fbpx
Таг: Кабинет на претседател на РСМ

таг: Кабинет на претседател на РСМ

Продолжен рокот за доставување пријави за признанието „Успешни млади“

Рокот за доставување пријави за признанието „Успешни млади“ за 2022 година е продолжен до 20 октомври, соопштија од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија. Признанието се доделува во насока на вреднување на трудот и знаењето на младите, како една од политиките за намалување на одливот на млади луѓе од нашата земја, како и создавање на перспективи за младите и...

Објавен е повикот за признанието „Успешни млади“ за 2022 година

Од денеска е отворен повикот за доставување пријави за признанието „Успешни млади“ за 2022 година. Од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија велат дека продолжуваат со имплементација на овој проект со којшто се доделува признание во насока на вреднување на трудот и знаењето на младите, како една од политиките за намалување на одливот на млади луѓе од нашата...

Пендаровски и Рубин разговараа за влијанието на дезинформациите врз демократските процеси

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими специјалниот претставник и координатор на Центарот за глобален ангажман на американскиот Стејт департмент, Џејмс Рубин. Како што соопштија од претседателскиот Кабинет, Пендаровски и Рубин разговараа за напорите и начините за справување со дезинформациите и нивното влијание врз развојот на демократските процеси на глобално ниво. Македонскиот претседател за време на средбата оцени дека дезинформациите имаат потенцијал...

Штајнмајер и Пендаровски ќе положат цвеќе на гробот на Гоце Делчев 

Претседателот Стево Пендаровски, денеска и утре е домаќин на претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер, кој ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Северна Македонија. Тој на официјална церемонија ќе биде пречекан со највисоки државни и воени почести, по што ќе следува тет-а-тет средба меѓу двајцата претседатели и пленарен состанок на делегациите на двете држави. Во црквата „Св....

Нивес Целзиус во претседателската вила била на неформален прием за 70 лица, а нејзиното однесување е работа на домашно воспитување

Неформален прием на над 70 лица што учествуваа на јубилејниот 30ти турнир во мал фудбал на медиуми во претседателската резиденција на Водно, меѓу кои била и хрватската старлета Нивес Целзиус, изминатиов викенд ја зовре јавноста на социјалните мрежи. Цела низа од дезинформации, навреди за претседателот Пендаровски и за Целзиус беа лиферувани на Фејсбук, и особено на Твитер, по што и...

Продолжен рокот за пријавување за признанието „Успешни млади“

Рокот за доставување пријави за признанието „Успешни млади“ продолжен до 14 октомври 2022 година, информираат денес од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија. Признанието се доделува во насока на вреднување на трудот и знаењето на младите, како една од политиките за намалување на одливот на млади луѓе од нашата земја, како и за создавање на перспективи за младите и успешни...

Ѓоргиевска: Жените кои се еднакво третирани се многу помотивирани да вложуваат во себе

Сопругата на претседателот на Република Северна Македонија, Елизабета Ѓоргиевска, се обрати на конференцијата „Родова еднаквост на работно место“, што денеска се одржа во Кабинетот на претседателот. Според неа, досегашните анализи на националните, регионалните и глобалните состојби упатуваат на една загрижувачка тенденција - и покрај напредокот во степенот на образованието на жените, на нивното работно искуство и стручност, сè уште нема...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...