fbpx
Таг: глад

таг: глад

Меѓународен адвокатски тим подготвува досие за Русија поради користење на гладот како оружје

Адвокати за човекови права, во соработка со канцеларијата на Главниот обвинител на Украина, подготвува досие за воени злосторства што би било поднесено во Меѓународниот кривичен суд (ИЦЦ), обвинувајќи ја Русија за намерно предизвикување глад при оружен конфликт, јави украинската државна новинска агенција ukrinform.net. „Целта е да се документираат случаите кога руските инвазиски сили користеле глад како оружје во војна“, се...

Учесниците на состанокот во Давос не планираат каде ќе има војни, болести и глад

Не е вистина дека на состанокот во Давос се дискутира за тоа каде во иднина да се креираат војни, болести и глад. На состаноците на Светскиот економски форум се дискутира за предизвиците со кои се соочува светот, за веќе актуелни и постоечки проблеми од глобален карактер. Во врска со делот од постот каде учесниците во Давос се поистоветуваат со...

Да ги храниме економиите не депониите – банките за храна помагаат во борбата против гладта [фото]

Да ги храниме економиите, а не депониите. Ова е мотото на Банката за храна Македонија, која веќе 12 години неуморно се бори против фрлањето на храна како отпад во земјава и против гладот меѓу македонските граѓани. Со Душко Христов, основач и раководител на организацијата, разговаравме во нивните простории во Скопје во периодот кога се подготвуваа месечните пакети кои ги...

Руски војник го раскажува искуството од инвазијата на Украина: Нѐ претворија во дивјаци

„Не гледам правдина во оваа војна. Не гледам вистина“, вели Павел Филатјев, руски војник бргу вратен од Украина во Москва поради здравствен проблем, во разговор со новинар на британскиот весник „Гардијан“. Павел Филатјев пред две седмици на својата страница на руската социјална мрежа „ВКонтакте“ објави „бомба“ - своите сеќавања и ставови за инвазијата на Украина во документ од 141 страница....

Конференција на Обединетите нации: Иако Јемен не е дел од главните наслови, не смееме да заборавиме на војната таму

Генералното собрание на Обединетите нации одржа вирутелна конференција со цел повторно да ги потсети своите членови за воената состојба во Јемен што непрекинато трае веќе седум години. „Можеби Јемен се повлече од главните наслови, но човечкото страдање на народот таму е сè уште присутно. Војната во Јемен трае 7 години, луѓето се соочуваат со смрт, глад, терор, уништување, поделби и...

И Охрид се вклучува во акцијата „Нула глад“ во општината

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески и претседателот на здружението „Храна за сите – Банка за храна МК“, Душко Христов, потпишаа меморандум за соработка во рамки на реализацијата на проектот „Нула глад во општина Охрид“. „Согледувајќи ги проблемите на значајна група сограѓани од една страна и вишокот храна кој се појавува од разни оператори со храна – производители, дистрибутери па и...

Национална донаторска акција утре по повод Денот за борба против гладта

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна, која е во организација на асоцијацијата „Ајде Македонија“ е национална акција за донирање храна на одбрани локации и нејзино дистрибуирање до социјално загрозените граѓани. Целта е на граѓаните да им се даде можност редовно да донираат храна до нашите сограѓани преку собирање еднаш месечно на 10 тони храна која ќе заврши...

ОН бараат да се одблокира Јемен, на луѓето им се заканува глад

Обединетите нации ја повикаа коалицијата предвидена од Саудиска Арабија, која го запре доставувањето хуманитарна помош во Јемен, да ја оконча блокадата. ОН предупредуваат дека околу седум милиони луѓе може да бидат погодени од глад. - Доколку овие канали, кои значат живот, не бидат отворени, ќе биде катастрофално за луѓето кои се во регионот, погоден од најголемата хуманитарна криза – рече портпаролот на...

Ердоган им се закани на ирачките Курди дека ќе гладуваат поради референдумот

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, им се закани на ирачките Курди дека може да соочат со глад како резултат на мерките што ги разгледува Анкара по вчерашниот референдум за независност на ирачки Курдистан, пренесува „Би-би-си“. Ердоган го обвини лидерот на курдската регионална влада, Масуд Барзани, за предавство, поради инсистирањето референдумот да се одржи и покрај противењето на меѓународната заедница. „Сега на...

ОН ги обвинија сириските власти за страдањата на цивилите

Високиот комесар на ОН за хуманитарна помош, Стивен О’Брајан, ја обвини сириската влада дека ги користи цивилите како „воена тактика“, одбивајќи да им достави хуманитарна помош на жителите на окупираните градови, што ги принудува цивилите да избираат меѓу глад и бегање на несигурни локации. Тој истакна пред Советот за безбедност на ОН дека илјадници Сиријци во најмалку 10 градови во...

