fbpx
Таг: Мајка Тереза

таг: Мајка Тереза

Не е точно дека Мајка Тереза ​​има ромско потекло

На социјалните мрежи се отвори дебата за потеклото на Мајка Тереза, при што дискусијата во коментарите има призвук на расистичка реторика и поттикнување омраза. Во постот се тврди дека Мајка Тереза ​​не е Албанка, но тоа не е точно. Нејзиното потекло е општо прифатено, но таа самата изјавила: „По крв сум Албанка; По националност, јас сум Индиец; По вера,...

Не е точно дека Мајка Тереза ​​е мајка на докторот Ентони Фаучи и дека била дел од трговија со деца

Не е точно дека докторот Ентони Фаучи е син на Мајка Тереза, како што тврди Роза Розманира на Фејсбук. Од почетокот на пандемијата, Фаучи е личност за кого се дистрибуирани повеќе теории на заговор, меѓу кои и горенаведената, а оваа дезинформација е преведена на албански јазик од веб-страница која работи со дистрибуција на теории на заговор и дезинформации, при...

Заврши гасификацијата на болницата „Мајка Тереза“ во Чаир

Еден од најголемите загадувачи на Скопје, Специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир е гасифицирана. Инвестицијата е вредна 17 милиони денари, и станува збор за значаен капитален проект. „Досега оваа болница се грееше на мазут и беше еден од најголемите загадувачи во Скопје, се жалеа сите. Овие црни оџаци повеќе нема да функционираат. Поставени се панели на...

Светица која им помагаше на сиромашните и немоќните: 110 години од раѓањето на Мајка Тереза

Во срцето на денешно Скопје, во куќата на тогашната улица „Поп Кочина“ број 14 што се наоѓала до денешниот ресторан „Пелистер“ на плоштадот „Македонија“, на 26 август 1910 година била родена Гонџа Агнес Бојаџиу. Потекнувала од угледно католичко семејство од албанска националност, чии вредни родители секогаш го почитувале правилото да се помогне на секој на кој му е потребна...

Пораки за мир, соживот и поголема љубов кон Бога и кон луѓето, упати папата Франциск на мисата во Скопје

Папата Франциск денеска чиноначалствуваше со светата литургија на плоштадот „Македонија“ на кој присуствуваше целиот државен врв, 15.000 граѓани од земајва, како и верници од странство. Папата упати пораки пораки за мир, соживот, за поголема љубов кон Бога и кон луѓето. По читањето на делови од евангелијата на светите отци и по молитвите што се упатуваат од светата литургија за време...

Одржана првата владина седница со превод од и на албански

Владата соопшти дека на вчерашната 117-тата седница првпат министрите Албанци говореле на албански јазик, според одредбите на Законот за употреба на јазиците. Овој закон беше објавен во „Службен весник“ иако не доби потпис од претседателот Ѓорге Иванов. Биле прифатени владините измени на законот за абортус, со кој се укинуваат претходните ограничувања, а започната е и постапка за решавање на проблемот...

Папата Франциск на 7 мај ќе ја посети Македонија

Владата соопшти дека Папата Франциск ќе ја посети Македонија на 7 мај следната година, откако бил поканет од државната власт. Засега со сигурност се знае дека римокатоличкиот поглавар ќе го посети Скопје, родниот град на света Мајка Тереза. За останатите детали од посетата, Владата ќе инфомира кога ќе се прецизираат деталите. Папата Франциск во Македонија ќе стаса од Бугарија, каде ќе...

Владата ќе одлучува што со „Воинот на коњ“, „Ќосето“ и „Мајка Тереза“

Министерството за култура ги добило од работната група првите елаборати за спомениците на Андон Јанев - Ќосето кај коплексот судови, на „Мајка Тереза“ и за „Воин на коњ“ на плоштад „Македонија“, соопшти министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, кој денеска учествуваше на конференцијата за програмата на Европската Унија „Креативна Европа“. Елаборатите, како што изјави Алаѓозовски, ќе бидат проследени до Владата, која...

ВМРО-ДПМНЕ: Сè што СДСМ ќе урне, ќе го обновиме кога ќе се вратиме на власт

ВМРО-ДПМНЕ порача вечерва дека сè што СДСМ „ќе урне и ќе уништи од она што е создадено, веднаш по враќањето на власт ќе биде обновено и вратено таму каде што било и такво како што било“. Опозициската партија се закани и дека ќе се бара одговорност за секој што ќе учествува во разни уривања, уништување или преместувања. Во соопштението партијата порачува дека отстранувањето...

Мали „мајки терези“ собирале пари за децата од поплавените подрачја!

Мали деца од општината Аеродром облечени како Мајка Тереза собирале пари за училишен прибор за децата од поплавените подрачја во Скопје. Настанот се одржал пред Спомен куќата на Мајка Тереза, по повод нејзиното прогласување за светица, како и по повод Светскиот ден на милосрдието. На фотографиите кои Општината Аеродром денеска ги објави на својата интернет страница се гледа дека децата и...

