fbpx
Таг: кражби

таг: кражби

Фатени крадците на лаптопи од „Донирај компјутер“

Фатени се крадци на компјутери и компјутерска опрема во Кавадарци, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР) претпладнево. Иако информациите што се соопштени се сувопарни, некои детали веднаш посочуваат кон кражбата од просториите на „Донирај компјутер“, организацијата што работи на оспособување и подарување користена компјутерска опрема на луѓето во незавидна позиција. „Мета“ пишуваше за кражбата. https://meta.mk/ukradeni-laptopi-od-doniraj-kompjuter-se-spremale-kako-pomosh-za-nadareni-studenti/ Тоа го потврди и првиот човек на...

Штипјанец успеал да ограби пет цркви во Тетовскиот регион пред да го фати полицијата

Влегувал на сила во религиозни објекти и одземал пари, при што во летниот период успел да ограби пет цркви во тетовскиот регион. Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска соопшти оти уапсиле 53-годишен жител на Штип, кого го сомничат за извршените кражби во цркви. „Денеска (31.08.2023) околу 10.30 часот во тетовско Долно Седларце, полициски службеници од СВР Тетово го лишиле од...

Не е точно дека во САД не се казнува кражба до 1.000 долари

Кражбите во продавница кои не надминуваат 1.000 долари, Предлогот 47 (Proposition 47) донесен во 2014 година во Калифорнија и кој не важи во сите држави на САД, ги прекласифицира овие дела од кривични во прекршочни. Тоа не значи дека за ваква кражба не се одговара. За вакво дело крадците може да се соочат со парична казна до 1.000 долари,...

Кражби ја прекинуваат работата на телекомандата по пругата на Коридор 10 и на патните премини

Опасни инциденти со кражби на железничката инфраструктура се случуваат во Македонија, кои предизвикуваат прекини на функционирањето на патните премини преку пругите, а во одредени случаи и ја прекинуваат работата на телекомандата, преку која се раководи сообраќајот по пругата на Коридорот 10 од Табановце до Гевгелија. По тешката железничка несреќа во Грција, во која животот го загубија 57 лица во судирот...

Повеќе од 20 загинати во Хјустон, воведен полициски час поради кражби

Во Хјустон е прогласен полициски час додека градот се бори со последиците од ураганот Харви, кој кон крајот на минатата недела ја погоди американската сојузна држава Тексас. Невремето донесе рекордни количества дожд, големи делови од градот се поплавени, многу домови се уништени, а повеќе од 20 лица ги загубиле животите, пренесува „Би-би-си“. Градоначалникот на Хјустон, Силвестер Тарнер, изјавил дека полицискиот час...

Кривични пријави за две лица кои извршиле 21 кражба

СВР Скопје поднесе кривична пријава против Б.В. (29) од Дебар и М.Ј. (21) од Скопје поради сомнеж дека извршиле вкупно 21 тешка кражба, со што стекнале противправна имотна корист од 2.763.500 денари и предизвикале материјална штета од 36.000 денари. Според МВР, Б.В. и М.Ј. ги извршиле кражбите во период од средината на ноември до крајот на декември минатата година, на...

МЖ: Исклучени патните премини на пругата Ѓорче Петров – Јагуновце поради кражби

Јавното претпријатие „Македонски железници - Инфраструктура“ од вчера ги исклучило од редовна работа патните премини на пругата Ѓорче Петров - Кичево, помеѓу станиците Ѓорче Петров и Јагуновце, поради зачестени кражби на делови од системот за обезбедување на премините. Од „МЖ - Инфраструктура“ велат дека зачестените кражби на витални делови од системот за осигурување на патните премини ја нарушуваат безбедноста на железничкиот...

Двајца скопјани осомничени за серија кражби во цркви во Охридско

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривични пријави против две лица од Скопје, кои се товарат за серија кражби во цркви во неколку охридски села. Според полицијата, осомничените ги извршиле кражбите во периодот од минатото лето до средината на февруари оваа година. Против нив е поднесена кривична пријава за пет тешки кражби и за два обида за тешки кражби. Осомничените, според полицијата, ги извршиле кражабите...

Битолчани обвинуваат дека се крадат надгробни плочи од градските гробишта

Битолчанецот Томе Таповски обвинува дека непознати сторители го сквернавеле гробот на неговата мајка на Светонеделските гробишта во Битола. Мермерните плочи од сите четири страни биле извадени, сè до бетонот. Таповски се сомнева дека можеби мермерните плочи се крадат за да се препродаваат бидејќи и други битолчани се соочиле со вакво непријатно искуство, односно останале без надгробните плочи од вечните живеалишта...

