fbpx
Таг: Изборна кампања

таг: Изборна кампања

ААВМУ со укажување до МРТ за партискиот ангажман на нивна новинарка

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) соопшти дека вчера укажала на јавниот радиодифузен сервис Македонска радио телевизија (МРТ) дека мора да води сметка вработените да не учествуваат во предизборни активности на политички субјекти. „Укажувањето беше упатено откако, преку снимки објавени на социјалните мрежи, беше утврдено дека новинарката на МРТ1 Гордана Ѓорчева, беше водителка на 18-та конференција на Унијата...

ААВМУ: Скандалозни решенија во измените на Изборниот законик

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) ги осудува усвоените измени во Изборниот Законик кои беа донесени вчера во Собранието, по скратена постапка. Смета дека некои од решенијата се скандалозни. Првата забелешка е на промената со која платеното политичко рекламирање, кое досега партиите и кандидатите го плаќаа од свој џеб, сега се префрла на товар на државниот буџет, а...

Заев: Ајде заедно да ги заокружиме промените во Охрид

„Повикувам заедно да испишеме историја во древниот Охрид. Да го сочуваме градот и да им обезбедиме работни места на младите и живот покрај своите најблиски. Ве повикувам, в недела, масовно да излеземе и да си го сочуваме Охрид, градот повторно да биде бисер на Балканот. На 15 октомври да ги заокружиме промените овде во Охрид и во цела Македонија“,...

ААВМУ поведе прекршочни постапки против телевизиите „Алфа“, „Компани 21-М“ и „Стар“

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски (ААВМУ) поведе прекршочни постапки против телевизиите „Алфа“, „Компани 21-М“ и „Стар“ врз основа на извештаите од извршениот надзор на изборното медиумско претставување за време на изборната кампања, во согласност со Изборниот законик. Прекршочната постапка против ТВ „Алфа“ е поради необезбедување избалансирано покривање на кампањата за локалните избори, во вкупната програма, во првите десет дена од...

ВМРО-ДПМНЕ засега има најскапа, а Левица најскромна изборна кампања

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ потрошила најмногу пари во првите 10 дена од кампањата за локалните избори, покажа финансискиот извештај на Државната изборна комисија. Поранешната владејачка партија од членарина собрала околу 488.000 евра, додека од 207 донатори добила околу 47.000 евра. На листата на донатори се и кандидатите за градоначалници Иван Франгов. Коце Трајановски, Јохан Тарчуловски и Владо Мисајловски, кои донирале по 1.000...

Во Крива Паланка истепан возач кој најавувал митинг на партија

Кривични пријави за насилство добија тројца жители на Крива Паланка, од кои еден е малолетник, поради тоа што истепале возач на автомобил облепен со плакати на политичка партија, со кој преку разглас се најавувал митинг на партијата. Полициската станица од Крива Паланка поднела кривична пријава против В.С. (39) и Т.А. (45), двајцата од Крива Паланка, а против 17-годишен малолетник од...

Пет лица повикани во полиција за нападот на Елвис Бајрам

Пет лица се идентификувани и се повикани на разговор во полиција поради учество во вчерашната тепачка во општина Шуто Оризари, во која беше повреден Елвис Бајрам, актуелен градоначалник на општината и кандидат за градоначалник од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ за претстојните локални избори. Од Министерството за внатрешни работи додаваат дека во тек е прибирањето на доказите за понатамошна постапка. Оттаму ги...

СДСМ со митинзи во Тиквешијата, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ во Полог

Во рамките на шестиот ден од предизборната кампања за локалните избори, денеска Коалицијата „Живот во Македонија“ предводена од СДСМ ќе одржи средба со граѓани во Прилеп и во Росоман и митинзи во Демир Капија, Неготино и Кавадарци. Карванот на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, ќе биде во Гостивар и Тетово. Демократската унија за интеграција (ДУИ) ќе има предизборни активности...

Македонија живее нова ера ослободена од режимот на Груевски, порача Заев од Битола

Централниот карван на СДСМ во Битола ја почна кампањата за локалните избори под мотото „За живот во сите општини“. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, рече дека ја бара поддршката за граѓаните да имаат достоинствен живот во земјата и додаде дека очекува победа во Битола со повеќе од 5.000 гласа разлика. - Ни треба вашиот влог за да работиме заедно, за живот...

Груевски од Охрид: На 15 октомври ќе има референдум за новата ера во Македонија

На 15 октомври ќе имаме локални избори, но истовремено и референдум за новата ера и за новото утро што доаѓа за Македонија, кое никој не може да го задржи, зад кое стои овој народ и луѓето кои веќе направија споредби, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на вечерашниот митинг што се одржа во Охрид од каде Коалицијата за подобра Македонија ја...

