fbpx
Таг: мерки за доверба

таг: мерки за доверба

Османи – Коѕиас: Имаме историска шанса да го решиме спорот за името, да не ја пропуштиме

Оваа, 2018 година, претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето околу употребата на иметот на нашата земја, истакнал вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи на денешните средби со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас и со заменик-министерот за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски односи на Грција, Јоргос Катругалос во Атина. - Како политичари кои ја добиле...

Коѕиас во посета на Скопје, на средби со државниот врв и со политичките партии

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, денеска е во еднодневна посета на Македонија, за време на која ќе оствари поединечни средби со претставниците на државниот врв. Коѕиас, кој утринава со автомобил допатува во Македонија, прво ќе се сретне со министерот за надворешни работи на земјава, Никола Димитров, по што двајцата ќе дадат изјави за медиуми. По средбата со Димитров, грчкиот министер за...

Заврши средбата на работните групи за мерките за доверба меѓу Македонија и Грција

Шестиот состанок за мерките за градење доверба меѓу Република Македонија и Република Грција денеска се одржа во Атина, соопшти македонското Министерство за надворешни работи, без притоа да открие детали дали е постигнат напредок во усвојување на нов пакет мерки. Од МНР наведуваат дека министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас, в четврток во...

Коѕиас и Штајнмаер разговараа за мерките за градење доверба меѓу Македонија и Грција

Балканот и ситуацијата во регионот се најдоа на агендата на разговори на шефот на германската дипломатија, Франк Валтер Штајнмајер, со неговиот грчки колега Никос Коѕиас во Атина. Коѕиас по средбата истакна дека се разговарало за Балканот и апелираше државите од Балканот да почнат повеќе да се фокусираат на иднината отколку на минатото. Коѕиас говореше за Македонија и изрази задоволство од...

Коѕиас – Попоски: Ако нема доверба меѓу партнерите, не може да има ниту брак

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Попоски и Никос Коѕиас, денеска во Скопје разговараа за мерките за градење доверба и за нивното можно надградување и проширување, како и за железничка линија од Битола до Лерин и за градење гасовод од Солун до Македонија. Спорот за името, како што претходно најавија, не беше дел од разговорот меѓу...

Билатералните односи во фокус на говорот на Коѕиас во Скопје

Билатералните односи меѓу Грција и Македонија, европската перспектива на Македонија, спорот за името, иднината и случувањата во Европската Унија и приемот на државите од Западен Балкан во европското семејство се само дел од темите на кои ќе се задржи шефот на грчката дипломатијата, Никос Коѕиас, во денешниот говор пред Амбасадорскиот совет во Министерство за надворешни работи во Скопје. Коѕиас денеска...

Коѕиас и Попоски се фокусираа на мерките за градење доверба

Мерките за градење доверба меѓу Македонија и Грција беа во фокус на денешната средба меѓу Никола Попоски и Никос Коѕиас. Шефовите на македонската и на грчката дипломатија се сретнаа на маргините на  Самитот на НАТО во Варшава. Средбата поминала во позитивна клима и се оценува како позитивна за напредокот на односите меѓу двете страни. Според информациите на „Мета“, министрите разговарале...

Попоски денеска во Варшава ќе се сретне со Коѕиас

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска на маргините на Самитот во Варшава ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас. Попоски и Коѕиас последен пат имаа средба во Брисел во мај, на маргините на министерскиот состанок на НАТО. Во таа пригода двајцата министри разговараа за мерките за градење доверба, билатералните односи и соработка, но и за политичката ситуација...

Хајндл во посета на Атина

Германскиот пратеник за политичката криза во Македонија, Јоханес Хајндл, имал средби во Атина, во грчкото министерство за надворешни работи. Од грчкото МНР не ја потврдуваат официјално посетата, но неофицијално дипломатски извори потврдуваат за „Мета“ дека Хајндл бил неделава во Атина. Според неофицијалните информации, германскиот посредник разговарал со политичкиот директор на министерството, Петрос Мавроидис, кој е директно ангажиран околу македонско-грчките разговори...

Коѕиас: Периодов не разговараме за спорот за името

Спорот за името не е тема за разговор во моментов поради внатрешната криза во Македонија. Ова го порача министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, пред неговата денешна тет-а-тет средба со шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски. Двајцата министри се сретнаа на маргините на регионалниот состанок за бегалската криза, кој вчера и денеска се одржува во Солун. - Во овој период...

Иванов: Македонија одлично се справува со мигрантската криза

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, на Самитот за климатски промени, кој се одржува во Париз, разговарал со американскиот претседател Барак Обама и со германската канцеларка Ангела Меркел. Иванов пред светските лидери кажал дека Македонија има прогласено кризна состојба во поглед на мигрантите и дека се прави сè за да нема никакви последици по безбедноста на населението. - Македонија добива комплименти, за разлика...

Попоски: За бегалците, Македонија и Грција треба да се координираат на владино ниво

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, повика координацијата меѓу Македонија и Грција по прашањето за бегалците да се крене на повисоко, владино ново. - Потребна ни е координација со Грција. Во моментов, има соработка меѓу полициските претставници, во смисла да се разменуваат информации за тоа колку лица доаѓаат од грчкото пристаниште Пиреа, информации потребни за да се подготвиме за нивни прием....

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни...