fbpx
Таг: Кумјана Новакова

таг: Кумјана Новакова

Документарецот „Вознемирена земја“ во коавторство на режисерката Кумјана Новакова се квалификуваше за Оскар

Документарниот филм во режија македонско-шпанското дуо Кумјана Новакова и Гиљермо Карерас – Канди, „Вознемирена земја“ (Disturbed earth) се квалификуваше за „Оскар“ во категоријата за долгометражен документарен филм. Академијата за филмски уметности и науки во САД ја објави листата на филмови кои се квалификуваа за 95. издание на престижната награда. Станува збор за долгометражен документарец кој со шпанско-македонско-босанска копродукција, а се квалификуваше...

Тридневна филмска програма под наслов „Да играме!“ во Кинотека

Од 21 до 23 октомври во Кинотеката на Република Северна Македонија, во склоп на јубилејното издание на фестивалот за феминистичка култура „Прво па женско 10“, ќе може да се проследи филмската програма, оваа година под наслов „Да играме!'“. Покрај филмските проекции ќе се одржи и тридневна работилница „Феминистичка филмска играчница“ со Диана Туседо и Кумјана Новакова. „Оваа година, филмската програма...

ИНТЕРВЈУ: Со играта „Скопје“ светот ќе ја запознае нашата бруталистичка архитектура

На радост на сите гејмери, Кристијан Трајковски, заедно со гејм дизајнерот Марко Зарев и арт директорот Симон Стојановски од студиото Dark-1 веќе четири години работат напорно на создавањето на...