fbpx

УНИЦЕФ предупреди на изгладнување деца во Сирија

-

УНИЦЕФ денеска го потврди постоењето на случаи на сериозно изгладнување меѓу децата во опколениот сириски град Мадаја, каде оваа недела е испорачана помош на илјадници лица, кои со месеци се наоѓаат под блокада.

Организацијата на ОН соопшти дека од 25 деца помлади од пет години, кои се прегладнети, кај 22 се утврдени знаци на умерена до сериозна изгладнетост.

Персоналот на УНИЦЕФ бил сведок на умирање од изгладнетост на момче на возраст од 16 години, се додава во соопштението.

Групите што ја следат состојбата во Мадаја, локални лекари и хуманитарни организации, известуваат за неколку стотини случаи на умирање од глад во градот кој е под опсада на провладините сили.

Според податоците на ОН, во Сирија околу 450.000 лица се блокирани во 15 опсади, вклучувајќи ги и подрачјата што се под контрола на силите на Асад, Исламска држава и на други бунтовнички групи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Полицијата го уапси убиецот од Хром чија мајка запали стан за да го прикрие

Денеска во 14.20 часот на пидрачјето на населба Влае, во брза заедничка акција на Оперативен тим Потраги во содејство со Единицата за интервентна полиција лишен е од слобода А.Д.(39)...