fbpx
Таг: нон-пејпер

таг: нон-пејпер

Украина нема да ги признае резултатите од псевдореферендумите за отцепување на делови од земјата

Украина и целиот свет нема да ги признаат резултатите од т.н. псевдореферендуми за повторно обединување со Руската Федерација, кои окупациските сили на југот на Украина планираат да ги одржат во регионите Херсон и Запорожје. Како што информираат од Украинската амбасада во Скопје во испратениот нон-пејпер до медиумите, организирањето нелегални референдуми е кривично дело според украинското законодавство. „Брзањето со кое тие...

Столтенберг по средбата со Пендаровски: Промената на границите ќе ја загрози стабилноста на Балканот

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг по средбата со македонскиот претседател, Стево Пендаровски во Брисел изјави дека шпекулациите кои произлегоа од наводните нон-пејпери за прекројување на границите на Западниот Балкан не помагаат за стабилноста. „Не е на мене да коментирам нешто што не сум го видел или прочитал но секоја шпекулација за промена на граници само ќе донесе повеќе неизвесност...

Портпаролот на Стејт департментот: САД се против прекројувањето на границите на Балканот

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс изјави дека неодамнешните неоправдани шпекулации за промена на границите на Балканот по етничка линија ризикуваат поттикнување нестабилност во регионот и будат сеќавања на минатите тензии, пренесува Радио Слободна Европа на македонски јазик. САД се против прекројувањето на границите на Балканот и нивната позиција ја потврдија откако се појави нон-пејперот кој циркулираше меѓу официјалните...

Совет на амбасадори: Прекројувањето на границите би довело до ново крвопролевање со несогледливи последици

Советот на амбасадори со внимание ги следи првичните реакции, согледувања, размислувања и коментари за генезата на НОН ПЕЈПР-от во кој се заговара промена на границите на Балканот, информираат од таму. „Тој, по сѐ изгледа сепак потекнува од пријателска Словенија и нејзиниот премиер. Факт е дека се ставени на хартија клучни тези во вид на крајно опасна идеја, за којашто, како...

Словенечкиот „нон-пејпер“ официјален Брисел не го видел, реакции на балканските политичари

Откако словенечкиот портал „Нецензурирано.си“ денеска го објави неофицијалниот дипломатски документ „нон-пејпер“ со наслов „Западен Балкан - патот напред“, темата за прекројување на границите на Западниот балкан повторно постана главна тема во медиумите од поранешна Југославија. Радио-телевизија Словенија денеска ги пренесе главните делови од објавениот документ на „Нецензурирано.си“, но и информациите од официјален Брисел дека таквиот документ не го виделе. И...

Објавен словенечкиот „нон-пејпер“ за поделба на БиХ, но тој не предвидува поделба на Северна Македонија

Словенечкиот портал „нецензурирано.си“ денеска го објави неофицијалниот дипломатски документ „нон-пејпер“ со наслов „Западен Балкан - патот напред“ за којшто се шпекулира дека словенечкиот премиер Јанез Јанша го испратил во Брисел, а со кој се предвидува распарчување на Босна и Херцеговина и пристапување на Република Српска кон Србија, како и обединување на Косово со Албанија. Како што пишува овој медиум,...

Димитров: Идејата на францускиот нон-пејпер е забрзување на процесот на преговори

Во францускиот нон-пејпер има идеи што се добри и има идеи што нема да бидат лесно спроведливи, важно е што крајот на процесот е полноправно членство, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров, одговарајќи на новинарско прашање за ставот на Владата во однос на францускиот предлог за реформа на преговарачкиот процес за членство во ЕУ. Тој појасни дека Владата...

Шекеринска: Работата на уставните измени ќе почне по референдумот

Поголеми избори и појасно изјаснување од претстојниот референдум нема да имаме. Таа порака граѓаните ќе ни ја упатат на 30 септември и затоа нашиот повик до сите е да го искористат тоа право и да го кажат својот став, одговори министерката за одбрана Радмила Шекеринска на новинарско прашање дали предвремените парламентарни избори се опција „Б“ по изјаснувањето на пратеници...

„Нон-пејперот“ е работен документ и нема официјална важност, рече Дариесек

Државната секретарка во Министерството за вооружени сили на Франција, Женевиев Дариесек, рече дека „нон-пејперот“ што проциркулира низ државите членки на ЕУ, е работен документ кој нема никаква официјална важност. - Тоа е еден работен документ што нема никаква официјална важност, а знам дека во последно време се пишуваше низ медиумите за него. Треба кон крајот на месец јуни да размислиме...

Пломп: Холандија ќе продолжи да ѝ биде пријател и партнер на Македонија

Холандија отсекогаш била и ќе продолжи да биде пријател и партнер на Македонија и да ја поддржува нејзината евроатланска интеграција врз основа на строг и правичен пристап, изјави холандскиот амбасадор Ваутер Пломп на прашањето од „Макфакс“ откако во јавноста беше објавен нон-пејперот. - Го забележуваме напредокот што македонските институции во текот на изминатата година го направија во спроведувањето на реформите,...

Белград инсистира кај ЕУ за мирно решение на кризата во Македонија

Јавниот дискурс кој повикува на насилство, во отсуство на суштински дијалог меѓу Белград и Приштина, и нестабилноста во Македонија претставуваат сериозна и отворена закана за мирот во Југоисточна Европа, е главната порака на неофицијалниот документ што српската министерка за европски интеграции, Јадранка Јоксимовиќ, и директорот на Канцеларијата за Косово, Марко Ѓуриќ, им го предале на амбасадорите на земјите-членки на ЕУ во...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ниту потврдуваат, ниту демантираат дека има „нон пејпер“

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ниту потврдуваат, ниту демантираат за тоа дали преговарачкиот тим од Европската унија излегол со „нон пејпер“ на средбата меѓу Никола Груевски и Зоран Заев во Стразбур. Од ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека „не знаат ништо за некаков нон пејпер“. Од СДСМ, за „Мета“ изјавија дека „не се запознаени со таков документ“. По кратката пауза и по поединечните консултации на тимовите, почна...

Играта „Драгон Ејџ: Инквизиција“ е бесплатна на Епик гејмс до утре

Легендарниот RPG серијал „Драгон ЕЈџ“ (Dragon Age) доста добро познат на гејмерите, кулминираше со играта „„Драгон Ејџ: Инквизиција“, која сега може да се преземе бесплатно од Epic Games, до...