fbpx
Таг: Јанко Бачев

таг: Јанко Бачев

Од Левица преку Родина до ГРОМ и МААК: кои се мегафоните на Москва во земјава?

Северна Македонија во последниве години, а особено од почетокот на руската инвазија врз Украина, е изложена на многу силно руско пропагандно влијание, потпомогнато од илегално внесување руски пари преку политички партии, социјални групи и влијателни поединци преку кои Москва влијае и врз политичките одлуки во државава, покажуваат релевантни анализи. На малигното руско влијание не се имуни водечките медиуми и...

Се прелева членството од една во друга партија со проруска идеологија во земјава

Во двете македонски партии со проруска идеологија, Родина Македонија и Единствена Македонија, во последниов период се случуваат турбуленции, односно над 240 основачи од Родина до Уставниот суд поднеле барање да излезат од партијата, а истата да биде избришана од регистарот на партии. Еден од подносителите на ова барање е и Милан Јовчески, носителот на листата за Прилеп од Единствена...

Јанко Бачев споделува неверодостојна изјава на Фидел Кастро за следна војна во Европа

Лидерот на политичката партија Единствена Македoнија, Јанко Бачев, на својот Фејсбук профил сподели изјава која наводно ја кажал поранешниот претседател на Куба, Фидел Кастро. Но, иако Кастро никогаш не изјавил вакво нешто како што тврди Бачев, оваа објава е многу вирална со 180 споделувања и над 1.000 реакции, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Кажано пред...

Про-руската партија на Јанко Бачев како дел од притисокот на ВМРО-ДПМНЕ кон малите партии

Отворено про-руската вонпарламентарна политичка партија на Јанко Бачев, испрати соопштение до јавноста насловено како „Единствена Македонија до ДС, ЛДП, ДОМ и ВМРО-НП: Ако вистински сакате една изборна единица зграпчете ја шансата од ВМРО-ДПМНЕ“. Тие ги повикуваат Демократски сојуз на чело со Павле Трајанов, Демократска обнова на Македонија со Маја Морачанин, Либерално-демократската партија со Горан Милевски и ВМРО-Народна партија со Љубчо...

Единствена Македонија: Лошиот резултат на локалните избори поради саможртвата за ВМРО-ДПМНЕ

Про-руската партија „Единствена Македонија“ соопшти дека нивниот лош резултат на локалните избори, меѓу другото, е поради нивната „саможртва“ и поддршката на кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ. Како што соопшти партијата, претседателот Јанко Бачев се состанал со носителите на 33 советнички листи и дискутирале за резултатите од изборите и причините зошто освоиле 5.120 гласа. Покрај одредени субјективни слабости, на средбата биле нотирани и...

Демант на Вистиномер против дезинформациите кои Јанко Бачев ги шири на социјалната мрежа Фејсбук

Демантот на Вистиномер го пренесуваме во целост: Редакцијата на порталот Вистиномер ги демантира наводите на претседателот на политичката партија Единствена Македонија, Јанко Бачев, кој во изминативе денови и недели упорно ја дезинформира јавноста, велејќи дека бил „на силен удар и блокада“ од нашата редакција, при што додава и „нема жалење, нека блокираат и филтрираат за да покажуваат помала читаност“. Ништо од...

„Единствена Македонија“ „по советски“ ги сече неподобните од фотографиите

Случајот со атрактивната руска пратеничка и радио и ТВ водителка Инга Јумашева, која во четвртокот била задржана на њујоршкиот аеродром „Џон Кенеди“, каде допатувала за учество на американско-руски форум, изнуди реакција и од македонската партија „Единствена Македонија“ на Јанко Бачев, која ја нарекува руската пратеничка „голема пријателка на Македонија“. Реакцијата на Фејсбук-страницата на „Единствена Македонија“ е илустрирана со три фотографии,...

„Домаќинката“ на Бачев и Михов, руската пратеничка Инга Јумашева, испрашувана од ФБИ на аеродромот „Кенеди“

Руската пратеничка Инга Јумашева, инаку радио и ТВ водителка, била задржана и испрашувана при пристигнувањето на њујоршкиот аеродром „Џон Кенеди“. За задржувањето околу еден час на 34-годишната пратеничка руското Министерство за надворешни работи (МНР) во неделата најавила протест до САД, а протестна нота до Стејт Департментот поднела амбасадата на Русија во Вашингтон. Јумашева не се произнела за инцидентот, јавува сервисот...

НДМ: Листите се отфрлени поради партиска директива или правна неписменост на ДИК

Народно движење за Македонија ја информира јавноста дека отфрлањето на кандидатските листи во сите седум изборни единици е резултат на правна неписменот на членовите на ДИК или на партиска директива да одлучат според логиката на политиката, а не според логиката на правото. Од партијата велат дека не е точно дека има несовпаѓање на потписи на кандидатите. „Не е точно дека постои...

ДИК ги отфрли листите на НДМ на Јанко Бачев

Државната изборна комисија (ДИК) синоќа ги отфрли сите седум листи на Народното движење за Македонија, а за оваа одлука гласаа сите девет членови. Причина за отфрлањето на листите се утврдените големи неправилности во сите седум кандидатски листи, односно имало несовпаѓање на потписите на предложените кандидати и промена на кандидати без барање од ДИК. Во четвртата изборна единица наместо 20, партијата...

НДМ бара Уставниот суд да ја поништи одлуката за распуштање на Собранието

Народно движење за Македонија (НДМ) денеска до Уставниот суд поднесе иницијатива за поништување на одлуката за распуштањето на Собранието на Република Македонија. - Иницијативата се поднесува од две причини. Првата се сведува на фактот што Собранието го прекрши рокот за распуштањето. Имено, член 63, став 3 од Уставот е многу јасен и прецизен и утврдува точен рок за избор на пратеници...

Бачев побара од Собранието да распише референдум за членството на Македонија во ЕУ

Партијата Народно движење за Македонија (НДМ) денеска до Собранието ја поднесе претходно најавената иницијатива за распишување „консултативен референдум за членство на Македонија во Европската Унија“. Како што посочи претседателот на НДМ, Јанко Бачев, иницијативата што ја поднесуваат опфаќа две фази, односно Собранието само да распише референдум според член 20 од Законот за референдум, а доколку не го стори тоа, партијата...

Бачев: Имаме квалитетни докази дека пописот од 2002 година е фалсификуван

Претседателот на политичката партија Народно движење за Македонија, Јанко Бачев, денеска напладне до Специјалното обвинителство го достави предлогот со кој бара тоа да преземе предмет, по кривична пријава на партијата, за наводно фалсификување на пописот од 2002 година. - Станува збор за кривична пријава поднесена од Народно движење на Македонија на 24 септември 2009 година за фалсификување на пописот во...

И Бачев со барање до Јанева: Да се истражи фалсификувањето на пописот во 2002 година

Политичката партија Народно движење за Македонија денеска ќе поднесе предлог до Специјалното обвинителство за преземање на предметот за фалсификување на пописот во 2002 година, соопштуваат од партијата. Кривичниот предмет, како што информираат од НДМ, бил заведен во Јавното обвинителство на Република Македонија по кривична пријава што партијата, чиј лидер е Јанко Бачев, ја поднела на 24 септември 2009 година. Предлогот на...

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...