fbpx
Таг: МаксимДимитриевски

таг: МаксимДимитриевски

Заврши собирањето потписи за претседател, останаа седум кандидати

На полноќ истече рокот за собирање потписи за кандидат за претседател, со што останаа седум кандидати од вкупно 15. Тие се Стево Пендаровски од СДСМ со обезбедени 22.412 потписи, Гордана Силјановска Давкова од ВМРО-ДПМНЕ со обезбедени 28.086 граѓански потписи, Бујар Османи од ДУИ со 11.085 потписи, Максим Димитриевски од ЗНАМ со 11.605 потписи, Билјана Ванковска од Левица, која обезбеди...

Кумановскиот кризен штаб бара владата да воведе 14-дневен карантин во општината

Општинскиот штаб за заштита и спасување на денешниот состанок побара од владата да се воведе 14-дневен карантин, кој би траел 24 часа во периодот од петок, 17 април до понеделник, 4 мај. Оваа мерка е всушност барање за воведување кризна состојба, за која што денеска јавно говореше и градоначалникот Максим Димитриевски. Општинските власти сметаат дека со ваквата радикална мерка би...

СДСМ почна своја истрага за настаните во Куманово од 9 мај

Од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) апелираат сите што имаат информации околу заднината на настаните во Куманово, пред два месеци, да ги споделат со партијата, која, како што денеска на прес-конфенерција соопшти претседателот на Комисијата за одбрана на СДСМ, Максим Димитриевски, „работи на откривање на вистината за Куманово“. - Како што преку „Вистината за Македонија“ ги откриваме тешките злоупотреби на власта...

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...