fbpx
Таг: нов објект

таг: нов објект

Oтворен новиот објект на Психијатриска болница Скопје

Психијатриската болница доби нов објект кој се градеше повеќе од една деценија, соопшти денеска министерот за здравство, Фатмир Меџити, на отворањето на новиот објект. „Нешто кое со години се чекаше да се заврши, конечно од денес почнува со работа. Новата болница е современо опремена, според меѓународни стандарди и јас сум уверен дека новите услови за работа ќе придонесат за поголем...

Полициска станица Аеродром времено се сели во населбата Лисиче

Министерството за внатрешни работи извести дека Полициската станица Аеродром е привремено преместена од сегашната локација во Ново Лисиче во населбата Лисиче на ул. „Димитар Туриманџовски“ бр. 1. Преместувањето е направено затоа што на местото на стариот објект ќе се изгради нов објект на полициската станица, во склоп на проектот за обезбедување подобри услови за работа на полициските службеници, но и...

Тројца министри на ДУИ не успеаја да го изградат објектот на универзитетот „Мајка Тереза“, три дена пред кампања пак се ветува

Албанскиот универзитет во Скопје „Мајка Тереза“, за кој неколку пати беа најавувани решенија за изградба на неговиот објект, и понатаму е предмет на политичка пропаганда, но досега ништо конкретно не е преземено во тој правец. Студентите и понатаму посетуваат предавања во простории што не ги исполнуваат ниту минималните услови за учење, пишува Порталб.мк. Овој универзитет беше отворен во 2016 година,...

Во Прилеп прв пат по 40 години почнува изградба на детска градинка

На површина од 5.030 метри квадратни во населбата „Точила“ во Прилеп, денеска е ставен камен темелник на новата детска градинка, која што ќе се гради во Прилеп по 40 години. Објектот ќе биде со капацитет за згрижување на 252 деца, и ќе значи трајно решение на проблемот со недостигот на детски градинки во Прилеп, изразен последните 10-ина години. Според најавите...

Порталб: Во девет општини во Полошкиот регион има само две библиотеки и една читална

Илјадници жители на девет општини во Полошкиот регион мораат да минуваат по неколку километри за да подигнат книга на заем од библиотека, бидејќи од вкупно девет општини во овој регион, само во две од нив имаат библиотеки, додека читални има само во Гостивар. Ова ја удвојува работата на библиотеките во Тетово и Гостивар. Директорката на библиотеката во Тетово за...

Продолжува одолговлекувањето на постапката за изградба на новиот Центар за култура во Тетово

„Доколку првата фаза на работа не биде завршена до крајот на декември, ќе следуваат казни“, беа зборовите на директорот на Центарот за култура во Тетово во ноември минатата година. Сепак, декември помина и првата фаза не заврши, а немаше ни казни. Министерството за култура веќе три месеци ја одложува постапката за започнување на работите за втората фаза на новиот...

Немањето заеднички гранични премини го отежнува работењето на железницата

Македонија и Косово потпишале договор за воведување на заеднички гранични контроли во железничкиот сообраќај уште во 2011 година, но до денешен ден не е изградена заедничката зграда за царината, полицијата и инспекциските служби. Како што информираат за „Мета.мк“ од Министерството за транспорт и врски, ваквиот објект треба да го изгради косовската страна во Хани и Елезит, по што целокупната...

Заеднички граничен железнички премин со Србија ќе имаме дури во 2023 година

Железничкиот сообраќај меѓу Македонија и Србија во наредните години ќе биде во уште поподредена состојба во споредба со патниот превоз. За разлика од воведувањето на заедничка гранична контрола во патниот превоз на крајот од овој месец, транспортот на патници и стока со воз ќе почека на заеднички граничен железнички премин дури до 2023 година. Спогодбата за воведување на заеднички гранични...

МВР за „Вистиномер“: Ќе се гради нов објект на Прифатниот центар, а не нов бегалски камп

По шпекулациите во јавноста дека се планира целосно нов центар за азиланти во Визбегово, од Министерството за внатрешни работи (МВР) за „Вистиномер“ ги негираат гласините, велејќи дека е планирано само да се изгради нов објект за постоечкиот Прифатен центар за странци, кој сега се наоѓа во поранешната детска градинка на Гази Баба и е во катастрофална состојба и не...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...