fbpx
Таг: Kandidat

таг: kandidat

Вистиномер: Оливер Илиевски не му е братучед на Оливер Спасовски

И покрај ветувањето за чиста кампања, оценуваме невистина искажана од ВМРО-ДПМНЕ за кандидатот за градоначалник од СДСМ за во Куманово, пишува „Вистиномер“ во новата анализа, што подолу ја пренесуваме во целост: Партијата ВМРО-ДПМНЕ, коментирајќи ги кандидатите за градоначалници на СДСМ во повеќе градови, во соопштение до медиумите го тврди следното: Понудата на СДСМ за локалните избори е од лошо полошо. Братучедот...

Дане Талески кандидат за амбасадор во НАТО

Советникот за надворешна политика на премиерот Зоран Заев, Дане Талески е кандидат за амбасадор во НАТО. Кандидатурата на Талески, министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе ја достави на владина седница в четврток. Амбасадорското место во НАТО досега не беше пополнето, а Заев и Димитров изминатиот период говореа дека во моментов кога земјата е пред прагот на полноправно членство во Алијансата,...

СДСМ ќе ја одржи 11. седница на Централниот одбор на партијата

Денеска со почеток од 18 часот, во седиштето на СДСМ во Скопје, ќе се одржи единаесеттата седница на Централниот одбор на партијата, информираат од таму. „Потсетуваме, седниците на Централниот одбор на СДСМ се работни. За заклучоците и одлуките на Централниот одбор, медиумите ќе бидат дополнително информирани“, велат од СДСМ. Неофицијално, на седницата, директорката на онлајн платформата „Групер“ Нина Ангеловска треба да...

Пендаровски: Ќе им служам посветено на сите, ќе обединувам и нема да делам

На кристално чисти, фер, демократски избори победија граѓаните, свечено сакам да објавам дека ќе им служам посветено на сите, рече вечерва Стево Пендаровски од партиското седиште на СДСМ каде што се славеше неговата изборна победа на претседателските избори. - Ќе се залагам за правичност и правна држава, ќе обединам нема да делам, ќе бидам фактор на стабилност не на кризи....

Река: Резултатот на изборите ги надмина нашите очекувања

Претседателскиот кандидат на Алијанса за Албанците и БЕСА, Блерим Река, кој отпадна од претседателската трка, ги оцени изборите како фер, слободни и демократски, а нагласи дека нема доволна излезеност поради неажурираниот избирачки список, кој брои околу 1,8 милиони гласачи, но, како што рече Река, од земјава се иселени повеќе од 250.000 лица и реалниот број на гласачи е околу...

Пендаровски и Силјановска – Давкова се подготвени да се соочат на ТВ дуел

Двајцата формално независни кандидати за претседател на државата зад кои застанаа најголемите партии од власта и опозицијата, се подготвени за ТВ дуел. Како што за „Мета“ изјавија и Стево Пендаровски и шефот на Изборниот штаб на Гордана Силјановска - Давкова, тие сметаат дека треба да има ТВ дуел или дуели во кои пред целата јавност ќе може да ги спротивстават...

Досие: Што направи претседателот Иванов за време на вториот мандат (инфографик)

Во текот на вториот мандат, претседателот Ѓорге Иванов е оценет како партиска алатка на ВМРО-ДПМНЕ. Како шеф на државата немаше добри односи со меѓународната заедница, спроведе анти-албански политики и донесе одлуки против правниот и уставниот поредок. Иванов не “стоеше добро“ ниту со граѓанскиот сектор, кои не ретко беа на нишан на неговите критики, но и со новинарите на кои...

Заев со Ахмети денеска ќе разговара за консензуален претседателски кандидат

Зоран Заев како претседател на СДСМ и во име на коалицијата денеска ќе разговара со претседателот на ДУИ, Али Ахмети за можен заеднички, односно консензуален кандидат за претседателските избори. Средбата ќе се одржи денеска во 12.30 часот во Клубот на органите на државната управа (порано познат како Клуб на пратениците) . Претходно ДУИ реши на претседателските избори да излезат со свој...

Гордана Силјановска-Давкова: Противничката на Договорот од Преспа како можен кандидат за претседател

Деновиве доста се дискутира околу можноста Правниот факултет при УКИМ одново да даде кандидат за станар во претседателската вила на Водно, откако актуелниот Ѓорѓе Иванов почнува да си ги пакува своите лични предмети, заради завршување на претседателскиот мандат. Имено, се говори за тоа дека не само локацијата од каде се бира нов носител на највисоката функција во државата е...

Алијанса за Албанците: Одлуката на ДУИ да излезе со свој кандидат е за поздравување

Алијанса за Албанците (АА) денеска ја поздрави вчерашната одлука на Централното претседателство на Демократската унија за интеграција (ДУИ) да излезе со свој кандидат на претседателските избори. АА порача дека „ДУИ го прифати предизвикот на Зијадин Села за претседателските избори“ но ја поттикна владејачката партија да го прифати и предизвикот за парламентарни избори“. „Посакуваме кандидатот за претседател од редовите на ДУИ да...