Генералниот секретар на ОН во итна посета на Сомалија поради гладот во земјата

Генералниот секретар на Обединтетите нации, Антонио Гутереш, ја почна итната посета на Сомалија, која изминатите неколку недели е зафатена од глад поради суша, јавуваат светските медиуми. „Луѓето умираат. Светот мора да дејствува за да се спречи тоа. За ова мораме да зборуваме најгласно што можеме. Конфликтите, сушата, болестите, климатските промени... Оваа комбинација е кошмар“, изјавил Гутереш во пресрет на посетата на...

За два дена повеќе од 100 лица починале од глад во Сомалија

Премиерот на Сомалија, Хасан Али Каире, денеска соопшти дека во последните 48 часа 110 лица умреле од глад само во регионот Бај и дека ваква опасност им се заканува на милиони луѓе во земјата, јавуваат светските агенции. Станува збор за прв извештај за луѓе починати од глад, откако во вторникот Сомалија прогласи национална катастрофа поради сушата што им се заканува на...

УНИЦЕФ: Повеќе од еден милион деца би можеле да умрат од глад

УНИЦЕФ соопшти дека околу 1,4 милиони деца би можеле да починат како последица на глад во Јужен Судан, Нигерија, Сомалија и во Јемен. Предупредувањето на агенцијата на Обединетите нации доаѓа еден ден откако општ глад е прогласен во делови на Јужен Судан. УНИЦЕФ, исто така, со месеци предупредуваше на недостигот од храна во подрачја во Нигерија, кои се недостапни за хуманитарна помош...

УНИЦЕФ предупреди на изгладнување деца во Сирија

УНИЦЕФ денеска го потврди постоењето на случаи на сериозно изгладнување меѓу децата во опколениот сириски град Мадаја, каде оваа недела е испорачана помош на илјадници лица, кои со месеци се наоѓаат под блокада. Организацијата на ОН соопшти дека од 25 деца помлади од пет години, кои се прегладнети, кај 22 се утврдени знаци на умерена до сериозна изгладнетост. Персоналот на УНИЦЕФ...

ОН: Жители на Мадаја умираат од глад, потребна е итна евакуација

На околу 400 жители на сирискиот град Мадаја, кој е под опсада, им е потребна итна евакуација заради медицински третман, соопштија Обединетите нации, по вонредниот состанок на Советот за безбедност во врска со ситуацијата во Мадаја. Вчера, конвој на Светската програма за храна достави хуманитарна помош за градот со околу 40.000 жители, кој е под опсада со месеци. Обединетите нации соопштија...

Покојниот Златко од село Драмче бил заборавен од системот

Во Делчевско досега не се случило некој да почине од глад. Храна се наоѓало секогаш, дури и во тешките поствоени времиња, ја коментираат постарите делчевци веста за смртта на 43-годишниот Златко Ѓорѓиевски. Тој во понеделникот во старата семејна куќа во селото Драмче беше пронајден мртов, премрзнат и прегладнет. Лекарите, кои тој ден двапати оделе во неговата куќа, велат дека бил коски...

Жител на Драмче починал од студ и од глад

Ниската температура, која неделава падна под нулата, ја зеде и првата жртва. Четириесет и тригодишниот Златко од делчевското село Драмче, кој живеал сам, во понеделникот соселаните го пронашле мртов. Лекар од итната помош во Делчево го прегледал телото на починатиот и утврдил дека нема траги на насилство. Првите индикации се дека човекот починал од студ и од глад, потврди портпаролката на СВР Штип,...

Брејвик се заканува со штрајк со глад

Норвешкиот масовен убиец Андрес Беринг Брејвик се заканил дека ќе гладува до смрт поради влошување на условите под кои ја отслужува казната и неможноста да студира. Тој тврди дека е во изолација од 2 септември и оти времето што може да го мине на отворено му е ограничено на еден час дневно. Брејвик уби 77 лица во 2011 година, кога активираше бомба...

Гавриловска: Затворениците јадат храна од пакетите што ги добиваат

Продолжува штрајкот со глад на затворениците во Идризово, Штип и делумно во Тетово. Управата за извршување на санкции, пак, официјaлно не гледа никаков прoблем во затворските установи. Според директорката Лидија Гавриловска, нема штрајк со глад. - Точно е дека затворениците одбиваат затворска храна, но јадат од пакетите што ги добиваат - рече Гавриловска. Имено, затворениците имаат право на добивање пакети до десет килограми...

Во повеќе затвори во земјава затворениците штрајкуваат со глад

Затворениците од „Идризово“ втор ден штрајкуваат со глад. Целта е вниманието на јавноста да се сврти кон нив, сакајќи да ги покажат нечовечките услови во кои престојуваат. Штрајкот денеска се шири низ повеќе затвори, а затворениците негодуваат поради преполнетоста на просториите, но и поради лошата храна. Надлежните во затворите се известени за штрајкот и признаваат дека во „Идризово“ капацитетот е за 800...

Израелски тенкови влегле во Рафах

Израелските сили вчеравечер влегле во Рафах со тенкови. Во градот во јужна Газа биле забележани напади од тенкови, артилерија, хеликоптери и дронови, пренесува Гардијан. Нападите врз Рафах изминатиот месец принудија...