Пораки за мир, единство и за почитување на светата миса во чест на Мајка Тереза

Денеска на плоштадот Македонија се одржа светата понтификална миса, крунски настан на „Деновите на Мајка Тереза“, која ја предводеше сараевскиот надбискуп, кардиналот Винко Пуљиќ, кој беше именуван од папата Франциск да го предводи овој настан во Скопје. – Гордејте се со светата мајка. Вие, верниците, кога ќе ви падне духот и ќе се најдете во опасност да ја изгубите надежта,...

Утре голема света миса на скопскиот плоштад за канонизацијата на Мајка Тереза

Кардиналот Винко Пуљиќ ќе ја предводи понтификалната света миса во Скопје, која ќе се одржи утре на плоштадот Македонија, а е крунскиот настан од „Деновите на Мајка Тереза“, пренесува „Дојче веле“. Скопскиот бискуп и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов, пред неколку недели соопшти дека папата Франциск на 24 август го именувал сараевскиот надбискуп, кардиналот Винко Пуљиќ, за негов специјален...

Народна банка објави како ќе изгледа кованата пара „Мајка Тереза“

Народна банка го објави изгледот на кованата пара за колекционерски цели „Мајка Тереза“, која ја пушти во оптек на 11 август по повод прогласувањето на Мајка Тереза за светица. Цената на кованата пара „Мајка Тереза“ изнесува 3.500 денари. Кованите пари за колекционерски цели издадени од Народната банка се законско средство за плаќање во Македонија.

Заев: Испраќаме порака на обединување

„Драго ни е што нашата сограѓанка, граѓанин на Република Македонија, веќе е светица. Мајка Тереза - симбол на милосрдието, хуманоста, солидарноста, претставува пример како треба да им се помага на луѓето без разлика на нивните различности, без разлика на какви било поделби, етнички и религиски, национални или слично“, изјави во Ватикан, Зоран Заев, претседател на СДСМ. - Помагањето нè прави...

Иванов: Македонија е горда на Мајка Тереза

Претседателот Ѓорге Иванов по повод денешната канонизација на Мајка Тереза рече дека земјата е горда што има сограѓанка светица. Тој информираше и дека македонската делегација, која имаше почесно место на денешниот настан, имала куса средба со папата Франциск, кој му потврдил на Иванов дека ќе дојде во Македонија. Премиерот Емил Димитриев рече дека канонизацијата на Мајка Тереза е голем настан...

Папата Франциск ја прогласи Мајка Тереза за светица

Папата Франциск пред стотици илјади граѓани на плоштадот Свети Петар во Ватикан ја прогласи Мајка Тереза за светица. Во тек е процесијата околу канонизацијата на светицата Мајка Тереза, а папата Франциск пред граѓаните читаше од „Светата книга на мудроста“. На прогласувањето во Ватикан присуствува делегација на Македонија во која се претседателот Ѓорге Иванов, министерот за надворешни работи Никола Попоски, министерката за...

Ватикан денеска ќе ја прогласи Мајка Тереза за светица

Папата Франциск денеска на плоштадот Свети Петар во Ватикан ќе ја прогласи Мајка Тереза за светица. Предводник на македонската државно-црковна делегација на свеченоста во Ватикан е претседателот Ѓорге Иванов. На свеченоста, покрај Иванов, ќе присуствуваат министерот за надворешни работи, Никола Попоски, и министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, делегации на Католичката црква во Република Македонија и на Македонската православна црква – Охридска...

Kована пара „Мајка Тереза“ за колекционерски цели е пуштена во оптек

Народна банка издаде и пушти во оптек кована пара за колекционерски цели „Мајка Тереза“. Народната банка ја издаде оваа кована пара по повод прогласувањето на Мајка Тереза за светица кое е предвидено за септември оваа година. Цената на кованата пара „Мајка Тереза“ изнесува 3.500 денари. Кованите пари за колекционерски цели издадени од Народната банка се законско средство за плаќање во Македонија.  

Груевски, Заев, Ахмети и Иванов во делегацијата за прогласување на Мајка Тереза за светица

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на 4 септември во Рим ќе ја предводи македонската државно-црковна делегација, на свечениот чин на прогласувањето на Мајка Тереза за светица. На свеченоста, покрај македонскиот претседател, ќе присуствуваат министерот за надворешни работи, Никола Попоски, и министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, делегации на Католичката црква во Република Македонија и на Македонската православна црква – Охридска...

На 11 септември родната куќа на скопјанката Мајка Тереза ќе се прогласи за светилиште

Прогласувањето на Мајка Тереза за светица, Скопската бискупија ќе го одбележи во септември, со манифестација наречена „Денови на св. Мајка Тереза“. Прогласувањето ќе се одржи на 4 септември во Ватикан, а прославата во Скопје ќе почне на 5 септември и ќе трае до 11 септември. Од 5 до 11 септември во Скопје ќе има серија хуманитарни активности, а централната манифестација ќе се одржи...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...