fbpx
Таг: иселеници

таг: иселеници

ОМД сугерира во новата влада да има и министерство за дијаспора

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), една од најголемите и најактивните организации на македонската емиграција, му сугерираше на мандатарот за составување на новата влада да формира министерство за дијаспора, како начин да се продлабочат врските меѓу иселениците и Македонија. Ова не е првпат ОМД да бара министерство за дијаспора, тоа го повторува безмалку секоја година во последниве четири-пет години, но сега тоа барање...

„Пју“: Од Македонија до 2015 година се иселиле 520.000 жители

Американскиот истражувачкиот центар „Пју“ објави истражување за миграцијата и според нивните резултати, до 2015 година околу 244 милиони луѓе во светот се иселиле од своите матични земји поради различни причини. Податоците кажуваат дека во девет земји, 20 проценти од луѓето родени таму, па дури и повеќе, сега живеат во друга земја. Резултатите велат дека од Босна и Херцеговина, Албанија, Јамајка и од Ерменија, се...

Охрид – шампион во иселувањето од земјата

Според официјалната статистика на Државниот завод, Охрид, со години, е шампион во иселувањето од земјата. Звучи неверојатно, но егзактен е показателот дека од вкупно 767 граѓани кои лани ја напуштиле Македонија, скоро половина се од туристичкиот бисер Охрид, градот кој, додека гостите го полнат, домаќините заминуваат! Во истиот период од странство во земјава се вратиле само 259 државјани на Македонија. Последниве 11...

Агенцијата ја обвинува пејачката за измамата со евтини авиобилети на Македонците од САД

„За секој евентуално настанат проблем при патувањето патникот е должен да достави приговор во туристичката агенција за да може да се разгледа и да му се одговори“, реагираат денеска од „Сториа травел“, по написите на „Мета“ за измамата со наводни евтини авиобилети на Македонци кои живеат во САД и во Австралија. Имено, како што пишувавме неодамна, на Македонци кои живеат...

СДСМ: Поради системот на Груевски, од Македонија си заминале повеќе од 600.000 граѓани

Поради системот на Никола Груевски, а според податоците на Светска банка, од Македонија си заминале повеќе од 600.000 граѓани, најголем дел млади, обвини СДСМ. „Системот на Никола Груевски донесе голем економски пад, сиромаштија, блокирани фирми, нееднаквост, партизирани институции, нефункционален здравствен систем, недемократски амбиент, задушени слободи и права на граѓаните. Секоја трета фирма во Македонија е со блокирана сметка. Тоа се повеќе од 21.000...

Скопје, петти најевтин град во светот за иселениците

Македонскиот главен град, Скопје, е во петте најевтини за живот престолнини во светот за иселеници, односно лица кои привремено или трајно престојуваат во друга земја од онаа чии државјани се, покажала анализата на консултантската фирма „Мерсер“, пренесува „Би-Би-Си“. Поевтинини градови од Скопје, на листата, се Бишкек, во Казахстан, кој е на првото место, потоа Виндхоек (Намибиа), Карачи (Пакистан) и Тунис...

Македонците од Мала Преспа ја организираа традиционалната македонска вечер во Канада

Македонците со потекло од Мала Преспа, кои живеат во Канада и во Америка, по шести пат, во Мисисага, Канада, ја одржаа традиционалната Македонска ноемвриска вечер. Манифестацијата ја организираат по повод православниот празник Св.Архангел Михаил. Владимир Терпо, македонски иселеник од Мала Преспа, кој живее во Канада, за електронскиот весник „Македониум“ изјави дека гостите се дружеле до доцна во ноќта со групата...

Охриѓани масовно се иселуваат!

Денеска невработеноста во Охрид е на ниво од 40 отсто
Што му се случува на македонскиот туристички и летен културен центар? Дали е можно жителите од најубавиот град во земјата така интензивно да се иселуваат? Кои се причините? Ако се суди според податоците од Публикацијата за миграција од 2013 година на Државниот завод за статистика, ситуацијата со иселувањето е алармантна и споредбите со „град на духови и на пензионери“ не се претерани. Охрид ја...

Полицаец од Крушево исфрлил во ѓубре доверливи документи

Полициски службеник од Крушево исфрлил во ѓубре службени материјали сместени во картонски кутии, а меѓу кои имало и документи со одреден степен на класификација, соопшти Министерството за внатрешни работи...