fbpx
Таг: квоти

таг: квоти

Од утре се укинуваат квотите за лекови на рецепт во аптеките

Граѓаните од утре во аптеките ќе можат да подигнат лекови без да стравуваат дека се потрошени залихите. Со воспоставувањето на новиот систем за подигање лекови ќе нема квоти за лековите од позитивната листа, со што на граѓаните ќе им се овозможи во било која аптекада го добијат неопходниот лек. Воедно, кај матичните лекари и во аптеките ќе се врши препишување...

Филипче: Од почетокот на октомври, лекови на рецепт насекаде и цел месец

Целосно ќе се укинат квотите за лекови на рецепт од 1 октомври низ целата земја, исто како што од почетокот на август ги укинавме квотите во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија, потсети вчера министерот за здравство Венко Филипче. „Придобивка од ова решение е надминување на проблемот со недостатокот на лекови, да бидат подостапни за пациентите. Ова е...

Од утре се укинуваат квотите за лекови во туристичките места

Од утре се укинуваат квотите на лекови во туристичките места во Охрид, Ресен, Струга, Дојран и Гевгелија, односно лекови на рецепт ќе може да се подигнат без ограничување, најави министерот за здравство Венко Филипче. Причината за оваа одлука, е, како што рече Филипче, тоа што , во туристичките места во летниот период поради напливот на гости и брзо трошење на...

ФЗОМ ќе ги зголеми квотите на лекови во аптеките за овој месец

Фондот за здравствено осигурување на Македонија (ФЗОМ) одлучи да ги зголеми квотите на лекови за овој месец во износ од 15 милиони денари кои ќе бидат линеарно распределени по аптеките, рече денеска на прес-конференција директорот на ФЗОМ, Ден Дончев. Тој додаде дека вкупниот буџет за лекови за годинава ќе се зголеми во износ од 100 милиони денари годишно, ќе има...

Курц: На мигрантите да им се помогне во нивните матични земји

Австрискиот канцелар Себастијан Курц во интервју за весникот „Билд ам Зонтаг“ повика да се запрат обидите за наметнување на квоти за раселување на бегалците и предложи да им се помогне на бегалците во земјите од каде што доаѓаат. Додека беше министер за надворешни работи, Курц ја критикуваше одлуката на германската канцеларка Ангела Меркел во 2015 година во својата земја да...

МОН ги проширува квотите за упис во „Орце Николов“ и во „Раде Јовчевски-Корчагин“

Министерството за образование и наука соопшти дека се проширува квотата за запишување ученици во прва година во скопските гимназии „Орце Николов“ и „Раде Јовчевски-Корчагин“. Во гимназијата „Орце Николов“ МОН ја проширува квотата за една паралелка и дозволува упис на сите ученици кои постигнале најмалку успех од 74,68 поени, а аплицирале во првиот уписен рок, на првото пријавување. Во гимназијата „Раде Јовчевски...

Демонстранти во Мадрид бараат Шпанија да прими бегалци

Неколку илјади луѓе протестираа вчера во Мадрид со барање шпанската влада да го исполни ветувањето кон ЕУ и да прифати повеќе од 17.000 бегалци, колку што налага ЕУ. Од потпишувањето на договорот, во 2015 година, досега во Шпанија престој добиле само 1.300 мигранти. Демонстрантите со транспаренти „Ниедно суштество не е нелегално“ , „Нема веќе пречки“, „Мостови, а не ѕидови“ и „Доста...

Бугарија примила само 29 мигранти од воведувањето на квотите на ЕУ

Бугарија досега примила вкупно 29 мигранти од воведувањето на квотите од Европската Унија (ЕУ), покажуваат податоците на Европската комисија. Според квотите за распоредување на мигрантите во земјите членки на ЕУ, кои беа донесени минатата година, Бугарија досега требаше да прими 831 бегалец. Сите примени мигранти се од Грција, а уште 260 мигранти кои се затекнале во оваа земја поднеле барања...

Неуспехот на референдумот непријатен за Орбан, но не е пораз

Неуспехот на референдумот за мигрантски квоти во Унгарија претставува удар за Виктор Орбан, оценуваат светските агенции, додека дел од аналитичарите велат дека е „непријатно, но не претставува катастрофален пораз“ за унгарскиот премиер. Опозицијата веднаш го повикаа Орбан да поднесе оставка, а групите за човекови права го обвинија дека ги распламтува стравувањата од мигрантите. Врз основа на 94,8 проценти преброени гласови, референдумот во...

На 2 октомври Унгарците на референдум ќе се изјаснат за пропишаните квоти за бегалци

На 2 октомври годинава, Унгарците на референдум ќе треба да се изјаснат дали ги поддржуваат задолжителните квоти за прифаќање бегалци во нивната земја, кои се пропишани од Европската Унија. Референдумот е инициран од владата, а во соопштението од кабинетот на претседателот на државата, Јанош Адер, се наведува дека граѓаните ќе треба да одговорат на прашањето „Дали сакате ЕУ да наредува...

