платеници од Северна Македонија, а дека во Украина да се борат вкупно 79 платеници од РСМ. Зоран Апостолоски од Националниот комитет за спречување насилен екстремизам и борба против тероризмот за Portalb.mk изјави дека ова е руска пропаганда. Ваква потврдена...

Лавров обвинува дека платеници од Балканот се борат во Донбас, Зеленски вели спремни сме за разговори

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Русија ги проверува информациите оти во Косово, Албанија и Босна и Херцеговина се регрутираат платеници што ќе се испратат за борби во Доњецк и Луганск, јавува Радио-телевизија Војводина. Лавров за РТ изјави дека од овие земји се регрутираат и испраќаат сили коишто треба во Донбас да се употребат за да...

Руски бизнисмен, близок до Путин, доби големи концесии за нафта и гас во Сирија

Контроверзниот руски бизнисмен Евгениj Пригожин, кој важи за близок до официјална Москва, посебно до рускиот претседател Владимир Путин, најверојатно стои зад две релативно непознати фирми што минатиот месец добија концесии за исцрпување нафта и гас од три наоѓалишта во Сирија, пишува руска „Новаја Газета“. Чудното во тоа е што за компаниите „Меркуриј“ и „Велада“ не слушнал никој од руските нафташи,...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Сорос предизвикаа штети од десетици милиони евра

„СДСМ и Сорос две години дивееја уништувајќи сè пред себе. Предизвикаа штети тешки десетици милиони евра, палејќи и демолирајќи сè што ќе им се најде во близина“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму велат дека „бандите на СДСМ и на Сорос се надеваа дека со пари и со помош однадвор, ќе ја изиграат волјата на народот, ќе се дограбат...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е одработувачот на сценаријата на Сорос

Организациите што ги финансира Сорос за зајакнување на некакви си капацитети, всушност се „организации преку кои се плаќаат таканаречените револуционери за поттикнување насилства“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека Сорос во Македонија досега има доделено стотина милиони евра на „сателит-организациите“ што ги раководи. „Преку нив се финансираше и платеничката револуција, која ја напаѓаше полицијата и уништуваше сè што е...

Пусиќ: Само осум Хрвати се борат во Украина

Хрватска на ниту еден начин не го поддржува тоа што некои хрватски државјани се борат во Украина и работи на тоа овој мал број луѓе да се вратат дома, рече хрватската министерка за надворешни работи, Весна Пусиќ. Потпретседателката на владата, Пусиќ, во Саборот истакна дека е изненадена од вчерашната остра реакција на руското министерство за надворешни работи, „имајќи предвид дека...

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...