fbpx
Таг: избор на влада

таг: избор на влада

Со 62 гласа избрана владата предводена од Димитар Ковачевски

Собранието на РСМ вечерва ја избра новата влада предводена од премиерот Димитар Ковачевски. При гласањето за владата вкупно присуствуваа 108 пратеници, 62 пратеници гласаа „ЗА“, додека 46 пратеници гласаа „ПРОТИВ“. Собранискиот спикер Талат Џафери им честиташе на новоизбраните министри и на премиерот Ковачевски. Покрај Димитар Ковачевски за претседател на владата, во новата влада министри ќе бидат Оливер Спасовски за внатрешни...

Во Собранието продолжува расправата за новата влада, ќе се гласа до полноќ

Во Собранието на РСМ денеска напладне продолжи вториот ден од расправата за избор на новата влада предложена од мандатарот Димитар Ковачевски. Пратениците ќе треба најдоцна до полноќ да гласаат за изборот на предложената влада од владејачката коалиција на СДСМ, ДУИ, Алтернатива и ДПА. Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска рече дека мандатарот Ковачевски не учествувал на избори, ниту побарал доверба и...

Објавени имињата на министрите во новата влада предводена од Ковачевски

Претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Димитар Ковачевски вчера вечер ги претстави кадровските решенија кои на негов предлог беа усвоени од Централниот одбор на владејачката партија. За вицепремиер за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси, предложена е Славица Грковска, поранешна пратеничка на СДСМ, магистер по математички науки и поранешен асистент на Природно...

За ВМРО-ДПМНЕ програмата на владата била „памфлет“ и „бајка“

Со остри расправии, реплики и со контрареплики помеѓу пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ продолжи пладневниот дел од вториот ден од седницата во Собранието за избор на новата влада. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ велат дека програмата на владата предложена од мандатарот Зоран Заев е „обичен памфлет“ и „бајка“, дека изобилува со популистички ветувања во делот на економијата, како и тоа дека не...

ВМРО-ДПМНЕ најде да зборува за малата Тамара во Собранието?

На пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Стевананџија, во еден момент посочувајќи дека СДСМ ветувал влада со 20 министри, а прави кабинет со 26, му излета „плус шест плати и автомобили ќе значат дека шест нови македонски Тамари не ќе може да се лекуваат“, што предизвика бурна реакција од пратениците на мнозинството. Горан Мисовски, Милена Ѓорѓиева и Павле Богоевски реагираа гневно и со неверување...

Седницата за владата минува во дуели меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

Со остра полемика помеѓу пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и пратеници од СДСМ и од неговата коалиција, но и со конфронтации со претседателот на Собранието, Талат Џафери, тече седницата на која се расправа за составот и за програмата на новата влада. Додека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ наведуваат што направиле владите предводени од нивната партијата и прашуваат што ќе направи новата влада на СДСМ,...

Експресно завршени две собраниски седници, продолжува расправата за избор на влада

Во експресни постапки, со едногласно гласање „за“, во Собранието завршија две седници - конститутивната и третата седница, на која единствена точка беше изборот на комисиите на Собранието. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја бојкотираа конститутивната седница, на која требаше да се изберат претседателот, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и на именувањата на Собранието на Република Македонија...

Собранието денеска со три седници, до полноќ треба да избере влада

Покрај втората собраниска седница, на која единствената точка е изборот на владата, во Собранието на Република Македонија денеска ќе се одржи и 21. продолжение на конститутивната седница, на која ќе се расправа за изборот на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата на Собранието на Република Македонија. Продолжението е прво на...

Првиот собраниски ден мина во кавги помеѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ

Попладневниот дел од денешната седница на Собранието на Република Македонија за избор на новата влада предложена од мандатарот Зоран Заев, помина во знак на расправии околу тоа кој бил криминалец, кој колку направил и кој е инкриминиран, а кој не, но и во расправии за процедурите - кој колку може да зборува - помеѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери,...

Милошоски: Владата ќе ја одликуваат селективна правда, купен соживот и економија на кредит

Селективна правда, купен соживот и економија на кредит се трите карактеристики што, според пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, ќе ја одликуваат владата што ја предлага мандатарот Зоран Заев. Милошоски истакна оти смета дека селективната правда ќе биде една од карактеристиките на новата влада бидејќи во неа има аболирани, корумпирани и обвинети луѓе, а кандидатот за премиер е на судско рочиште...

Димовски: Владата на Заев има мал и слаб економски тим

Пратеникот Илија Димовски, кој беше прв говрник по експозето на мандатарот за составување на новата влада, Зоран Заев, истакна дека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде активна и конструктивна опозиција, која нема намера да ги повторува грешките на СДСМ, кога тој беше во опозиција. - Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе доаѓаат на работа и ќе бидат активни на пленарните и на...

Почна седницата на Собранието за избор на новата влада

Со доцнење од половина час, со расправија и со надмудрувања околу употребата на албанскиот јазик помеѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери, и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, почна седницата на Собранието на Република Македонија за избор на новата влада, чија мандатар е лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Џафери ја отвори седницата на албански јазик, заблагодарувајќи им се на сите што го поддржале,...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....