fbpx

Последен ден за изборната кампања во Србија

-

Во Србија на полноќ почнува предизборниот молк за претседателските избори на 2 април, на кои фаворит е кандидатот на владејачката коалиција, актуелниот премиер Александар Вучиќ.

Предизборните анкети покажуваат дека Вучиќ со поддршка од околу 50 проценти има реални шанси да победи во првиот круг, ако на изборите излезат помалку од четири милиони избирачи.

Втор, според истражувањата, е поранешниот омбудсман Саша Јанковиќ, со околу 15 проценти поддршка, а трет е поранешниот министер за надворешни работи, Вук Јеремиќ.

Ако во првиот круг никој не освои повеќе од 50 проценти од гласовите, вториот круг ќе биде одржан на 16 април.

Право на глас во Србија имаат околу 6,6 милиони граѓани, а во трката за наследник на Томислав Николиќ учествуваат вкупно 11 кандидати, меѓу кои и лидерот на радикалите, Војислав Шешељ.

На последниот ден од кампањата, шест од вкупно осум белградски дневни весници излегоа со иста насловна страница на која е изборниот слоган на Вучиќ и лого со кое се повикуваат граѓаните в недела да гласаат за него.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...