fbpx
Таг: Матеус Моравјецки

таг: Матеус Моравјецки

Украина гради нови одбранбени линии околу Кијив, пред евентуална нова руска офанзива

Украина работи на подобрување на одбранбените линии околу Кијив, за да ја зацврсти одбрана на главниот град пред евентуална нова руска офанзива. Цврсти одбранбени структури за кијивските одбранбени сили се градат периодов, во соработка со Кијивската регионална воена управа, јавува Укринформ. Армирано-бетонските подземни структури со простор за сместување на одбранбените сили на Кијив се поставуваат на сите потенцијални рути за...

Заев – Моравјецки: Силна поддршка од Полска Македонија да ги почне преговорите со ЕУ

Премиерот Зоран Заев утрово придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров имаше работен појадок со премиерот на Република Полска, Матеус Моравјецки. Од владиниот кабинет информираат дека полскиот премиер изразил поддршка на евро-атлантските интеграции на Република Македонија. Тој честитал за постигнатиот договор со Грција за кој вели дека отвора можности да почнат разговори...