fbpx
Таг: кадар

таг: кадар

Стручниот кадар и владеење на правото остануваат предизвици за германските компании

Обезбедување на квалитетен и стручен кадар за компаниите кои членуваат во Делегацијата на германското стопанство останува еден од најголемите предизвици и за следната година. Според директорот на Делегацијата на германското стопанство во Македонија, Патрик Мартенс, стручниот технички кадар им е потребен како на компаниите кои сакаат да го прошират производството така и на инвеститорите кои ја разгледуваат можноста да инвестираат. Бидејќи...

Сезонските вработувања во странство се „главоболка“ за домашниот бизнис (инфографик)

Хотелиерскиот и угостителскиот сектор, транспорт и другите услужни дејности, градежништвото – ова се дел од секторите кои нудат најголем број на слободни работни места. Имајќи предвид дека официјалните статистики регистрираат зголемување на вработеноста, а намалување на неврабтеноста во текот на оваа економска година, познавачите коментираат дека на пазарот на труд се случува поврзување на понудата на работа сила со побарувачката,...

Училниците се преполни поради недостиг на квалификувани наставници

Недостатокот од професионални кадри e eдна од причинитe поради која нeколку основни училишта во Скопјe сe соочуваат со голeм број на учeници и нeдостаток на простор, пишува „Порталб.мк“. Родитeлитe бараат наставницитe да работат повeќe со нивнитe дeца, и во потрага по добар наставен кадар, често се случува да ги запишуваат во училишта што нe сe на територијата на општината кадe...

Новите возила на Итната помош не се во употреба, се најавуваат нови вработувања

Дванаесетте нови амбулантни возила се уште не се примени од Министерството за здравство, и не се во употреба, а во меѓувреме министерот Венко Филипче најави и вработувања на стручен кадар во службата за Итна медицинска помош, пренесува „Порталб.мк“. „Тие возила ќе дојдат. Очекуваме и донации од Република Чешка. Постои финансиска согласност за прием на лекари и медицински сестри кои ќе...

Секретаријатот на Антикорупциска чека вработувања и просторија за донирана ИТ опрема

Стручната служба на Државната комисија за спречување на корупцијата функционира со помалку од половина од потребниот кадар, а нема ниту просторија, ниту кадар за да ја стави во функција донацијата од ИТ опрема и софтвер вредни 600.000 евра, велат вработените во Секретаријатот на Антикорупциската. - Прво, итно треба да се вработи кадар. Десетина години нема унапредување. Нема унапредувања и вработувања,...

ССК: Во сите сектори недостигаат квалификувани работници

Недостигот од квалификувана работна сила во македонската економија е сѐ поизразен, а дизбалансот на пазарот на труд е предизвик за стопанствениците, беше истакнато на денешната прес-конференција на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК). Потпретседателот на Сојузот, Александар Милошевски истакна дека по консултација со секторските и регионалните комори, евидентирано е дека во сите сектори недостигаат квалификувани работници, особено во градежништвото,...

„Алкалоид“ инвестираше повеќе од 2,5 милиони евра во три нови производствени погони

Компанијата „Алкалоид АД Скопје“ пушти во употреба три нови погони, а инвестицијата изнесува 2,5 милиони евра, соопштија од компанијата. Од таму велат дека, новите производни одделенија, се простираат на површина од 1.000 метри квадратни, а при изведбата на сите овие проекти, имплементирани се најсовремените стандарди за добра производна пракса (GMP). - Присуството на компанијата на пазарите во над 30 земји во светот и...

МТВ дише на стари апарати, има слаб видеосигнал, а за второ аудио нема абер

„Македонската радио-телевизија“ (МТВ) наместо да изгради мост на зближување, подигна јазични ѕидови помеѓу гледачите, кои засега се високи колку и самиот објект на телевизијата. Милена Атанасоска-Манасиева – ПИНА Програмите што на МТВ ги емитуваат албанската, турската, влашката и другите заедници во земјава, не стигаат до целата публика бидејќи и пет години по дигитализацијата, националниот сервис не обезбеди можност за повеќе аудиосигнали,...

