fbpx
Таг: Париски договор

таг: Париски договор

ЕУ бара Македонија да ги исполни обврските од Парискиот договор за климатските промени

Македонија да си ги исполни обврските преземени со потпишувањето на Парискиот договор за климатските промени во 2016 година и да го донесе Законот за климатска акција. Ова е една од трите клучни задолженија кои ги доби земјава за наредната година од Европската Комисија (ЕК) во Извештајот за реформскиот напредок кон европските интеграции за 2022 година. „Долгорочната Стратегија за климатска акција...

Светот годишно троши 1,8 трилиони долари во субвенции што ѝ штетат на животната средина

Човекот го финансира сопственото исчезнување од планетата преку субвенции што им штетат на климата и животната средина, открива најновата студија за која пишува британскиот весник Гардијан. Најмалку 1,8 трилиони годишно, односно 1.800 милијарди долари се трошат низ целиот свет за субвенции кои доведуваат до уништување на дивиот свет и пораст на глобалното затоплување. Станува збор за најразновидни проекти низ светот,...

Борбата со климатските промени бара зелени инвестиции во целата економија

Новата национална цел за намалување на емисиите на стакленички гасови е реална и достижна, а може да се постигне со усогласени мерки и зелени акции во целата економија, иако главните сектори остануваат енергетиката, земјоделието и транспортот. Искажувањето подготвеност за преземање повисока цел во борбата со климатските промени и конретните мерки и политики на државата, беа темата на првиот од...

Николовски: Климатските промени ќе ги намалат приносите во земјоделските култури

Зелениот климатски фонд (ЗКФ) ќе биде главна меѓународна финансиска институција за обезбедување на финансиски средства за поддршка на активности, за ублажување и адаптација од климатските промени во земјите во развој, рече вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев на работилницата за искористување на средствата од овој фонд, која овие два дена се одржува во хотелот „Александар Палас“. Тој порача, дека Македонија...

Трамп најави можност „нешто да се постигне“ околу Парискиот договор

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој е во посета на Франција, на денешната заедничка прес-конференција со својот домаќин, францускиот претседател Емануел Макрон, најави дека „нешто може да се постигне“ во врска со Парискиот договор за климата, но не прецизираше што. „Нешто може да се случи во врска со Парискиот договор, но ајде да видиме што ќе биде тоа. За тоа ќе...

ЕУ и Кина ќе го бранат Парискиот договор за климата

ЕУ и Кина се подготвени на дводневниот самит во Брисел, кој почнува денеска, да го бранат Парискиот светски договор за климата и целосно да го поддржат и покрај најавената одлука на американскиот претседател, Доналд Трамп, да се откаже од спогодбата. За време на поранешниот претседател на САД, Барак Обама, Вашингтон и Пекинг имаа исти ставови и беа главни столбови на...

Рекорден број земји го потпишаа Парискиот договор за климатски промени

Во седиштето на Обединети нации во Њујорк, лидерите и претставниците на 175 земји го потпишаа Парискиот договор за ограничување на порастот на глобалната температура. Парискиот договор беше усвоен во декември 2015 година и е прв чекор кон обврзување на земјите во реализација на ветувањето за намалување на ефектот од стаклената градина. Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, ја отвори церемонијата за...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...