fbpx

Заврши средбата на работните групи за мерките за доверба меѓу Македонија и Грција

-

Шестиот состанок за мерките за градење доверба меѓу Република Македонија и Република Грција денеска се одржа во Атина, соопшти македонското Министерство за надворешни работи, без притоа да открие детали дали е постигнат напредок во усвојување на нов пакет мерки.

Од МНР наведуваат дека министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас, в четврток во Скопје ќе разговараат за напредокот во процесот на спроведување на мерките за градење доверба и дека следната средба на работните групи ќе се одржи во Скопје.

Состанокот во Атина, како што се наведува, претставува продолжение на пријателскиот и конструктивен дијалог на заемно договорените теми, како што се проекти за меѓусебно поврзување во областите на транспортот и на енергијата, потоа полициска соработка, европски програми, култура, образование, цивилна заштита, јавна администрација, здравствена заштита, соработка меѓу дипломатските академии и иницијативи за деловна соработка.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Германија е омилена земја за странските студенти

Германските универзитети сè повеќе привлекуваат странски студенти, со рекордни 370.000 запишани студенти од странство во минатогодишниот зимски семестар, покажуваат податоците на Германската служба за академска размена (ДААД), пишува германската...