fbpx
Таг: казина

таг: казина

Претседателот Пендаровски не го потпиша Указот за Законот за игрите на среќа

Претседателот Стево Пендаровски одлучи да не го потпише Указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа и за забавните игри, што Собранието на Република Северна Македонија го донесе на седницата одржана на 7 февруари 2024 година, соопшти претседателскиот кабинет. Причината е донесувањето на законот „со европско знаменце“, а претседателот го повикува Собранието...

Казина и обложувалници на најмалку 500 метри од училиштата – усвоен законот за игри на среќа

Собранието денеска ги усвои измените на Законот за игрите на среќа и за забавните игри, предложен од Владата со европско знаменце во кои, меѓу другото, се предвидува објектите за игри на среќа да бидат оддалечени не помалку од 500 метри од основните и средните училишта. Опозицијата побара точката да се тргне од дневен ред на денешната седница, а откако не...

Петта година се зборува за оддалечување на казината и обложувалниците од училиштата, но не се презема ништо

Веќе петта година по ред се зборува за ограничување на отворањето на казина и обложувалници во близина на школите во земјава, но засега ништо не е преземено во оваа насока. Покрај ваквата мерка предложена од Министерството за финансии на почетокот од 2018 година, и партијата Алијанса за Албанците пролетва поднесе свој предлог-закон со кој предложи игрите за среќа да...

Достапна е веб-апликацијата „Мапирање на училишта“, ја покажува близината до казина и обложувалници

Веб-апликацијата – Мапирање на училишта, која беше победничко решение на вториот Хакатон за отворени податоци е достапна за користење. Апликацијата ја изработи стартап тимот Web pillar & Data consulting, информираат од Фондацијата Метаморфозис. „Имајќи ја предвид важноста на транспарентноста и достапноста на информациите, победничкото решение понуди мапирање и регистри според однапред утврдени параметри на сите средни и основни училишта во Република Северна...

Власта незаинтересирана да ги прифати измените на законот за казина

Опозициските партии најавуваат амандмани на нацрт-законот за игрите на среќа, Министерството за финансии не е заинтересирано да ја информира јавноста за текот на законот, додека Движењето за борба против коцкање ги потсетува пратениците да прифатат нивните барања истакнати за време на протестот од 21 декември минатата година во Тетово, кој освен од граѓаните беше масовно поддржан и од верски...

Тетовци протестираа против објектите за игри на среќа во градот

Со пароли „Стоп за коцкањето“, на градскиот плоштад во Тетово се собраа група граѓани, како и претставниците на локалната власт, верските заедници и организаторите на протестот – „Движење против казината“. Заедно го изразија револтот од многубројните објекти за игри на среќа во градот. Велат, младите на тој начин си ги уништуваат животите. Како претставник на тетовско-гостиварската епархија говореше отецот Александар...

Грчката криза ги испразни казината во Гевгелија

Во казината во Гевгелија бројот на клиенти од Грција опаѓа од 2011 година, па наваму, но тоа е поизразено во овој период. - Грците се перманентно во криза, но од 2011 година наваму нивниот број во казината сè повеќе се намалува. Тоа е поизразено сега поради економската неизвесноста и затворањето на банките. Трендот на опаѓање на посетите продолжува - изјави за „Мета“,...

Крадел по домови – трошел по казина

Дваесетгодишниот В.Ш. од струшкото село Делогожда, заработи кривична пријавa поради постоење основи за сомневање дека сторил осум кривични дела, кражба и тешка кражба. Полицијата го товари дека од мај до ноември оваа година, извршил две кражби и шест тешки кражби, при што стекнал противправна имотна корист од околу 500.000 денари. Пријавениот влегувал во куќите во селото, откако ќе ги забележел сопствениците...

Крајната десница на европските национални терени – кон и во власта

Анализа за Порталб.мк на Малинка Ристевска Јорданова, Институт за европска политика   Предизборните прогнози за Европскиот парламент не се изненадување ако се земат предвид трендовите од националните избори во европските земји. Трендот...