fbpx
Таг: пченка

таг: пченка

Порталб: Цените на храната во Македонија се доближија до европските – 2022 ќе заврши со ценовно цунами!

На светските пазари во јули цените на храната и на суровините беа во пад, но колку овој тренд ќе се одрази врз крајните потрошувачи? Засега Македонија и земјите од регионот на свој начин се подготвуваат да ја завршат економската 2022 година во амбиент на силен ценовен притисок и енергетска криза, пишува Порталб. Различни земји на различен начин се борат со...

Русија на чекор од освојување на целиот Донбас, Лавров во Турција ќе договара извоз на украинската пченица

Русија напредува кон својата цел - комплетно освојување на индустрискиот регион Донбас на истокот на Украина, се пофали официјален Кремљ, тврдејќи дека сега контролира 97 отсто од провинциите Луганск и Донецк, коишто го сочинуваат Донбас, пренесува Асошиејтид Прес (АП). Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу вчера рече дека руските сили имаат речиси целосна контрола на Луганск, а според украинските власти...

Невремето во прилепско 100 проценти ги уништи тутунот, пиперката, пченката и житото

Невремето кое вчера зафати повеќе населени места од прилепско, зад себе остави катастрофални последици, информираат од Општина Прилеп. Огромни се штетите на земјоделските површини во атарот на селата Мало и Големо Коњари, Кадино Село, Галичани, населбата Варош и повеќе други населени места. „На површина од околу 600 хектари, речиси целосно се уништени насадите со тутун, пиперки, пченка и жито. Жителите од...

Македонија го зголеми производството на пченка за 11 проценти

Преку четиригодишниот проект на УСАИД и на швајцарската влада „Да одгледуваме повеќе пченка“, кој заврши денеска, домашното производство на пченка се зголеми за повеќе од 7.000 тони годишно, што е околу 11 проценти од потребното за целосна замена на увозната пченка во земјата. Ова беше истакнато денеска во Могила од страна на директорот на УСАИД во Македонија, Џејмс Стаин, и на амбасадорката...

Земјоделците од Пелагонија бараат организиран откуп на пченката

Се менува сликата на пелагониското поле и наместо пченица, земјоделците наголемо садат пченка. Потиснати од поплавите и од сушите, како и од ниската откупна цена на пченицата, земјоделците во Пелагонија нивите ги изораа и ги засадија со пченка. По големите временски непогоди иднината ја гледаат во производство на пченка и бараат организаран откуп на оваа култура. Николче Бошевски, земјоделец од...

Нов рекорд во производство на пченка во североисточниот регион

САД го поддржува економскиот раст во Македонија повеќе од 20 години
Денеска проектот на УСАИД за експанзија на мали бизниси и Центарот за развој на североисточниот плански регион ги забележаа рекордните приноси на производителите на пченка од североисточниот регион за време на жетвата на пченка. Петнаесет производители на пченка од регионот кој годинава првпат наводнуваа со системи „капка по капка“ донирани од УСАИД, успеаја да ги зголемат нивните приноси за 60 проценти (од 10...

Проектот на УСАИД за експанзија на мали бизниси забележа рекордни приноси на пченка

Како дел од иницијативата беа донирани 120 системи капка-по-капка
Петнаесетте производители на пченка од регионот, кои годинава првпат наводнуваа со системи „капка по капка“ донирани од УСАИД, успеаја да ги зголемат своите приноси за трипати (од 4 тони од еден хектар на 12 тони од еден хектар), додека земјоделецот Глигорче Алексов постигна рекорден принос во вардарскиот регион од 17 тони од еден хектар, информираат од УСАИД - Македонија. Поради ова се одржа и свеченост...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...