ДУИ и Беса изборната кампања ја почнаа од Скопје и од Тетово

Албанските политички партии ДУИ и Беса денеска, на првиот ден на изборната кампања, во Скопје и во Тетово ги промовираа кандидатите за градоначалници на престојаните локални избори закажани за 15 октомври. ДУИ во Скопје одржа партиска конвенција, на која се обрати лидерот Али Ахмети. Тој ги повика кандидатите да водат достоинствена кампања, да имаат конкретни ветувања и да се залагаат...

Изборната кампања почна валкано – кршење стакла и мачкање измет на штабови

Првиот ден од кампањата на политичките партии за локалните избори почна со оштетувања на штабовите на двете најголеми партии - СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Од ВМРО-ДПМНЕ утрово пријавиле дека непознати сторители го искршиле стаклото од излогот на нивниот штаб во општина Кисела Вода. Од партијата го осудија инцидентот, а кандидатот за градоначалник на оваа општина од ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тaрчуловски, за медиумите...

Меј најави ревизија на британската стратегија за борба против тероризмот

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, осудувајќи го терористичкиот напад во кој загинаа седум лица, а 48 беа повредени, рече дека „е време да се каже доста е“, пренесува „Би-би-си“. Меј, како што наведува британскиот национален сервис, најавила ревизија на стратегијата на земјата за борба против тероризмот. Терористичкиот напад се случи синоќа, околу 22 часот, кога бело комби прегази пешаци на...

Последен ден за изборната кампања во Србија

Во Србија на полноќ почнува предизборниот молк за претседателските избори на 2 април, на кои фаворит е кандидатот на владејачката коалиција, актуелниот премиер Александар Вучиќ. Предизборните анкети покажуваат дека Вучиќ со поддршка од околу 50 проценти има реални шанси да победи во првиот круг, ако на изборите излезат помалку од четири милиони избирачи. Втор, според истражувањата, е поранешниот омбудсман Саша Јанковиќ,...

Вучиќ ја откажа посетата на Косово

Српскиот премиер и кандидат за претседател на Србија, Александар Вучиќ, соопшти дека утре нема да го посети Косово, бидејќи не прифаќа уцени од Приштина. – Не доаѓа предвид таков вид притисок и циркус каков што направи Приштина - изјави Вучиќ и додаде дека косовските власти во дописот пишувале едно, за да и покажат на меѓународната заедница дека се добри, а...

Трамп го обвини Обама дека го прислушувал пред изборите

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска го обвини својот претходник, Барак Обама, дека го прислушувал пред претседателските избори, кои се одржаа на 8 ноември минатата година. Трамп обвинувањата за прислушување ги изнесе во неколку пораки на својот твитер-профил, не наведувајќи детали или докази. „Страшно. Штотуку дознав дека Обама ме прислушувал во Кулата Трамп непосредно пред мојата победа“, напиша Трамп на „Твитер“. https://twitter.com/realDonaldTrump/status/837989835818287106 Тој...

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов e новата Радмила Шекеринска

Милионерот Петре Шилегов во изборната кампања на СДСМ донирал 60.000 денари или тројно помалку од парите кои на партијата великодушно и ги дале невработениот студент Ивана Туфегџиќ и соросовиот платеник Павле Богоевски, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека „Шилегов, за разлика од Туфегџиќ и Богоевски кои повеќе време минаа одработувајќи за СДСМ на терен, имал...

Саркози се соочува со судење за нелегално финансирање на кампањата во 2012 година

Поранешниот претседател на Франција, Николас Сакрози, треба да седне на обвинитела клупа во судски процес против него за нелегално финансирање на неговата изборна кампања во 2012 година, пренесува „Би-би-си“, повикувајќи се на судски извори. Саркози се соочува со обвинение дека неговата партија ги фалсификувала сметките за да сокрие 22,5 милиони евра од трошоците за кампањата за претседателските избори во 2012...

Партиите имале 1,4 милиони евра, а потрошиле 3,1 милиони евра за кампањата

За време на изборната кампања, политичките партии потрошиле двапати повеќе пари од што имале приходи. Вкупните приходи на сите политички партии изнесувале 88.314.902 денари (1.436.015 евра), а расходите биле 195.501.767 денари (3.178.890 евра). Ова денеска го соопшти „Транспарентност Македонија“ при презентирање на резултатите добиени од надзорот на трошењата на политичките партии во периодот од 1 до 9 декември и од анализата...

Ова не се избори за СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ, туку за Македонија, порача Заев од Охрид

„Македонија не може да оди напред и да биде просперитетна и сигурна земја, без да се открие вистината докрај за тоа кој ги уби децата кај Смиљковско Езеро, кој го уби Мартин Нешкоски, без да се открие целата вистина за кумановско Диво Насеље“, порача вечерва од митингот во Охрид, лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Заев рече дека мултиетничка Македонија е...

Контраспин: Џафери спинува и за пцостите и за нормите од кодексот

Талат Џафери јасно кажува дека не го интересира што мисли јавноста, туку што мисли тој, а тој мисли дека не прекршил ниту една норма кога на службеници грубо им...