fbpx
Таг: карикатуристи

таг: карикатуристи

Вечерва отворање на изложбата „Сизифов пат“ од карикатуристот Лука Лагатор

Вечерва со почеток во 20:00 часот во галеријата „Остен“ ќе се отвори изложбата на карикактури на познатиот карикатурист од Црна Гора, Лука Лагатор. Изложбата именувана „Сизифов пат“ ќе биде отворена со перформанс од карикатуристот. Притоа, како што информираат од галеријата, ќе бидат изложени 30 дела од неговиот доживотен циклус. „Преку „Сизифов пат“, Лагатор мајсторски игра со атрибутите на овој извонреден визуелен,...

Преживеаниот карикатурист од „Шарли ебдо“ го напушта неделникот

Еден од неколкуте карикатуристите што го преживеаја нападот на исламистите врз француското списание „Шарли ебдо“, го напушта весникот со образложение дека не може да го издржи притисокот. Реналд Лузиер, познат како Луз, ја објави својата одлука во интервју за дневниот „Либерацион“, кој му помогна на „Шарли ебдо“ повторно да се обајвува по нападот во кој загинаа најголем дел од неговите колеги карикатуристи. -...

Копенхаген: Еден убиен и тројца повредени на собир на карикатуристи

Едно лице загина, а тројца полицајци се повредени во пукотница во кафуле во Копенхаген, каде се одржувала дебата за слободата на говорот, карикатурите и за исламот. Како што јавуваат данските медиуми, напаѓачите, за кои се претпоставува дека биле двајца, отвориле оган од автоматско оружје во моментот кога францускиот амбасадор Фрацис Зимера го завршил говорот. Се претпоставува дека мета бил организаторот...

Пукотница во Копенхаген, четири лица се повредени

Четири лица се повредени во престрелка во данскиот главен град Копенхаген. Напаѓачите истрелале меѓу 20 и 40 куршуми во близина на сала во која карикатуристи расправаат за слободата на говорот и за исламот. Како што јавуваат данските медиуми, тројца од повредените се полицајци, а еден е учесник на собирот. Се претпоставува дека мета бил карикатуристот Ларс Вилкс, кој го има нацртано...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...