Сончево со мала до умерена облачност ќе биде уште денеска, а веќе од утре и за време на викендот во попладневните часови ќе преовладува облачно време со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Утринската температура денеска се движи од седум до 18, а дневната ќе достигне до 35 Целзиусови степени.

Во Скопје, слично време со ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 15, а дневната ќе се искачи до 33 Целзиусови степени.