Николовски: Науката е важна за креирање на развојните политики на земјоделство

Земјоделството е еден од најважните сектори кој во вкупниот домашен бруто-производ (БДП) учествува со 13 отсто, вклучително и во преработувачката индустрија, и е трет по големина сектор во земјата, по услугите и по индустријата, рече министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, на Меѓународен симпозиум за земјоделство и за храна на Факултетот за земјоделски науки. Тој додаде дека земјоделството обезбедува приходи...

Десковска: Потребни се реформи во стручното образование за потребите на пазарот на труд

Министерката за образование и наука, Рената Треневска-Десковска, денеска се сретна со делегација на германското стопанство во Македонија, предводена од шефот на делегацијата Патрик Мартенс, информираат од Министерството. На средбата се разговарало за популаризирањето на средното стручно образование и за реформите во наставните планови и програми, кои треба да придонесат, млади луѓе по завршувањето на средното образование да бидат високо-квалификувани и компетитивни на...

Директор на тетовско средно училиште смета дека е разрешен незаконски и тенденциозно

Директорот на Средното стручно училиште „Моша Пијаде“ од Тетово, Александар Бачевски, смета дека решението за негово разрешување донесено од Општина Тетово е незаконско, тенденциозно и од политички причини. Тој изјави дека ќе го прифати решението за да не ја усложнува ситуацијата која, според него, е и онака комплицирана, во период кога завршува мандатот на градоначалниците и на советите на општините. -...

Ангелоски: На компаниите им требаат современи машини за да бидат конкурентни

На компаниите им треба полесен пристап до финансиски средства за да ги обноват своите машини со современа и висока технолошка вредност, заради добивање краен производ со поголема додадена вредност, изјави Богослав Ангелоски од Сојузот на стопански комори. „За поголем развој на индустриското производството и за финализирање производи со поголема додадена вредност, потребен е економски план за развој, а врз таа основа...

Нема услови за формирање национален авиопревозник

Анализите на состојбите на пазарот во овој момент укажуваат на тоа дека нема услови за формирање национална авиокомпанија, одговори на новинарско прашање директорот на Агенцијата за цивилно воздухопловство, Горан Јандреоски, на работилницата за авијација организирана од „ТАВ Македонија“ во Струга. - Истражувањата на пазарот се одвиваат во две фази. Анализата на консултантите во првата фаза покажа дека нема одржливост за...

СЈО го објави вториот извештај, очекува непречена работа во интерес на правдата

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, денеска го објави вториот шестмесечен извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство, кое беше формирано пред точно една година. Извештајот, кој е на 16 страници, е поделен на шест глави, во кои се наведени детали за финансиското и за кадровското работење на СЈО во изминатите шест месеци, бројот на отворени предистражни и истражни постапки, двете...

Во рударскиот сектор не се издаваат концесии за истражување и за експлоатација

Запирање на добивањето концесии како за истражување така и за експлоатација на минерални суровини е состојба со која се соочува рударскиот сектор, а е последица на моменталната политичка состојба во земјата, оценуваат од Македонската асоцијација на рударството (МАР) при Стопанската комора. Според претседателот на МАР, Николајчо Николов, индустриското производство кај рударството и вадење камен, за првите три месеци од оваа година споредено со...

Градежниците очекуваат поволен период за секторот

Очекувањата за договори за градежни работи и за бројот на вработени во наредните три месеци се поповолни во однос на претходното тримесечје, објави Државен завод за статистика. Оценката за економската состојба во првото тримесечје од 2016 година е поповолна во однос на претходното тримесечје, а поповолна и во однос на истиот период лани. Најголемо влијание на ограничувањето за подобрување на тековната градежна...

ССК: Секоја компанија што се занимава со туризам, да го обучува кадарот

Tуристичките можности што ги нуди Македонија, потенцијалите за унапредување на туризмот, проширување на туристичката дејност во делот на алтернативниот туризам, како и за потребата за постојано инвестирање во туризмот за промоција на Македонија во европски и во светски рамки, бea темите на денешната прес-конференција на Сојуз на стопански комори (ССК). Според претседателот на Туристичко-угостителската комора при ССК, Аркан Керим, туризмот е еден...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...