fbpx
Таг: грмежи

таг: грмежи

Променливо облачно време, со дожд во западните делови од земјата

Времето денеска во земјава ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Поголеми количества врнежи се очекуваат во западните делови од земјава, и тоа кон крајот на денот. Утринските температури ќе се движат во интервалот од 4 до 13 Целзиусови степени, додека дневните ќе достигнат од 14 до 23 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, со максимална температура до 21...

Денеска облачно со врнежи од дожд, локално над 30 литри на метар квадратен

Времето денеска во земјава ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Пообилни врнежи ќе има доцна попладне и во текот на ноќта кон петок, а локално ќе наврнат и над 30 литри на метар квадратен. На некои места ќе биде нестабилно облачно, со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер, кој кон...

Променливо облачно време со повремен дожд и грмежи

Времето во земјава денеска ќе биде променливо облачно, со повремени врнежи од дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Утринската температура се движеше од 6 до 16 Целзиусови степени, а дневната ќе се движи од 15 до 26 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно, со повремени врнежи од дожд и ретки грмежи. Ќе...

Времето променливо облачно, со повремен дожд и локални грмежи

Времето во земјава денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и локална појава на грмежи. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Дневните температури ќе се движат во интервал 18 до 28 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно, со повремени врнежи од дожд. Температурата ќе се движи во интервалот од 12 до 24 Целзиусови...

Времето сончево со облачност, попладне можен пороен дожд и грмежи

Времето во земјава денеска ќе биде сончево, со умерена облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Во попладневните часови ќе има локална нестабилност со појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер, претежно во западните делови. Дневните температури ќе се движат од 22 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево, со умерена облачност и со слаб...

Сончево време со мала облачност, попладне дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Минималната температура ќе се движи меѓу 8 и 18, а максималната ќе достигне од 26 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до 30 Целзиусови степени. Од Управата за хидрометеоролошки работи информираа дека од попладне и...

Сончево време со мала до умерена облачност

Сончево со мала до умерена облачност ќе биде уште денеска, а веќе од утре и за време на викендот во попладневните часови ќе преовладува облачно време со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската температура денеска се движи од седум до 18, а дневната ќе достигне до 35 Целзиусови степени. Во Скопје, слично време со ветер од северен правец. Минималната...

Сончево со умерена облачност и температура до 36 степени

Времето денеска претпладне на истокот ќе биде сончево, а кон запад со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми, а на крајниот запад ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд со ретки грмежи. Попладне на север краткотрајно ќе засилува северен ветер. Утринската температура ќе се движи од 8 до 17, а дневната од 28 до...

Tопло време со умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Утринската температура ќе се спушти помеѓу 12 и 20, а дневната ќе достигне од 29 до 37 Целзиусови степени.УВ-индексот ќе изнесува 9. Во Скопје, претежно сончево и топло со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе...

Сончево и топло време со мала до умерена облачност

Fontana zheshko temperaturi razladuvanje
Според УХМР времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, ќе дува слаб ветер од променлив правец.  Дневните температури на воздухот ќе се движат од 25 до 35 Целзиусови степени.УВ индексот ќе биде висок и ќе изнесува 8. До сабота претпладне времето ќе биде претежно сончево и топло. Во сабота кон крајот на денот и во наредните денови...

Времето денеска топло со температура до 30 степени

Времето во земјава ќе биде сончево со умерена облачност и со умерен ветер претежно од северен правец. Утринската температура ќе се движи од девет до 18, а дневната температура од 21 до 31 Целзиусови степени. Во Скопје слично време. Во следните денови ќе преовладува стабилно време со пораст на температурите. Нестабилно со локален пороен дожд и грмежи ќе биде во петок...

Сончево време со температура до 31 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми, а во западните делови ќе има појава на локален дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од 9 до 17, а дневната од 22 до 31 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, утринската температура ќе се спушти до 13, а...

Преку ден сончево со облачност, попладне пороен дожд и грмежи

Времето во Македонија ќе биде сончево, со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи, а ќе има и услови за изолирана појава на град и засилен ветер. Утринската температура се движеше од 12 до 19 Целзиусови степен, а дневната ќе изнесува од...

Сончево и топло време, попладне локална појава на грмежи и врнежи

Денеска времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. Попладне, претежно во северните и западните делови, ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Минималната температура ќе биде од 10 до 19, а максималната од 28 до 38 Целзиусови степени. Во Скопје сончево со мала до умерена...

Времето претпладне сончево, попладне со дожд и грмежи

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме. Ќе дува умерен североисточен ветер. Дневната ќе се движи во распонот од 23 до 34 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе изнесува 7. Во Скопје слично време, претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи. Дневната ќе...

Претпладне сончево, попладне со пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево и топло со умерена облачност, околу пладне и попладне на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. Утринската температура ќе се движи од 12 до 19, а дневната од 24 до 33 Целзиусови степени.УВ-индексот ќе...

Сончево и многу топло време со температура до 35 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Попладне ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Минималната температура ќе се движи од 12 до 20, а максималната од 28 до 35 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до...

Уште денеска дождливо време, од утре сончево и стабилно

Времето денеска ќе биде променливо и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската температура ќе се движи од 11 до 17, а дневната температура од 20 до 30 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до 27 Целзиусови степени. Од петок под влијание на топла воздушна маса од југ следува период на претежно сончево и потопло време со...

Времето денеска сончево и топло, со локални поројни дождови

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер од јужен правец. Попладне ќе има локална појава на дожд и грмежи. Максималните дневни температури на воздухот ќе се движат во интервал од 17 до 29 Целзиусови степени. Во Скопје се очекува слично време, односно променливо облачно со сончеви периоди, а во попладневните часови се очекува...

Денеска облачно со повремен пороен дожд и ветер

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно до средината на денот, а попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во источните делови. Утринската температура се движеше од 5 до 13 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 15 до 26 степени. Во Скопје времето ќе биде облачно, со сончеви периоди. Утринската температура се...

Уапсени десетмина што нелегално продавале медицински канабис

Десет лица се уапсени во четири градови низ земјава во акција за сузбивање на организирана криминална група која била инволвирана во организирање, набавка, продажба и пуштање во промет на...