Влатко Ѓорчев со претседателски амбиции и политички стаж без криминален багаж

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко  Ѓорчев, е првиот кој се охрабри јавно да ги соопшти своите амбиции да влезе во битката за шеф на државата. Тој уште пред една недела (23.01.2019), објави дека се пријавил на конкурсот на ВМРО-ДПМНЕ за претседателски кандидат, кој трае до денеска, пишува „Вистиномер“. Ѓорчев е дипломиран политиколог, кој во август минатата година наполни 40 години и...

Милошоски го поддржува Ѓорчев за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски ја поддржа кандидатурата на неговиот колега Влатко Ѓорчев за претседател на државата. Тој на својот „Фејсбук“ профил му честиташе на Ѓорчев за мотивираноста и му вети дека ќе гласа за него на конвенцијата на партијата во Струга. „Најбитното за ваквата поддршка е тоа што со Ѓорчев споделуваме блиски гледишта за надворешно-политичките приоритети на Република Македонија...

Влатко Ѓорчев, можен кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател

Пратеникот Влатко Ѓорчев на претстојната конвнција на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде еден од кандидатите кои ќе претендираат да бидат кандидат од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните претседателски избори. Ѓорчев ова го потврдил за „Независен весник“, а се очекува денеска да одржи прес-конференција. Верува дека со искуството и знаењето што го има, ќе успее да ги придобие гласовите на граѓаните. Јавниот оглас...

Заев: За десет личности се прават анкети кој би бил најдобар кандидат за претседател

Централниот одбор на СДСМ ќе се одржи во петок, а дебатата за консензуален кандидат е во тек, одговори денеска на новинарско прашање премиерот Зоран Заев во врска со името за консензуален претседател, на прес-конференцијата во Владата посветена на проекти во патната инфраструктура. Тој додаде дека, како партија и коалиција која сака да победи на претседателските избори, прават анкети кој кандидат најдобро...

Заев: Посакувам консензуален кандидат за претседател, прифатлив за мнозинството граѓани

До сега не сме разговарале за името на консенсузалниот претседател, да заврши процесот во парламентот поврзан со уставните измени и потоа ќе отвориме дебата, одговори премиерот Зоран Заев на новинарско прашање за тоа дали со ДУИ разговарале за можните имиња кои се вртат во јавноста на кандидат за претседател како Бујар Османи, Никола Димитров, Радмила Шекеринска. „Сакам консензуален кандидат за...

Aхмети: На претседателските избори ќе бараме консензуален претседател

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на гостување во емисијата „Клан дебат“ на телевизијата „Клан Македонија“, кажа дека на следните претседателски избори кои треба да се одржат ќе побараат консензуален претседател. На прашање дали на претседателските избори ДУИ повторно ќе игра на картата на консензуален претседател Ахмети изјави дека тој е нивен став кој го објавиле и ќе го бранат. - Секако...

Пучдемон ќе мора да се врати во Каталонија за да биде шеф на регионалната влада

Уставниот суд на Шпанија едногласно одлучил дека поранешниот каталонски лидер, Карлес Пучдемон мора да се врати во земјата и да биде присутен во регионалниот парламент за да може повторно да биде кандидат за шеф на владата на Каталонија, јавуваат светските медиуми. Уставниот суд навел дека седницата на каталонскиот парламент, која е закажан за во вторник, ќе биде откажана доколку...

Касами: Не постојат две движења Беса, на Конгресот секој може да се кандидира за лидер

Не постојат две движења Беса, има само едно кое работи согласно одлуките донесени на состанокот на Централниот совет во Тетово на 6 јануари годинава, изјави Билал Касами на прес-конференција. - Апелирам до сите, ако навистина се дел од движењето Беса, да дојдат и да ги претстават кандидатурите за лидер на партијата согласно определените рокови, да направиме една здрава и демократска...

Потпретседателот на Беса, Зекирија Ибрахими, поднесе оставка на функцијата

Потпретседателот на Беса, Зекирија Ибрахими, денеска информираше дека поднесува оставка на функцијата, јави Алсат-М. Тој исто така вели и дека нема да се кандидира за лидер на Беса на партискиот конгрес кој треба да се одржи во февруари. Оваа негова одлука доаѓа на само еден ден пред утрешниот состанок на Централниот одбор. Зекирија Ибрахими беше градоначалнички кандидат на Беса за општина...

Реформаторите ниту ќе предложат, ниту ќе поддржат кандидат за нов лидер

Централниот штаб на внатрепартиската иницијатива за демократизација и модернизација на ВМРО-ДПМНЕ во присуство на активисти од републичкиот штаб, 19 окружни и сите општински штабови денеска одлучи да не предложи, ниту пак да поддржи некој од кандидатите на вонредниот конгрес н ВМРО-ДПМНЕ за избор на нов лидер на партијата. „Во поглед на закажаниот вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во Валандово, Централниот штаб...

Владата го утврди текстот на предлог-законите за регионалните депонии и за автопатот Скопје-Блаце

На предлог на Министерството за финансии Владата денеска го утврди текстот на Предлог-законот за задолжување на Република Северна Македонија со заем кај Европската банка за обнова и развој по...