Битолчанец доби кривична пријава за седум кражби

СВР Битола поднесе кривична пријава против 25-годишниот Ј.П. од Битола, осомничен за седум тешки кражби. Како што соопшти денеска МВР, пријавениот, во периодот од 10 мај годинава, од 8 часот, до 24 мај до 11.15 часот, извршил тешки кражби од седум различни возила паркирани на различни локации во Битола. Од возилата пријавениот одземал лаптоп-компјутери, мобилни телефони, банкарски картички, различни документи и многу други предмети со...

„Да се заштитиме од кражби“ – превентивен проект на СВР Охрид

„Да се заштитиме од кражби“ е превентивниот проект што СВР од Охрид почна да го реализира преку велосипедската полициска патрола и оделението за превенција. - Целта е подобрување на општата безбедносна состојба, но и навремена превенција на граѓаните од сите безбедносни ризици поврзани со кражби по плажи, во куќи и во станови, кражби од возила, кражби во згодна прилика и...

Две бугарски државјанки доживотно протерани од земјава поради серија кражби

Секторот за внатрешни работи поднел кривична пријава против две бугарски државјанки, кои извршиле серија кражби во центарот на Скопје, информираат од МВР. Според полицијата, осомничените Б.Б.И.(33) и Г.Д.Н.(41) се товарат дека извршиле три кривични дела кражба, во кои однеле плен од околу 26.500 денари. Како што информираат од МВР, судија на претходна постапка на бугарските државјанки им одредил мерка...

Фатен прилепчанец кој крадел по куќи на печалбари во кичевско

Поради постоење основи на сомнение за сторени седумнаесет кривични дела „тешка кражба“, Полициската станица Кичево поднесе кривична пријава против Е.А. (43) од Прилеп. Пријавениот, во различни временски периоди, со употреба на подесен предмет и кршење на бравите, цилиндрите и стаклата, насилно отворал врати и прозорци од куќи и помошни објекти во Кичево и околината. Тој влегувал и со качување преку...

Гостиварец осомничен за девет кражби во Струга

Струшката полиција поднела кривична пријава против 20-годишниот гостиварец О.А., кој се товари за пет тешки кражби и за четири кражби што ги извршил во текот на минатиот месец во Струга, соопшти полицијата. Осомничениот, според полицијата, кражбите ги вршел во куќи и во станови, на плажи на струшкото крајбрежје и од возило, одземајќи пари, златен и сребрен накит, мобилни телефони, облека и други...

СДСМ: Груевски не го интересира народот, туку бизниси, пари и изборни манипулации

Да мислеше Никола Груевски наместо на своите интереси, на интересите на граѓаните, жителите на Шуто Оризари досега ќе имаа водовод, реагираат од СДСМ на поставувањето камен-темелник за нов водовод во Шуто Оризари, на кое присуствуваа премиерот Никола Груевски и градоначалникот Коце Трајановски. „Колку се важни граѓаните на Шуто Оризари за Груевски и за Коце Трајановски покажува фактот што за најавениот водовод...

Велешанец за една недела направил 15 кражби

Против Н.Д. (24) од Велес поднесена е кривична пријава поради сомневање дека сторил шест тешки кражби и една кражба,, како и осум кражби за кои е гонет по приватна тужба, информираат од МВР. „Во периодот 15 јануари 2015 година до 23 јануари 2015 година, пријавениот со кршење на дрвените влезни врати влегол во црквите „Св. Богородица“ и „Св. Пантелејмон“ во Велес, ги скршил дрвените каси и...

Украдени компјутери и опрема од три скопски училишта

Изминатите неколку дена, непознати сторители од три основни училишта во Скопје украле компјутери и компјутерска опрема, информира полицијата. Како што информираат оттаму, во деновите околу викендот, непознат сторител со употреба на погоден алат провалил во основото училиште „Панајот Гиновски“, на улицата Ферид Бајрам, и украл пет мини-компјутери. Во истиот период, кражба на печатач и на други предмети била пријавена во основното училиште...

Македонска банда арамии пустошела цркви и куќи во Австрија

Австриската полиција трага по неколкумина македонски државјани, осомничени дека се дел од криминална банда која извршила серија тешки кражби во неколку градови во земјата, информира весникот „Куриер“. Како што пренесува весникот, полицијата уапсила еден од осомничените, за кого се претпоставува дека е водач на групата што оперирала од почетокот на оваа година. Бандата, чии членови биле специјализирани за обивање сефови,...

Скопјанец осомничен за серија кражби во Кратовско

Кратовската полиција поднела кривична пријава против дваесет и седумгодишен скопјанец, осомничен дека извршил серија кражби во верски објекти и во продавници во градот и во околните села. Според полициските информации, осомничениот ги извршил кражбите во текот на август и на септември оваа година, кога со соодветен алат успеал да провали во пет верски објекти и во неколку колонијални продавници. Од верските...

Повеќе од 30.000 починати во Газа, најголем дел се жени и деца

Повеќе од 30.000 Палестинци се убиени во Газа од 7 октомври до денес, според податоците на Министерството за здравство на Хамас, а најголем број од починатите се жени и...