fbpx
Таг: Мајка Тереза

таг: Мајка Тереза

Иванов се сретна со кардиналот Паролин

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска се сретна со државниот секретар на Ватикан, кардинал Пјетро Паролин, кој е во официјална посета на Република Македонија. На средбата се разговарало за билатералните односи меѓу Македонија и Светиот Престол, како и за тековните иницијативи во насока на продлабочување на меѓусебната соработка. „Вашата посета, не само што ми овозможува да ви го возвратам извонредното гостопримство, кое ми беше укажано за време на...

Државниот секретар на Ватикан во посета на Македонија

Државниот секретар на Ватикан, кардинал Пјетро Паролин, од денеска престојува во дводневна официјална посета на Македонија. Кардиналот ќе биде гостин на скопскиот бискуп и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов, во Скопската бискупија. Предвидено е Паролин да се сретне и со претседателот Ѓорге Иванов и со други државни претставници. Паролин ќе присуствува на свечен благослов и на инаугурација на новата бискупска...

Папата Франциск: Мајка Тереза во септември ќе биде прогласена за светица

Папата Франциск денеска и формално одобри Мајка Тереза да биде прогласена за светица на 4 септември годинава, истакнувајќи дека тоа ќе се случи 19 години по нејзината смрт. Неизвесно е дали церемонијата на канонизација ќе се случи во Калкута или во Рим. Според новинарката Јасмина Миронски, авторка на неколку книги за животот на Мајка Тереза, за Македонија, а особено за нејзниот роден...

Промовирана книгата „Никој не ме праша за име“ посветена на Мајка Тереза

Амбасадата на Црна Гора во соработка со невладината „Љубав“ и Спомен-куќата на Мајка Тереза, вчера организираше промоција на книгата посветена на добитничката на Нобелова награда за мир, родена скопјанка, позната како светицата од Калкута, од авторот Весна Мартиновиќ. Книгата насловена „Никој не ме праша за име“ ја промовираше новинарката Јасмина Миронски, автор на книга и на монографија за Мајка Тереза, која...

Груевски најави отворање на нов државен универзитет „Мајка Тереза“

Премиерот Никола Груевски денеска најави отворање на нов државен универзитет „Мајка Тереза“, кој ќе работи на три јазици - македонски, албански и англиски. Универзитетот кој е предвидено да почне со работа од следната академска година, ќе има 14 студиски програми и тоа за прв и за втор циклус на студии. Министерството за образование треба да објави тендер за објектот на новиот универзитет, кој...

Ватикан го призна чудотворството на Мајка Тереза

Папата Франциск ја потпиша одлуката за признавање на чудата што ѝ се припишуваат на Мајка Тереза, а која е потребна за таа да биде прогласена за светица, соопшти Ватикан. Како што објави „Авенире“, официјалниот весник на италијанската католичка бискупска конференција на својата интернет-страница, папата вчера попладне ја потврдил својата одлука. Италијанските медиуми шпекулираат дека канонизацијата на Мајка Тереза ќе биде извршена...

Приватните превозници утре со 30 автобуси ќе блокираат дел од Скопје

Приватните автобуски превозници најавија дека утре ќе го блокираат сообраќајот со повеќе од 30 автобуси и повеќе од 300 лица на крстосницата кај „Мавровка“, на булеварите „Гоце Делчев“ и...