fbpx
Таг: Нигер

таг: Нигер

Руските трупи влегоа во воздушната база во Нигер каде се стационирани американски војници

Рускиот воен персонал влезе во воздухопловната база во Нигер каде се сместени американски војници, по одлуката на нигерската хунта да ги протера американските сили од земјата, пишува Гардијан. Воените офицери кои владеат со западноафриканската земја им порачаа на САД да ги повлечат своите речиси 1.000 воени лица, кои до лани беа клучен партнер за борбата на Вашингтон против бунтовниците кои...

Со измислена, навредлива изјава на воената хунта на Нигер се „удира“ по Нуланд

Наводната цинична изјава за амбасадорката Викторија Нуланд, што се споделува во оваа објава на Фејсбук, е измислена. Ниту еден официјален, етаблиран, релевантен и кредибилен медиум нема пренесено ваква изјава од таканаречената „револуционерна влада“ на Нигер, дека не ги сакале парите на САД и уште наводно препорачале „да се искористат за програма за слабеење на Викторија Нуланд“. Измислената изјава се...

Произволни се тврдењата дека новите власти на Нигер го прекинале извозот на ураниум и злато во Франција

Проверувачите на факти на Ројтерс пишуваат дека до 2 август, а според нашите проверки и на трети август, кога е пишувана оваа рецензија, не постојат официјални потврдени информации од властите на Нигер, ниту од оние кои го спроведоа пучот врз претседателот на Нигер, за наводно прекинување на извозот на ураниум и злато во Франција, пишува Вистиномер.мк.   Текстот го пренесуваме во...

Нигер го затвора воздушниот простор, истече рокот за враќање на претседателот

Водачите на државниот удар во Нигер го затворија воздушниот простор на земјата, наведувајќи ја како причина заканата од воена интервенција од соседните земји. Интернет-страницата за следење на летови „Flightradar24“ покажува дека во моментов нема авиони на небото над Нигер, пренесува Би-би-си. Групата земји од Западна Африка – Ековас, претходно предупреди дека може да употреби сила доколку претседателот Мохамед Базум не биде...

Западот не сака да ги изгладни граѓаните на Нигер „до смрт“

Во постот се прави несоодветна споредба меѓу Русија и Нигер, при што прстот се вперува во ЕУ (Западот) како виновник за двете различни ситуации. Во случајот војната во Украина, Русија беше таа која што нападна без провокација суверена и демократска држава со демократски избрана влада и претседател. Во случајот со Нигер, со преврат – пуч, се става во куќен притвор...

МНР: Граѓаните да избегнуваат патување во Нигер, оние што се таму веднаш да ја напуштат земјата

Поради влошената безбедносна ситуација во Нигер и можноста од ескалација на истата, Министерството за надворешни работи (МНР) упати апел до македонските државјани да избегнуваат патување во оваа земја. До оние граѓани кои се наоѓаат на територијата на Нигер, МНР апелира веднаш да ја напуштат државата доколку имаат можност за тоа. МНР информираше и дека преку Амбасадата во Каиро работи на обезбедување...

Во Сахара пронајдени тела на 34 мигранти

Во нигерскиот дел од Сахара, во близина на границата со Алжир, се пронајдени тела на 34 мигранти, меѓу кои 20 деца, соопштија властите на Нигер, додавајќи дека најверојатно починале од жед откако криумчарите ги напуштиле. Министерот за внатрешни работи, Базум Мухамед, соопшти дека се пронајдени тела на девет жени и на пет мажи, додека другите се деца. Се претпоставува дека лицата...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...