Франција ќе прима по 400 мигранти месечно

Франција ќе прима по 400 мигранти од Грција месечно, според одлуката на Европска Унија за квотите, односно за поделба на мигрантите по земјите членки на ЕУ, изјави францускиот министер за внатрешни работи, Бернар Казнев. Земјите членки на ЕУ требало да прифатат 160.000 бегалци, од кои 30.000 требало да прифати Франција. Најголем дел од државите прифатиле многу помалку од договорениот број мигранти. Франција се обидува да...

Чешка е подготвена да ја тужи ЕУ поради механизмот за прераспределба на бегалците

Чешкиот премиер, Бохуслав Соботка, денеска изјави дека Чешка може да ја тужи Европската Унија, како што тоа во декември го направи Словачка, доколку ЕУ се обиде да воведе траен механизам за прераспределба на бегалците по национална квота. Тој потоа изразил надеж дека поднесувањето тужба, нема да биде потребно, бидејќи во новите измени на политиките за азил кои ги предложува Европската...

Унгарија на референдум ќе одлучува за прием на бегалци

Унгарската влада ќе распише референдум за задолжителните квоти за прием на имигранти кои ЕУ ги одреди на државите членки, соопшти денеска премиерот на Унгарија, Виктор Орбан. Според Орбан, квотите за имигранти ќе ја сменат етничката, културната и верската мапа на Унгарија и Европа. - Владата со ова одговара на расположението на јавноста, ние сметаме дека воведувањето на квотите за преместување на...

Австрија почна со примена на дневните квоти за бегалци

Австрија денеска во осум часот почна да го применува ограничувањето за бројот на мигрантите кои дневно можат да влезат во земјата. Министерката за внатрешни работи на Австрија, Јоана Микл-Лајтнер, претходно најави дека дневно од балканската рута ќе се прифаќаат само 80 барања за азил, а ќе се пропуштаат по 3.200 бегалци. Еврокомесарот за миграција, Димитрис Аврамопулос, ѝ испрати писмо на австриската...

Црна Гора предвидува издавање на околу 15.000 странски дозволи за работа

Министерството за труд и социјална политика на Црна Гора предложи годишна квота од 14.800 дозволи за привремен престој и за работа на странци за следната година, како и 3.000 дозволи за капитални проекти. Квотата била предложена врз основа на бројката од најдобрата туристичка сезона, кога биле издадни 14.600 дозволи, при што дополнително се прифатени предлозите на одредени министерства, што резултираше со вкупно...

Македонија ги активира филтерот и дневните квоти за транзит на мигранти?

Дневниот извештај на Министерството за внатрешни работи (МВР) за бројот на мигранти на кои вчера им биле издадени потврди за искажана намера за барање азил покажува дека полицијата на јужната граница регистрира само државјани на Сирија, Авганистан и од Ирак. „Во периодот од 00.00 до 24.00 часот на 19 ноември 2015 година, издадени се потврди на вкупно 2.589 странски државјани....

Чавков во Софија: Низ Македонија не треба да минуваат повеќе од 3.000 мигранти дневно

Бројот на мигранти што транзитираат преку т.н. западно-балканска рута, која минува и низ територијата на Македонија, е ограничен и не треба да надминува 3.000 мигранти дневно, изјавил меѓу другото, заменик-министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, во рамките на третата работна сесија на Салцбург-форумот што се одржува во Софија, Република Бугарија. Чавков рекол дека спроведувањето на мерките од оваа новонастаната состојба ќе...

Фицо: Словачка до 18 декември ќе поднесе тужба против ЕУ за квотите

Словачкиот премиер Роберт Фицо соопшти дека Словачка до 18 декември пред Европскиот суд на правдата ќе поднесе тужба против Европската унија затоа што е надгласана и наредено ѝ е да прими 802 бегалци во рамки на еднократните квоти за прераспределба. - Немаме никаква причина да го промениме мислењето за тој наш став – рече Фицо и додаде дека своите материјали...

ОН: Лидерите од ЕУ бараат глобални квоти за бегалците

Европските лидери ги повикаа членките на Обединетите нации да воведат глобални квоти за распределба на бегалци за да се реши бегалската криза. Генералниот секретар Бан Ки-мун вчера на собирот за миграции во седиштето на ОН укажа на потребата за поделба на одговорноста и ги повика земјите да го зголемат бројот на места за сместување на бегалците и еднакво да учествуваат во...

Туск: Да се врати контролата на надворешните граници на ЕУ

Лидерите на ЕУ мора да ѝ помогнат на Европа да ја врати контролата над своите надворешни граници, рече денеска претседателот на Советот на Европа, Доналд Туск. - Најитното прашање што мора да си го поставиме себеси вечерва е како да ја вратиме контролата над нашите надворешни граници. Во спротивно, нема воопшто смисла да говориме за заедничка европска миграциска политика. На испит, исто...

Русија можела да се вооружува и да ја напаѓа Украина, а таа не смее да добива оружје за да се брани

Објавата ги извртува тезите, прави тенденциозни конструкции поврзувајќи го и атентатот на словачкиот премиер Фицо со војната во Украина, па манипулативно тврди дека Америка и Западот сакаат војна и трупаат...